کد مطلب:  8562 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آشنایی با شهر توریستی نمک آبرود

آشنایی با شهر توریستی نمک آبرود

آسمونی : شهر توریستی نمك آبرود كه در دوازده كیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

شهر توریستی نمک آبرود که در دوازده کیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی 650 هکتار در بر می گیرد.

حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن از ارتفاعات سلسله جبال البرز  تشکیل داده است . وجود پارک های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی 200 هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است. ضمن آنکه در جنوب این اراضی دامنه کوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با جاذبه های بصری فوق العاده واقع شده است .

طرح اولیه شهرک به وسیله مهندسین مشاور داض ، چرخاب و هوارد همفری تهیه شده است . در گزارش هوارد همفری فرض بر این بوده است که جاده چالوس – رامسر منطقه را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند که بخش جنوبی جاده اختصاص به ویلاسازی داشته و بخش شمالی آن هتل هایت و قسمت پیشنهادی مارینا و تأسیسات مربوطه و مجتمع آپارتمانی را شامل می شد .

 

احداث این شهرک دو هدف عمده را مد نظر دارد :

ایجاد یک شهر اقامتگاهی – تفرجگاهی برای جذب جمعیت غیر ساکن شهرستانهای نوشهر و چالوس

جذب سر ریز جمعیت شهرهای چالوس و نوشهر

با توجه به موارد فوق احداث شهرک نمک آبرود تصویب شد و در تاریخ 1362/07/10 مصوبه مذکور توسط وزارت مسکن و شهرسازی ابلاغ گردید . صدور پروانه احداث شهرک نمک آبرود در سال 1366 با استناد به همین مصوبه انجام گرفته است . محدوده اراضی طرح با استناد به اسناد موجود که با مندرجات پروانه صادره نیز هماهنگ است ، در نقشه شماره 1-1 نشان داده شده است .

از نظر جمعیت پیش بینی شده برای شهرک ، مهندسین مشاور چرخاب با استفاده از گزارش مهندسین مشاور داض تعداد کل جمعیت واحدهای مسکونی ویلاها آپارتمان ها و هتل و متل را جمعاً 20000 نفر برآورد نموده است در حالی که درگزارش هوافرد همفری تعداد جمعیت 23350 نفر برآورد شده است . در طرح تجدید نظر شده توسط مهندسین مشاور طرح و بنا تعداد جمعیت 46500نفر و یا حدود 50000 نفر پیش بینی شده است که بیش از دو برابر ارقام قبلی است . در طرح هوافرد همفری برای شهرک نمک آبرود اکثر خانه ها مخصوص تعطیلات hoilday homes تصور شده اند لذا تعداد جمعیت در طول سال متغیر فرض شده است .

در سال 1364 برای بخشی از محدوده اراضی نمک آبرود طرح توسعه تهیه گردیده است . این طرح بر اساس ساختار شبکه اصلی خیابان های موجود شکل گرفته است که متشکل از یک حلقه اصلی و خیابان های ارتباطی فرعی است . حلقه اصلی به قطعات مسکونی پیوند می خورد .

این حلقه در گوشه جنوب شرقی قطع شده است و جهت تکمیل راه های ارتباطی یک بلوار جنوبی شمالی- جنوبی در مرکز شهرک به عنوان مرکز محور مجهز شهری با عرض متوسط 300 متر جهت ارائه خدمات مورد نیاز در مقیاس ناحیه و با نظور نمودن جمعیت سربار ناشی از بازدیدکنندگان پیش بینی شده است که حدود 53 هکتار وسعت دارد . این بلوار به محله های مسکونی پنجگانه شهرک که در دو نوار غربی و شرقی در طرفین ناحیه مرکزی قرار گرفته اند ، سرویس می دهد .

مناطق مسکونی شهرک یعنی محله های پنجگانه یاد شده دارای مساحتی بالغ بر 230 هکتار می باشد . محله شمار چهار در جنوب محله شماره یک قرار دارد . محله پنج نیز در گوشه جنوب شرقی و در منتهی الیه جنوبی شهرک قرار گرفته است . محله های یاد شده هر کدام دارای یک مرکز محله هستند که خدمات مرکز محله ای در این مراکز پیش بینی شده است . این مراکز به نحوی طراحی گردیده تا ارتباط مستقیم سواره با مرکز شهرک برقرار باشد .

در جنوبی ترین خد مرکز خدمات شهری و در طرفین این نوار در منتهی الیه جنوب شهرک دو ناحیه در مجاورت محله های شماره 4و 5 جهت منطقه مسکونی توریستی در مجاورت محله 5 و دومی در مجاورت محله 4 ناحیه ای به عنوان محله شماره 6 با مشخصات تراکم ویژه 900 نفر در هکتار با خصوصیات بلوک های مسکونی 4 تا 8 طبقه پیش بینی شده است . در شمالی ترین قسمت شهرک نواحی مجاور محله های 2و1 منطقه وسیعی حدود 95 هکتار  جهت مراکز تفریحی – ورزشی در شمال غربی و هتل و متعلقات توریستی در شمال شرقی در نظر گرفته شده است .

شهرک توریستی و تفریحی نمک آبرود

خاطره شاد گردشگری نمک آبرود همیشه با شماست

شهرک توریستی و تفریحی نمک آبرود جلوه گاه تحقق رویاهای گردشگری شما می باشد .

شهرک تفریحی و گردشگری ما با وسعت 650 هکتار دارای دو بخش اصلی شهرسازی و امکانات گردشگری می باشد .

بخش شهرسازی

بر اساس طرح جامع و تفضیلی ساخت شهرک توریستی – تفریحی نمک آبرود ، مساحتی بالغ بر 220 هکتار جهت اقامت دائمی و فصلی جمعیتی بالغ بر 100 هزار نفر از ساکنین اختصاص داده شده است .
مشخصه های معماری با انواع مختلف طرحها جهت ویلاها و ساختمان های دو طبقه و بلند مرتبه پیش بینی گردیده است .

بخش گردشگری و امکانات تفریحی

در حاشیه جنوب شرقی شهرک ، مرتفعترین تله کابین کشور، قراردارد . این تله کابین منحصر به فرد در سال 1372 با تلاش کارشناسان ایرانی احداث و به بهره برداری رسیده است . این تله کابین بازدیدکنندگان را در مدت 12 دقیقه در ارتفاع 970 متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می رساند .
دیگر امکانات تفریحی و رفاهی جهت گردشگران
دریاچه مصنوعی با پدالو ، زمین تنیس ، پیست دوچرخه سواری خانمها و آقایان ، زمین اسکیت ،پاور هنگ گلایدر و اسکای واکر ، شهر بازی کودکان ، پرواز با هواپیمای دو نفره ، مراکز خرید ، رستورانها ، غرفه های بوتیک لباس و صنایع دستی ، فرش ، لباسهای چرم ، عکاسی ، آرایشگاه و سرانجام مرکز تفریحی ساحل دریا را می توان از میان دیگر امکاناتی نام برد که شما می توانید در آن ، جوی دوستانه ، لذت بخش و شاد داشته باشید .

پروژه ها عبارتند از:

1- تفریحات آبی و دریایی 

2- تبدیل پارک بنفشه به پارک تفریحی و طبیعی به وسعت 200 هکتار 

3- شهربازی منحصر به فرد 

اهداف و برنامه های آینده

از امکانات بالقوه مجموعه شهرک تفریحی نمک آبرود که بسیار نیز ارزشمند می باشد و آنرا از سایر نقاط شمال ایران متمایز می نماید. محیط جنگلی داخل سایت می باشد در نتیجه ضروری است با حفظ اکولوژی منطقه و بافت طبیعی ، با ایجاد فضاهای ذیل به عملکرد و کارآئی و جذابیت پارک جنگلی افزوده گردد .

باغ حیوانات و پرندگان و آکواریوم ، رودخانه و دریاچه مصنوعی ، جزیره مصنوعی ، رستوران ،قایقرانی پاروئی ، کلوپ های تفریحی ، برج دیده بانی ، محل های ماهیگیری ، مسیرهای اسب سواری ، پیاده روی ، کلبه های چوبی و درختی ، محل های نصب چادر ، فضاهای پیش بینی شده جهت اتومبیل های کاروان ، همینطور ایجاد پارک آبی که می تواند پذیرای خانم ها و آقایان در دو شیفت روزانه باشد .

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با شهر توریستی نمک آبرود فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با شهر توریستی نمک آبرود» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید