کد مطلب: 8562 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آشنایی با شهر توریستی نمک آبرود

آشنایی با شهر توریستی نمک آبرود

آسمونی : شهر توریستی نمك آبرود كه در دوازده كیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

آسمونی : شهر توریستی نمک آبرود که در دوازده کیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی 650 هکتار در بر می گیرد .

حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن از ارتفاعات سلسله جبال البرز  تشکیل داده است . وجود پارک های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی 200 هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است . ضمن آنکه در جنوب این اراضی دامنه کوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با جاذبه های بصری فوق العاده واقع شده است .

طرح اولیه شهرک به وسیله مهندسین مشاور داض ، چرخاب و هوارد همفری تهیه شده است . در گزارش هوارد همفری فرض بر این بوده است که جاده چالوس – رامسر منطقه را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند که بخش جنوبی جاده اختصاص به ویلاسازی داشته و بخش شمالی آن هتل هایت و قسمت پیشنهادی مارینا و تأسیسات مربوطه و مجتمع آپارتمانی را شامل می شد .

احداث این شهرک دو هدف عمده را مد نظر دارد :

ایجاد یک شهر اقامتگاهی – تفرجگاهی برای جذب جمعیت غیر ساکن شهرستانهای نوشهر و چالوس

جذب سر ریز جمعیت شهرهای چالوس و نوشهر

با توجه به موارد فوق احداث شهرک نمک آبرود تصویب شد و در تاریخ 1362/07/10 مصوبه مذکور توسط وزارت مسکن و شهرسازی ابلاغ گردید . صدور پروانه احداث شهرک نمک آبرود در سال 1366 با استناد به همین مصوبه انجام گرفته است . محدوده اراضی طرح با استناد به اسناد موجود که با مندرجات پروانه صادره نیز هماهنگ است ، در نقشه شماره 1-1 نشان داده شده است .

از نظر جمعیت پیش بینی شده برای شهرک ، مهندسین مشاور چرخاب با استفاده از گزارش مهندسین مشاور داض تعداد کل جمعیت واحدهای مسکونی ویلاها آپارتمان ها و هتل و متل را جمعاً 20000 نفر برآورد نموده است در حالی که درگزارش هوافرد همفری تعداد جمعیت 23350 نفر برآورد شده است . در طرح تجدید نظر شده توسط مهندسین مشاور طرح و بنا تعداد جمعیت 46500نفر و یا حدود 50000 نفر پیش بینی شده است که بیش از دو برابر ارقام قبلی است . در طرح هوافرد همفری برای شهرک نمک آبرود اکثر خانه ها مخصوص تعطیلات hoilday homes تصور شده اند لذا تعداد جمعیت در طول سال متغیر فرض شده است .

در سال 1364 برای بخشی از محدوده اراضی نمک آبرود طرح توسعه تهیه گردیده است . این طرح بر اساس ساختار شبکه اصلی خیابان های موجود شکل گرفته است که متشکل از یک حلقه اصلی و خیابان های ارتباطی فرعی است . حلقه اصلی به قطعات مسکونی پیوند می خورد .

این حلقه در گوشه جنوب شرقی قطع شده است و جهت تکمیل راه های ارتباطی یک بلوار جنوبی شمالی- جنوبی در مرکز شهرک به عنوان مرکز محور مجهز شهری با عرض متوسط 300 متر جهت ارائه خدمات مورد نیاز در مقیاس ناحیه و با نظور نمودن جمعیت سربار ناشی از بازدیدکنندگان پیش بینی شده است که حدود 53 هکتار وسعت دارد . این بلوار به محله های مسکونی پنجگانه شهرک که در دو نوار غربی و شرقی در طرفین ناحیه مرکزی قرار گرفته اند ، سرویس می دهد .

مناطق مسکونی شهرک یعنی محله های پنجگانه یاد شده دارای مساحتی بالغ بر 230 هکتار می باشد . محله شمار چهار در جنوب محله شماره یک قرار دارد . محله پنج نیز در گوشه جنوب شرقی و در منتهی الیه جنوبی شهرک قرار گرفته است . محله های یاد شده هر کدام دارای یک مرکز محله هستند که خدمات مرکز محله ای در این مراکز پیش بینی شده است . این مراکز به نحوی طراحی گردیده تا ارتباط مستقیم سواره با مرکز شهرک برقرار باشد .

در جنوبی ترین خد مرکز خدمات شهری و در طرفین این نوار در منتهی الیه جنوب شهرک دو ناحیه در مجاورت محله های شماره 4و 5 جهت منطقه مسکونی توریستی در مجاورت محله 5 و دومی در مجاورت محله 4 ناحیه ای به عنوان محله شماره 6 با مشخصات تراکم ویژه 900 نفر در هکتار با خصوصیات بلوک های مسکونی 4 تا 8 طبقه پیش بینی شده است . در شمالی ترین قسمت شهرک نواحی مجاور محله های 2و1 منطقه وسیعی حدود 95 هکتار  جهت مراکز تفریحی – ورزشی در شمال غربی و هتل و متعلقات توریستی در شمال شرقی در نظر گرفته شده است .

شهرک توریستی و تفریحی نمک آبرود

خاطره شاد گردشگری نمک آبرود همیشه با شماست

شهرک توریستی و تفریحی نمک آبرود جلوه گاه تحقق رویاهای گردشگری شما می باشد .

شهرک تفریحی و گردشگری ما با وسعت 650 هکتار دارای دو بخش اصلی شهرسازی و امکانات گردشگری می باشد .

بخش شهرسازی

بر اساس طرح جامع و تفضیلی ساخت شهرک توریستی – تفریحی نمک آبرود ، مساحتی بالغ بر 220 هکتار جهت اقامت دائمی و فصلی جمعیتی بالغ بر 100 هزار نفر از ساکنین اختصاص داده شده است .
مشخصه های معماری با انواع مختلف طرحها جهت ویلاها و ساختمان های دو طبقه و بلند مرتبه پیش بینی گردیده است .

بخش گردشگری و امکانات تفریحی

در حاشیه جنوب شرقی شهرک ، مرتفعترین تله کابین کشور، قراردارد . این تله کابین منحصر به فرد در سال 1372 با تلاش کارشناسان ایرانی احداث و به بهره برداری رسیده است . این تله کابین بازدیدکنندگان را در مدت 12 دقیقه در ارتفاع 970 متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می رساند .
دیگر امکانات تفریحی و رفاهی جهت گردشگران
دریاچه مصنوعی با پدالو ، زمین تنیس ، پیست دوچرخه سواری خانمها و آقایان ، زمین اسکیت ،پاور هنگ گلایدر و اسکای واکر ، شهر بازی کودکان ، پرواز با هواپیمای دو نفره ، مراکز خرید ، رستورانها ، غرفه های بوتیک لباس و صنایع دستی ، فرش ، لباسهای چرم ، عکاسی ، آرایشگاه و سرانجام مرکز تفریحی ساحل دریا را می توان از میان دیگر امکاناتی نام برد که شما می توانید در آن ، جوی دوستانه ، لذت بخش و شاد داشته باشید .

پروژه های مورد اقدام در آینده نزدیک عبارتند از:

1- تفریحات آبی و دریایی 

2- تبدیل پارک بنفشه به پارک تفریحی و طبیعی به وسعت 200 هکتار 

3- شهربازی منحصر به فرد 

اهداف و برنامه های آینده

از امکانات بالقوه مجموعه شهرک تفریحی نمک آبرود که بسیار نیز ارزشمند می باشد و آنرا از سایر نقاط شمال ایران متمایز می نماید. محیط جنگلی داخل سایت می باشد در نتیجه ضروری است با حفظ اکولوژی منطقه و بافت طبیعی ، با ایجاد فضاهای ذیل به عملکرد و کارآئی و جذابیت پارک جنگلی افزوده گردد .

باغ حیوانات و پرندگان و آکواریوم ، رودخانه و دریاچه مصنوعی ، جزیره مصنوعی ، رستوران ،قایقرانی پاروئی ، کلوپ های تفریحی ، برج دیده بانی ، محل های ماهیگیری ، مسیرهای اسب سواری ، پیاده روی ، کلبه های چوبی و درختی ، محل های نصب چادر ، فضاهای پیش بینی شده جهت اتومبیل های کاروان ، همینطور ایجاد پارک آبی که می تواند پذیرای خانم ها و آقایان در دو شیفت روزانه باشد .

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با شهر توریستی نمک آبرود فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «آشنایی با شهر توریستی نمک آبرود» در کادر زیر بنویسید :

4 * 9 = ?