کد مطلب:  30555 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زمزمه‌های رفتن نجفی از شهرداری تهران

زمزمه‌های رفتن نجفی از شهرداری تهران

به گزارش آسمونی:نجفی در حالی از عملکرد شهرداری تهران در پی بارش برف دفاع می‌کند که انتقادت به اقدامات...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زمزمه‌های رفتن نجفی از شهرداری تهران
زمزمه‌های رفتن نجفی از شهرداری تهران


به گزارش آسمونی:نجفی در حالی از عملکرد شهرداری تهران در پی بارش برف دفاع می‌کند که انتقادت به اقدامات شهرداری همچنان ادامه دارد و این روزها صحبت استعفای وی از شهرداری مطرح است.

بارش برف در تهران در هفته گذشته نشان داد که شهرداری تهران توانایی مقابله با بحران‌ها ندارد، نمونه نخست آن زلزله در تهران بود که در این زمینه شهروندان تهرانی نسبت به آمادگی شهرداری تهران در بحث مدیریت بحران انتقادات شدیدی را مطرح داشتند.

بارش برف در تهران نیز از مواردی بود که شهرداری تهران را غافلگیر کرد و مدیریت شهری در این زمینه نتواست به درستی وظایف خود را انجام دهد و حتی عملکرد آنها باعث انتقادات اعضای شورای شهر تهران شد.

نجفی در خصوص ارزیابی شهردار تهران از عملکرد مدیریت شهری در زمان بارش برف اظهار کرد: عملکرد شهرداری در این مورد را خودم ارزیابی نمی‌کنم، اما استانداری تهران از نمره 20 به ما 18 داده است. بنابراین عملکرد ما قابل قبول بود.

وی ادامه داد: واقعیت این است که روز بعد از برف سنگین هیچ یک از خیابان‌ها و معابر اصلی شهر بسته نبود و حتی نمایندگانی هم که از عملکرد شهرداری انتقاد کرده بودند، نباید فراموش کنند که جلسه مجلس همان روز راس ساعت 8:45 صبح تشکیل شد. اگر خیابان ها و معابر اصلی شهر بند آمده بود، به طور قطع جلسه آن ساعت شروع نمی‌شد.

نجفی با بیان اینکه بخشی از مشکلات پیش آمده مربوط به شهر و شهرداری تهران نبود، تصریح کرد: به طور مثال مشکلات مربوط به اتوبان کرج-تهران یا قم- تهران ربطی به شهرداری تهران نداشت، اما شهرداری از ظهر روز اول برای باز کردن آن معابر به کمک راهداری رفت.

علی رغم اینکه نجفی از عملکرد شهرداری تهران در بارش برف اخیر دفاع کرد، اما محسن هاشمی رفسنجانی - رئیس شورای شهر تهران به عملکرد شهرداری انتقاد کرد.

وی بیان کرد: در پی بارش برف شدید اقداماتی در راستای بازگشایی معابر اصلی انجام شد اما متأسفانه شهرداری تهران نسبت به برف‌روبی و آماده‌سازی کوچه پس‌کوچه‌ها عملکرد خوبی را نداشت.

هاشمی گفت: در پی بارش برف در تهران 2 تا 3 هزار نیرو و همچنین 63 پایگاه برف‌روبی در سطح شهر تهران مورد استفاده قرار گرفت و شهرداری توانست خیابان‌های اصلی را با استفاده از نمک و شن بازگشایی کند اما در کوچه پس‌کوچه‌ها عملکرد خوبی را نداشت و دچار بحران بود.

پس از عملکرد ضعیف شهرداری تهران در پی بارش در تهران و در ادامه یخ زدگی معابر و کوچه‌ها که تا امروز هم ادامه دارد، موضوع استعفا شهرداری تهران مطرح شد و اینک نجفی بنا دارد تا از شهرداری تهران برود و محسن هاشمی رئیس فعلی شورای شهر تهران جایگزین وی در شهرداری شود.

حضور محسن هاشمی رفسنجانی در شهرداری در ابتدا فعالیت این دوره از مدیریت شهری هم مطرح شد و شاید تنها به خاطر خروج هاشمی از شورا و حضور چمران عملیاتی نشد اما با گذشت چند ماه از این دوره از مدیریت شهری و انتقاد شهروندان نسبت به عملکرد شهرداری تهران حضور هاشمی در شهرداری تهران دور از ذهن نیست موضوعی که در هفته‌های آتی باید منتظر آن بود.

به گزارش تسنیم، محمد علی نجفی روز گذشته و در حاشیه بیست‌ونهمین نشست کمیته دائمی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس بین‌المللی ویژه‌ی در خصوص زمزمه‌های موجود درباره استعفاء از شهرداری، گفت: الان این زمزمه را درست کردید؟وی درباره‌ی عملکرد شهرداری تهران در بارش برف و جمع آوری زباله‌های پایتخت، عنوان کرد: صبح روز یکشنبه که روز بعد از برف بود، تمامی خیابان‌های اصلی تهران باز بودند؛ جای این سوال است که شهرداری بیشتر از این چه کاری باید می‌کرد؟ باید توجه کنیم این برف شرایط ویژه‌ای داشت چرا که حدود 27 ساعت به صورت مداوم بارید که در طول سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است. علاوه بر این حجم و سرعت بارش نیز بی‌سابقه بوده و بلافاصله بعد از برف به خاطر برودت هوا تبدیل به یخبندان شد.

نجفی با تاکید بر اینکه «شهرداری آنچه در توان داشت را انجام داد»، گفت: حتی در مواردی به وزارت راه و شهرسازی درباره فرودگاه امام خمینی (ره) و بخشی از اتوبان‌های تهران - قم و تهران - کرج کمک کردیم. باید توجه داشته باشیم که این مسایل خارج از اداره شهرداری و هر دستگاهی بود. وقتی جاده به سمت کهریزک بسته می‌شود، کامیون‌های حمل زباله نمی‌توانند زباله‌های شهر را خالی کنند.

نجفی عنوان کرد: تهران از نظر امکانات، خیلی ضعیف‌تر از شهری است که برای حدود 10 میلیون ساکن آماده شده باشد ؛ این مشکلات وجود دارد از این رو همه باید تلاش کنیم تا به تدریج امکانات، قدرت، مدیریت و آمادگی خودمان را بالا ببریم.

شهردار تهران تاکید کرد: مردم در بخش قابل قبولی همکاری داشتند اما در مواردی مثل برف‌های سنگین باید تلاش کنیم تا از مردم کمک بیشتری بخواهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تدبیر شهرداری پیرامون مدیریت بحران، اظهار کرد: درباره بارش برف اخیر هیچ تداخل کاری وجود نداشت و پلیس راهور و شهرداری کار خودشان را انجام دادند؛ در این راستا شهرداری تهران در زمینه برف‌روبی، آماده کردن معابر، جمع‌آوری زباله و جمع‌آوری افرادی که محلی برای اسکان نداشتند، اقدام کرد.

نجفی گفت: در شب اول حدود هفت هزار نفر را اسکان دادیم که این از افتخارات شهر تهران به شمار می‌رود؛ به این ترتیب علی‌رغم سرمای هوا و برف سنگین، حتی یک گزارش درباره یخ‌زدگی افراد نداشتیم.

شهردار تهران تاکید کرد: در عین حال که مشکلات را مطرح می‌کنیم، باید نکات قوت عملکرد مسئولان و دستگاه‌های مختلف را نیز مدنظر قرار دهیم.

منبع:قطره
نظر خود را درباره «زمزمه‌های رفتن نجفی از شهرداری تهران» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید