کد مطلب: 41766 درج نظر
معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یکی از دانشگاه های دولتی ایران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین...معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یکی از دانشگاه های دولتی ایران

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یکی از دانشگاه های دولتی ایران است. دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی مانند دیگر دانشگاه های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی می باشد. اگر می خواهید در مورد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و تاریخچه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و آدرس سایت دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی می پردازیم.

تاریخچه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که دانشکده‌های آن به صورت غیرمتمرکز در شهر تهران قرار دارند. این دانشگاه در سال 1392 در بین پنج دانشگاه صنعتی برتر ایران قرار گرفت. این دانشگاه در اولویت‌های رتبه‌های برتر کنکور سراسری قرار می‌گیرد. با تصویب شورای انقلاب فرهنگی این دانشگاه در سال 1359 با ادغام 9 مرکز آموزش عالی (مؤسسه عالی تکنیکوم نفیسی (مؤسس مهندس حبیب نفیسی)، مدرسه عالی فنی، دانشکده نقشه‌برداری، مؤسسه آبشناسی، دانشکده هواشناسی و علوم جو، دانشکده مخابرات، مدرسه عالی ساختمان، دانشگاه کار و پیشه، تربیت دبیر فنی پلی تکنیک تهران، دانشگاه علوم و فنون مجتمع آموزشی وزارت راه، مجتمع تکنولوژی تهران و مدرسه عالی تلویزیون و سینما) به شکل کنونی و با نام دانشگاه فنی و مهندسی تشکیل شد و در سال 1367 به نام خواجه نصیرالدین طوسی، دانشمند ایرانی تغییر نام داد.

این دانشگاه در 11 دانشکده با 18 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، 53 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 23 رشته تحصیلی در مقطع دکترا کار خود را انجام می‌دهد. به گفته دکتر محمود احمدیان، معاون آموزشی دانشگاه خواجه نصیر نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه با توجه به جذب اعضای هیئت علمی هم‌اکنون 1 به 18 می‌باشد.

این دانشگاه توانسته‌است با عقد قراردادهای بسیار با صنایع گوناگون کشور، ضمن حل مشکلات تخصصی آن‌ها، در بسیاری از دستاوردهای پژوهشی ایران سهیم باشد. مجموعه فعالیت‌های پژوهشی آن، حکایت از پویایی دانشگاه در عرصه‌های مختلف علمی و صنعتی دارد که در پاره‌ای از زمینه‌ها تنها نیروهای متخصص کشور در این دانشگاه فعالیت می‌کنند یا دانش‌آموختهٔ این دانشگاه‌اند.

باتوجه‌به سیاست‌های این دانشگاه در یک دههٔ گذشته، دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر در سال‌های اخیر تقویت شده‌است و بیش از 40درصد کل دانشجویان دانشگاه در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند. درضمن دوره‌های آموزش الکترونیکی دانشگاه همگی در مقطع کارشناسی‌ارشد فعال‌اند. همچنین دانشگاه با اجرای چندین دورهٔ بین‌المللی مشترک در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری با برخی از دانشگاه‌ها در کشورهای انگلستان، فرانسه، هلند، آلمان و روسیه همکاری نزدیک داشته‌است. نیز، در یک دورهٔ کارشناسی هوافضا چند سال است فعالیتی مشترک با دانشگاه ماتی روسیه در پیش گرفته‌است.

دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي نخستين دانشگاه صنعتي ايران ميباشد كه هستهٔ اولیهٔ اين دانشگاه دانشکدهٔ مخابرات است که در سال 1307ش در محل فعلی دانشکدهٔ مهندسی برق دانشگاه تأسیس و در سال 1318 اساسنامهٔ آن به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسیده‌است.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ساختار فعلی در ابتدا در سال 1359، در پی تصویب ستاد انقلاب فرهنگی از ادغام 9 مرکز آموزش عالی و با عنوان مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی، بنیاد نهاده شد و سپس در سال 1362 نام آن به دانشگاه فنی و مهندسی و در سال 1367 به دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تغییر یافت. این دانشگاه درحال‌حاضر 5 قطب علمی، 75 آزمایشگاه پژوهشی، 6 گروه و مرکز پژوهشی و 5 پژوهشکده دارد که در زمینه‌های تخصصی دانشگاه فعالیت می‌کنند.

علاوه بر رشته مخابرات با قدمت 81 ساله، رشته نقشه‌برداری این دانشگاه 55 سال و دانشکده مهندسی مکانیک آن 36 سال قدمت دارند.

ریاست این دانشگاه بر عهده دکتر علی خاکی صدیق است.

جایگاه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی

براساس پایگاه‌های معتبر برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در جهان، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی پیشرفت و رشد محسوسی داشته‌است: برطبق آمارِ پایگاه رتبه‌بندی ISI، این دانشگاه در شمار 1درصد تولیدکنندگان علم در دنیا معرفی شده‌است.

این دانشگاه در رتبه‌بندی نشریه تایمز در سال 2016، در ردهٔ 601 تا 800 دانشگاه برتر جهان و در بین 7 دانشگاه برتر ایران قرار گرفت.

همچنین در رتبه‌بندی نشریه تایمز در سال 2018 این دانشگاه در جایگاه 601 تا 800 جهان و در رتبه 173 آسیا و در بین 5 دانشگاه برتر ایران و بالاتر از دانشگاه‌هایی همچون شریف و تهران قرار گرفت.

دانشگاه خواجه نصیر در رتبه‌بندی موضوعی تایمز در سال 2018 در رشته‌های فیزیک و نجوم، شیمی محض و مهندسی عمومی در جایگاه سوم ایران، در رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی برق و ریاضی و آمار در جایگاه چهارم و در رشته علوم کامپیوتر در جایگاه دوم کشور قرار گرفت.

بر اساس رتبه‌بندی NTU در سال 2016 دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی در جایگاه 146 جهان قرار گرفت

بر اساس نظام رتبه‌بندی URAP دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی در زمینه علوم فنی – مهندسی، رایانه و فناوری در جایگاه 460 جهان قرار گرفت.

در جدیدترین رتبه‌بندی لایدن (CWTS Leiden Ranking) دانشگاه خواجه نصیر در زمینه علوم فنی مهندسی در بین 10 دانشگاه برتر ایران و در جایگاه 161 آسیا و 368 جهان قرار گرفت

دانش‌آموختگان مشهور دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی  • داریوش رضایی‌نژاد (پژوهشگر دفاعی و هسته‌ای که در 1 مرداد 1390 توسط عوامل اسراییل با شلیک پنج گلوله در مقابل منزلش ترورشد)
  • محمد ناظمی اردکانی (وزیر سابق تعاون)
  • علی رضوانی بیدگلی (مؤلف و محقق برجسته حوزه مدیریت)
  • محمد علی‌آبادی، سیاستمدار، رئیس سابق سازمان تربیت بدنی، رئیس سابق کمیته ملی المپیک
  • علی مطهری، نماینده شبستر در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی
  • علی اکبر موسوی خوئینی، نماینده مجلس ششم، دبیرکل پیشین سازمان دانش آموختگان ایران
  • مصطفی محمدنجار (وزیر کشور سابق)
  • فرزاد حسنی (مجری تلویزیون)

شورای صنفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

این شورا در پی وقایع سال 88 و در پی یک اعتصاب دو روزه به‌طور غیرقانونی منحل شد و تا سال 1392 فعالیتی نداشت. در این سال و در پی فعالیت‌های چند ماهه فعالان دانشجویی دانشگاه بعد از یک مطالبهٔ عام در برابر ساختمان مرکزی دانشگاه شورای صنفی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی کار خود را از سرگرفت. مجدداً و با توجه به عدم دقت مسئولین دانشگاه به خواسته‌های قانونی دانشجویان و ورود مسائل سیاسی به دغدغه‌های صنفی دانشجویان، متأسفانه اساسنامه این شورا به‌طور غیرقانونی منحل شده ولی اخیراً در سال 1395 اقدام‌هایی توسط دانشجویان برای از سرگیری فعالیت‌های این شورا از انجام شده‌است.

تجمیع دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

دانشکده‌های دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در پنج نقطه در سطح شهر تهران پراکنده‌اند و این مشکلات زیادی را برای استادان و دانشجویان دانشگاه ایجاد می‌کند و هزینه بالایی برای دانشگاه دارد.

طرحهای مختلفی برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر در زمان‌های مختلف مطرح شده‌است. ابتدا طرح تجمیع دانشگاه در محل دانشکده هوافضا مطرح شد که در آن زمین متعلق به سازمان گوشت استان تهران به دانشگاه خواجه نصیر واگذار می‌شد و کلیه دانشکده‌ها در یک پردیس تجمیع می‌شدند، این طرح هیچگاه عملی نشد. گزینه دیگری که بعداً مطرح شد تجمیع با دانشگاه عباسپور بود و با توجه به نزدیکی این دو دانشگاه، شایعات زیادی مبنی بر اجرای این طرح شنیده می‌شد. اما در ابتدای دولت یازدهم دانشگاه عباسپور با دانشگاه بهشتی ادغام شد. پس از لغو شدن طرح قبل این بار طرح تجمیع در سه پردیس رضایی‌نژاد، ونک و سیدخندان توسط مجید قاسمی (رئیس وقت دانشگاه) مطرح شد و اقداماتی هم دراین زمینه انجام شد. با تغییر ریاست دانشگاه طرح تجمیع مسکوت مانده و با توجه به هزینه‌های بالا اجرای این طرح و نداشتن زمین، کل طرح تجمیع فعلاً به بن‌بست رسیده‌است.

در طرح جدیدی که توسط علی خاکی صدیق (رئیس دانشگاه) اعلام شد، با فروش ساختمان قبلی کمیته امداد امام خمینی در سوهانک به وزارت علوم، اجرای طرح تجمیع دانشگاه خواجه نصیر صورت گیرد که قرار بود در مرحله اولیه این طرح دفتر مرکزی و دانشکده‌های مهندسی صنایع، علم مواد، فیزیک، شیمی، کامپیوتر و خوابگاه‌های دختران دانشگاه به ساختمان قبلی کمیته امداد در سوهانک منتقل شده می‌شوند که این طرح نیز منتفی شد.

سایت دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

www.kntu.ac.ir

ثبت نظر درباره «معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت