کد مطلب: 33416 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
روزه مستحبی در سفر

روزه مستحبی در سفر

بسیاری از افراد در ماه رمضان مجبور به سفر هستند. در مورد حکم روزه مستحبی در سفر چه می دانید؟ آسمونی در این...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
روزه مستحبی در سفر
روزه مستحبی در سفر


بسیاری از افراد در ماه رمضان مجبور به سفر هستند. در مورد حکم روزه مستحبی در سفر چه می دانید؟ آسمونی در این بخش در مورد حکم روزه مستحبی در سفر بیشتر صحبت می کند.

آیا مسافر بدون قصد ده روز می تواند روزه مستحبی بگیرد؟

نظر حضرت آیت الله هادوی در مورد این مسئله که آیا مسافر بدون قصد ده روز می تواند روزه مستحبی بگیرد چیست؟

مراجع عظام تقلید می فرمایند: مسافر نمی تواند روزه مستحبی بگیرد و اگر نذر کند روزه بگیرد و روز آن را معین نکند، نمی‏تواند آن را در سفر به جا آورد. ولی چنانچه نذر کند که روز معینی را در سفر روزه بگیرد باید آن را در سفر به جا آورد.

اما مسافر می‏تواند برای خواستن حاجت‏، سه روز در مدینه طیبه روزه مستحبی بگیرد.  و أحوط این است که آن سه روز، روزهای چهار شنبه و پنجشنبه و جمعه باشد. هر چند عده ای روزه گرفتن در سفر را مکروه می دانند و حتی در خصوص این سه روز روزه ای که برای برآورده شدن حاجت در مدینه گرفته می شود بیان می دارند که جواز روزه در این صورت خالی از قوّت نیست‏ لیکن احوط ترک آن است.

پاسخ حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته) در خصوص سؤال مذکور به این شرح است:

روزه مستحبی در سفر جایز است، هر چند احتیاط ترک آن است، مگر در برخی موارد مانند سه روز روزه مستحبی در مدینة النبی (صلی الله علیه و آله) برای برآورده شدن حاجت.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «روزه مستحبی در سفر»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 9 = ?