کد مطلب: 11722 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ماه محرم 1400 - 2021 چه روزی است؟ تاریخ شروع و پایان

ماه محرم 1400 - 2021 چه روزی است؟ تاریخ شروع و پایان

ماه محرم و طلوع هلال آن یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام است. در این ماه دوستداران اهل بیت علیهم السلام مراسم های عزاداری برگزار می کنند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تاریخ شروع و پایان ماه محرم

 

← شروع یا روز اول (یکم) ماه محرم سال 1443 قمری برابر با روز سه شنبه 19 مرداد 1400 خورشیدی و مصادف با 2 سپتامبر 2021 میلادی میباشد.

← پایان یا روز آخر (بیست و نهم) ماه محرم سال 1443 قمری برابر با روز 16 شهریور 1400 خورشیدی و مصادف با 7 سپتامبر 2021 میلادی میباشد.

Muharram in 2021 will start on Tuesday, the 10th of August and will continue for 30 days until Tuesday, the 7th of September

همچنین دهه اول محرم از تاریخ سه شنبه 19 مرداد 1400 تا تاریخ یک شنبه 29 مرداد 1400 می باشد.

امام هشتم شیعیان امام رضا(علیه السلام) در خصوص این ماه فرمود: در جاهلیت هم حرمت این ماه نگاه داشته می‌شد و در آن نمی‌جنگیدند ولی در این ماه، خون‌های ما را ریختند و حرمت ما را شکستند و فرزندان و زنان ما را اسیر کردند و خیمه‌ها را آتش زدند و غارت کردند و حرمت پیامبر را دربارة ذریه‌اش رعایت نکردند.

ماه محرم و طلوع هلال آن یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام است. ماه اندوه و حزن و ماه عزاداری دوستان اهل بیت علیهم السلام.

در این ماه و خصوصا در ده روز آغازین آن هر کدام از شیعیان بلکه هر مسلمانی وظیفه دارد تا حزن و اندوه خویش را در عزای فرزند رسول خدا صلی الله علیه وآله ابراز نماید گریستن درعزای امام حسین علیه السلام، سیاه پوشیدن، شرکت در مجالس عزا، برپاکردن مجالس عزا ویا کمکهای مادی ومعنوی در بهتر برگزارشدن این مجالس، راه انداختن دسته جات عزاداری و هر عملی که مصداق اقامه عزا برای سیدالشهداء علیه السلام باشد در تقرب انسان به خدای متعال نقش بسیار مهمی دارد.

محرم یا محرم الحرام

ماه مُحَرّم یا محرم‌ الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و از جملهٔ ماه‌های حرام است. به‌ همان‌ گونه که پیش از ظهور اسلام، در دوران جاهلیت، جنگ و خونریزی در این ماه‌ ها ممنوع بود، اسلام نیز همان را تأیید کرد.

در دوم ماه محرم الحرام سال 61 هجری کاروان حضرت امام حسین (علیه السلام) وارد کربلا شد و سپاهیان دشمن که هر روز بر تعدادشان افزوده می‌شد در روزهای تاسوعا و عاشورا که روز نهم و دهم محرم می‌باشد او و یارانش را به شهادت رساندند.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «ماه محرم 1400 - 2021 چه روزی است؟ تاریخ شروع و پایان»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 7 = ?