کد مطلب:  2105  درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دکوراسیون کوهستانی

دکوراسیون کوهستانی

با فرا رسیدن فصل پاییز و سرد شدن هوا شیوه زندگی بسیاری از خانواده‌ها تغییر می‌کند، امکان استفاده از فضای...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

با فرا رسیدن فصل پاییز و سرد شدن هوا شیوه زندگی بسیاری از خانواده‌ها تغییر می‌کند، امکان استفاده از فضای بیرون مانند تراس و حیاط کمتر می‌شود و در عوض به ساعاتی که افراد خانواده در یک محیطسر‌بسته می‌توانند با یکدیگر سپری کنند افزوده می‌شود.

دکوراسیون کوهستانی یکی از پیشنهادات ما برای چیدمان پاییز و زمستان است. در این دکوراسیون حضور عوامل کاملا طبیعی و ناب به چشم می‌خورد. این دکوراسیون بسیار آرامش‌بخش است و به‌دلیلاستفاده از عناصر طبیعی اجرای آن دشوار نیست.

 رنگ‌هایی که در طبیعت به چشم می‌خورند مانند رنگ خاکی، سبز جنگلی، تنالیته‌های مختلف رنگ قهوه‌ای و به‌طور کلی رنگ‌های خنثی که به سمت رنگ‌های گرم متمایل هستند در این دکوراسیون استفادهمی‌شوند. رنگ‌ها به‌صورت مات و غیر اشباع و نیز دارای بافت‌های طبیعی، زبر و خشن هستند. برای رنگ‌آمیزی دیوارها از رنگ‌هایی مانند نسکافه‌ای و کرم تیره استفاده کنید. می‌توانید برای ایجاد نقطه کانونی،

دیوار قسمتی از فضا را به رنگ قهوه‌ای درآورید. به‌منظور ایجاد تضاد و حرکت نیز از رنگ‌های تاکیدی مانند قرمز، نارنجی و زرد به مقدار کم استفاده کنید. رنگ سبز در مقیاس بالا باعث ایجاد کسالت و خستگیچشم می‌شود، اگر به رنگ سبز علاقه دارید، تنالیته‌های مختلف این رنگ را به‌صورت گروه‌های رنگی استفاده کنید و هرگز یک طیف از آن را در مقیاس وسیع به کار نگیرید. به‌طور مثال اگر می‌خواهید دیوارها را بهرنگ سبز درآورید، از الگوهای راه‌راه و رنگ‌های روشن استفاده کنید و رنگ‌های تیره را فقط به‌صورت تاکیدی در بخش کوچکی به‌کار برید. تبحر در به‌کارگیری رنگ‌ها امری تجربی است، اگر می‌خواهید در این امر بهنتایج خوبی برسید تنها راه، تمرین بسیار است.

چوب‌های پرداخت نشده و سنگ‌های بدون صیقل از مشخصات دکوراسیون کوهستانی هستند. برای پوشش کف می‌توانید از سنگ یا پارکت استفاده کنید. از آنجا که نظافت سنگ‌های بدون صیقل دشوار است،انتخاب پارکت گزینه مناسب‌تری است. برای انتخاب پارکت متناسب با دکوراسیون کوهستانی باید انواعی را انتخاب کنید که به بافت چوب طبیعی نزدیک‌تر بوده و براق نباشند.

شومینه یکی از بخش‌های اصلی در این نوع دکوراسیون است. اگر در مرحله ساخت هستید می‌توانید از انواع سنگ تیشه‌ای، صخره‌ای و رودخانه‌ای برای ساخت شومینه استفاده کنید، سنگ‌های مصنوعیموجود در بازار طیف وسیعی برای انتخاب دارند. اگر تنها قادر به تغییرات کمی هستید و می‌خواهید فقط با تغییر چیدمان و بدون تغییر در معماری داخلی این نوع دکوراسیون را در منزلتان اجرا کنید، می‌توانیدشومینه را با وسایلی مانند میوه‌های کاج، شاخه‌ درختان، بلوط یا تابلویی با مضمون کوهستان بیارایید.

برای افزودن عناصر ایرانی به دکوراسیون کوهستانی می‌توانید به‌جای استفاده از پوست حیوانات یا چرم، از فرش‌های پشمی‌، گلیم و گبه برای پوشش کف و جاجیم و نمد برای تهیه کوسن، رومبلی و رومیزیاستفاده کنید. لمبه‌کوبی (نصب تخته های بلند و باریک و هم اندازه که در زیر سقف و روی تیرهای چوبی کار می شود) سقف نیز یکی از راه‌های ایجاد دکوراسیون کوهستانی است.

اهمیت فضا در معماری ایرانی بیش از مبلمان است؛ بنابراین با ساخت یک تاقچه چوبی پرداخت نشده، وسیله‌ای کاربردی در منزل خواهید داشت. افزودن عناصری به دیوارها نه تنها باعث ایجاد فضای مثبت و منفی می‌شود بلکه راه‌حل آسانی برای افزودن وسایل مورد علاقه‌تان خواهد بود. به‌جای حیوانات تاکسیدرمی ‌شده، از تابلوهایی با مضمون جنگل و کوهستان استفاده کنید، زیرا با فرهنگ ایرانی همخوانی بیشتری دارند. تابلوهای صنایع دستی با برگ‌های جنگلی، میوه‌های کاج، بلوط و… برای تکمیل دکوراسیون کوهستانی مناسب هستند. شمع‌ها را از یاد نبرید، رنگ‌های گرم و شمع‌های کوتاه و قطور را به‌صورت گروهی در جاهای مناسب بچینید.

در معماری ایرانی، فضاهای باز، بسته و پوشیده هر کدام به‌طور کاملا مشخص و جداگانه تعریف شده و حتی در فضاهای بسته نیز تمایل به نزدیکی به طبیعت دیده می‌شود. نقوش قالی‌ها، پنجره‌های ارسی که نور خورشید را به داخل هدایت می‌کنند و دیوارهای مشبک، همگی نشانه‌هایی از تلفیق هنر ایرانی با محیط است. بنابراین در دکوراسیون معاصر نیز هر چه به طبیعت نزدیک باشیم به اصل خود نزدیک‌تر خواهیم بود. به‌عنوان مثال پارتیشن هایی (جداکننده‌هایی) با ترکیبی از فضاهای پر و خالی انتخاب کنید.

مبلمان چوبی همخوانی بیشتری با دکوراسیون کوهستانی دارد. اگر نمی‌توانید مبلمان یا رویه آنها را تغییر دهید از کوسن‌های مناسب استفاده کنید. حتی چیدمان مناسب نیز می‌تواند اتاق را به سبک مورد نظرتان نزدیک‌تر کند؛ برای این منظور مبلمان را نزدیک‌تر به هم بچینید و سعی کنید این چیدمان مرکز و محوری مانند شومینه داشته باشد.

برای نورپردازی، علاوه بر نور محیطی، باید از نورهای تاکیدی به‌صورت آباژور و نورهای دیواری متناسب با فضا استفاده کنید. رنگ نور مناسب برای دکوراسیون کوهستانی، رنگ خورشیدی است. برای انتخاب میزان، نوع و رنگ نور وقت کافی بگذارید یا از متخصصین کمک بگیرید. نورپردازی مناسب می‌تواند کاستی‌ها و عیوب محیط را بپوشاند و زیبایی‌های فضا را چند برابر کند.

برای اتاق خوابی با تم کوهستانی، تخت‌خواب چوبی با تاج بزرگ و ظاهری طبیعی بهترین گزینه خواهد بود. روتختی‌های بافتنی، بالش‌های متعدد، آینه‌ای با قاب چوبی و فرش یا گلیمی با طرح‌های چهارخانه، اتاق خواب کوهستانی شما را تکمیل می‌سازد.

سهولت اجرای این نوع دکوراسیون، انتخاب‌های متعددی را در قسمت‌های مختلف منزل ایجاد می‌کند که می توانید بنا بر سلیقه خود در فضاهای مختلف از ایده های کوهستانی بهره گیرید.

: برای دریافت مشاوره درباره دکوراسیون کوهستانی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «دکوراسیون کوهستانی» در کادر زیر بنویسید :

3 * 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید