مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  15120 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
مسجد قرطبه در اسپانیا با معماری اصیل ایرانی

مسجد قرطبه در اسپانیا با معماری اصیل ایرانی

مسجد قرطبه سومین بنای بزرگ جهان اسلام می باشد. مسجد قرطبه از جمله بزرگ‌ترین و شکیل‌ترین مساجد اندلس در شهر...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

1
1

مسجد قرطبه سومین بنای بزرگ جهان اسلام می باشد. مسجد قرطبه از جمله بزرگ‌ترین و شکیل‌ترین مساجد اندلس در شهر قرطبه یا کوردوبا اسپانیا است که از نظر زیبایی تزئینات و هنر معماری اندلسی- اسلامی در نوع خود بی‌نظیر و شاید کم‌نظیر است.

2
2

 مسجد جامع قرطبه یا مثکیه، در شهر قرطبه واقع در اندلس یا اسپانیای امروزی است. بنای مسجد قرطبه تقریباً دو قرن و نیم به طول انجامید. نام قدیم مسجد قرطبه «جامع حضرة» بود. در زمان عبدالرحمن خلیفهٔ اموی اندلس، مسجد قرطبه 11 رواق داشت. مسجد جامع قرطبه در سال 786 میلادی توسط ((عبدالرحمن اول)) ساخته شد و بعد از تصرف مجدد شهر کوردوا توسط اسپانیایی ها به کلیسا تبدیل شد.

بنای مسجد قرطبه

 ارتفاع مناره مسجد قرطبه 20 متر بوده و نمای این مناره از سنگ‌های مرمر منقش به نقش‌های اسلامی است، در ضلع جنوبی مسجد قرطبه مناره دیگری به شکل مربع، به طول 12 متر و ارتفاع 93 متر وجود دارد که متشکل از 5 طبقه است، در این مناره 19 در از جنس مس محکم و یک گنبد قرار دارد که بر روی 365 ستون مرمری استوار است.

 در مسجد قرطبه 4هزار و 700 چلچراغ نور افشانی می‌کند، این مسجد دارای یک‌هزار و 293 ستون از جنس مرمر بوده که از این تعداد تنها یک‌هزار و 93 ستون باقی مانده است. مسجد قرطبه برای مدت سه قرن متوالی اهمیت و جایگاه خود را به عنوان یکی از شاهکارهای معماری اسلامی حفظ کرده است و جزو آثار به ثبت رسیده توسط سازمان جهانی یونسکو است.

4
4

 آنچه که از بنای مسجد قرطبه طی مدت زمان 200 سال باقی مانده است، به عنوان سومین بنای بزرگ جهان اسلام محسوب می‌شود که مساحت کنونی آن یک مستطیل 140 در 190 متر است که یک سوم آن را حیاطی با درختان پرتغال پوشانده شده و سه جانب آن را نیز رواق‌های تعمیر شده فرا گرفته است.

5
5

6
6

در مسجد قرطبه 4هزار و 700 چلچراغ نور افشانی می‌کند

موقعیت مکانی مسجد قرطبه
 مسجد قرطبه از نظر موقعیت مکانی در قسمت جنوب غربی شهر قرطبه اسپانیا و در نزدیکی رود بزرگ الوادی قرار دارد که 4 کوچه باریک از چهار جهت آن را در برگرفته‌اند.

از نکات قابل توجه، شباهت معماری مسجد قرطبه به معماری «مسجد جامع دمشق» است، آن هم به دلیل اینکه از مسجد جامع دمشق» به عنوان مدلی برای ساخت این مسجد استفاده شده است.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره مسجد قرطبه در اسپانیا با معماری اصیل ایرانی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مسجد قرطبه در اسپانیا با معماری اصیل ایرانی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید