کد مطلب: 28466 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ساحل مروارید

ساحل مروارید

در این مقاله از آسمونی به معرفی ساحل مروارید می پردازیم. مطالب این بخش از زبان مدیریت مجتمع ساحل مروارید می...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این مقاله از آسمونی به معرفی ساحل مروارید می پردازیم. مطالب این بخش از زبان مدیریت مجتمع ساحل مروارید می باشد. در پایان این مقاله عکس های زیبا از ساحل مروارید را می توانید مشاهده نمایید. دعوت می کنیم تا پایان ما را همراهی کنید.

معرفی ساحل مروارید از زبان مدیریت مجتمع فرهنگی اقامتی ساحلی مروارید خزر

شهرستان رشت بعنوان مرکز استان گیلان دارای 22 کیلومتر نوار ساحلی با قابلیت دسترسی آسان و چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی است که شاید در حاشیه اهمیت این شهرستان بعنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین  شهر شمالی کشور که بسیاری از امور اقتصادی ،سیاسی ،اجتماعی گیلان در این شهرستان متمرکز است کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد اما حقیقت این است که درسالهای اخیر با توسعه سواحل این شهرستان و افزایش چندین برابری حجم گردشگران ،این سواحل تبدیل به یکی از جاذبه های اصلی گردشگری شهرستان رشت شده و رفته رفته جایگاه و اعتبار ویژه ای را در بخش گردشگری ساحلی برای خود فراهم میسازد.

منطقه توریستی ساحل مروارید

توریسم ساحلی از قدیمیترین انواع گردشگری است. به طوریکه سابقه برخی از تفرجگاههای ساحلی به قرن 19 باز می گردد. در ابتدای امر این فضاها، مختص افرادی بود که تنها برای دیدار از سواحل دریا مراجعه می کردند، اما در دهه های اخیر بازار گردشگری ساحلی اغلب ترکیبات متنوعی از انواع اقامت و استفاده گردشگران - به ویژه در طول تابستان - تقاضا کرده، با رقابتی فزاینده خواستار سرمایه گذاریهای عمده در زمینه زیرساختها و ایجاد تسهیلات و حفاظت منابع طبیعی اعم از دریا، سواحل، تالابها و سایر میراث طبیعی است. در حقیقت زمان مطلوب گردشگر ساحلی، تنها با عواملی چون خورشید، دریا و ماسه سپری شده و گردشگر مدرن امروزی در جستجوی فعالیتها و تجربیات متفاوتی است (ترکیبی از فعالیتهای ورزشی، تفریحی، فرهنگی و میراث طبیعی و...). از میان تمامی فعالیتهایی که در مناطق ساحلی انجام می گیرند، هیچکدام از نظر گستردگی و تنوع به اندازه مبحث توریسم و تفریحات ساحلی نیستند که در این میان با مدنظر قرار دادن شرایط آب و هوایی سواحل دریای خزر شنای در دریا مسلما یکی از انگیزه های اصلی گردشگران جهت عزیمت به سواحل دریا خصوصا در فصل تابستان است که دیگر امور گردشگری ساحلی حول این مبحث قرار گیرد.

مشکلات ساحل مروارید

اما از طرفی دیگر و در کنار مزیتهای بسیار گردشگری ساحلی همواره  نگرانیها و بیمهایی از تلفات انسانی ناشی از غرق شدن ، تهدید و تخریب محیط و میراث طبیعی، و مهمتر از آن نگرانی از تحت الشعاع قرار گرفتن شئون اسلامی و مذهبی در نظام مقدس  اسلامی وجود دارد  به طوریکه مقابله با اثرات ناشی از رشد توریسم کنترل نشده، نیازمند روشها و شیوه های صحیح برنامه ریزی، طراحی و مدیریت این مکانهاست که این مهم در سواحل شهرستان رشت همانند دیگر سواحل گیلان از جمله مسئولیتهای ستاد تامین سلامت دریا به ریاست فرمانداری شهرستان رشت میباشد.

مجتمع فرهنگی ساحلی مروارید خزر شهرستان رشت

فرمانداری شهرستان رشت علاوه بر ایجاد هماهنگی و هدایت سایر اعضای ستاد در تدوین سیاستهای مربوط به سواحل خود راسا نیز با توجه به نیاز سواحل شهرستان رشت گسترش طرحهای ساحلی و امکانات جانبی گردشگری را همواره در دستور کار قرار داده که در این راستا مجتمع فرهنگی ساحلی مروارید خزر شهرستان رشت بعنوان یکی از قدیمی ترین طرحها ی ساحلی استان و حتی کشور در واقع از مهمترین اقدامات و دستاوردهای عملی این فرمانداری در ساماندهی سواحل شهرستان و پاسخگویی به نیازهای گردشگران بوده که نقش مهمی در پشتیبانی دیگر طرحهای سالمسازی شهرستان  و اجرای سیاستها و برنامه ریزیهای ستاد تامین سلامت دریا شهرستان دارد.

 

ساحل مروارید که بعنوان یک طرح ممتاز ساحلی کشور الگو و مبنای بسیاری از طرحهای ساحلی استان میباشد همواره سعی کرده است با افزایش امکانات ایمنی و رفاهی خود به نوعی پاسخگوی نیازهای روز افزون گردشگری ساحلی در منطقه باشد که در آن حفظ جان استفاده کنندگان از دریا و رعایت شئون اسلامی و جلوگیری از بروز ناهنجاریهای اخلاقی و اجتماعی از اهداف اصلی و بنیادین مجتمع است.

مجتمع فرهنگی اقامتی ساحلی مروارید خزر در سال جاری با ایجاد اشتغال برای بیش از 80 نفر از افراد بومی ساکن روستاهای ساحلی پذیرای بیش از نیم میلیون نفر گردشگر بومی و غیر بومی در سه ماهه تابستان بود که این مجتمع را جهت شنا و استراحت و استفاده از امکانات ساحلی انتخاب نموده بودند و با افتخار اعلام میدارد که همچون سنوات گذشته علاوه بر اینکه هیچگونه حادثه و اتفاق منجربه  غرق شدن افراد در این مجتمع روی نداده است بلکه آمار غریق سواحل خارج از طرحهای سالمسازی شهرستان رشت نیز در سایه تدابیر ستاد تامین سلامت دریا و اقدامات حمایتی این مجتمع نسبت به سال گذشته بیش از 70 درصد کاهش داشته است.

عکس های ساحل مروارید

ساحل مروارید
ساحل مروارید


morvarid-beach
morvarid-beach


ساحل مروارید
ساحل مروارید


morvarid-beach
morvarid-beach


ساحل مروارید
ساحل مروارید


morvarid-beach
morvarid-beach


ساحل مروارید
ساحل مروارید


morvarid-beach
morvarid-beach
: برای دریافت مشاوره درباره ساحل مروارید فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «ساحل مروارید» در کادر زیر بنویسید :

4 + 6 = ?