کد مطلب:  32641 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

معرفی تیمهای حاضر در جام ملت های آفریقا /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعیشیرهای اطلس و ماموریت...
زمان مطالعه: 6 دقیقه
معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن
معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

معرفی تیمهای حاضر در جام ملت های آفریقا /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

 

مراکش در یک نگاه

لقب: أُسُود الأطلس ( شیرهای اطلس) بالاترین سازمان فوتبالی: فدراسیون فوتبال پادشاهی مغرب( Fédération Royale Marocaine de Football) بهترین عنوان در رنکینگ فیفا: 10( آوریل 1998) بدترین عنوان در رنکینگ فیفا: 95( سپتامبر 2010) تعداد حضور در جام‌جهانی: 5 اولین مسابقه رسمی: مراکش(3-3) عراق( 19 اکتبر 1957؛ بیروت، لبنان) بهترین پیروزی: مراکش(13-1) عربستان( 6 سپتامبر 1961؛ کازابلانکا؛ مراکش) بدترین شکست: مجارستان(6-0) مراکش( 11 اکتبر 1964؛ توکیو؛ ژاپن) علامت اختصاری در فیفا: MAR سرمربی: هروه رنار استادیوم ملی: استاد د مراکش، استاد ادرار اقادیر،

morocco-national-football-team
morocco-national-football-team

به گزارش آسمونی ، استقلال مراکش به هفتم آوریل 1956 بازمی گردد اما پیش از این نیز اقوام بربر در این سرزمین، پادشاهی خود را داشتند. سلالة العلویین الفیلالیین نام سلسله ای از پادشاهان بود که از سال 1631 در سرزمین مغرب حکومت می کردند. اما از سی ام مارچ 1912 مغرب( مراکش) تحت قیمومیت اسپانیا و فرانسه درآمد و بیش از چهار دهه طول کشید تا به استقلال برسد. در طول دوران پیش از استقلال، ستاره هایی چون ژوست فونتن مراکشی الاصل ناچار بودند که برای تیم ملی فرانسه بازی کنند. به این ترتیب سلطان گلزنان جام جهانی هرگز این فرصت را نیافت که برای وطن خود به میدان برود. اما با چنین سابقه فوتبالی، طبیعی بود که تیم ملی مراکش به سرعت شکل بگیرد. تنها یک سال بعد از استقلال بود که تیم ملی فوتبال مراکش نخستین بازی ملی خود را انجام داد و خیلی سریع به جمع مدعیان فوتبال آفریقا وارد شد.

لوگوی فدراسیون
لوگوی فدراسیون

لوگوی فدراسیون

صعود به جام جهانی به لطف پرتاب سکه

اما مغربی ها رویاهای بزرگی داشتند. به گزارش آسمونی ، آن ها در سال 1970 یکی از 11 تیم شرکت کننده در مسابقات مقدماتی جام جهانی در منطقه آفریقا بودند و در مرحله اول بعد از یک برد(1-0) در برابر سنگال و شکست(2-1) در بازی برگشت، موفق شدند در دیدار پلی آف مقابل حریف به برتری(2-0) دست پیدا کنند؛ دیداری که در لاس پالماس اسپانیا برگزار شد. دو تساوی(0-0) مقابل تونس سبب شد که مراکش باز هم برای صعود نیاز به بازی سوم پیدا کند. این بار مسابقه در مارسی فرانسه برگزار شد و (2-2) خاتمه یافت تا مغرب به لطف قانون پرتاب سکه راهی دور پایانی شود. سه تیم مرحله نهایی به صورت گروهی با یکدیگر مسابقه دادند و این بار کار مغربی ها به اما و اگر کشیده نشد. دو برد مقابل نیجریه(2-1) و سودان(3-0) و تساوی(0-0) با سودان، صعود به جام جهانی را قطعی کرد و باخت(2-0) مقابل نیجریه در آخرین بازی تاثیری در صعود این تیم به جام جهانی 1970 نداشت.  

شگفتی یک نیمه ای در لئون

کسی از مغرب انتظار شگفتی در جام جهانی مکزیک را نداشت اما این تیم در روز سوم ژوئن 12942 تماشاگر حاضر در استادیو نوکمپ شهر لئون را شگفت زده کرد. کسی بازیکنان این تیم گمنام را نمی شناخت. به گزارش آسمونی ، کلیه بازیکنان مراکش در لیگ داخلی کشور خود شاغل بودند از جمله 6 بازیکن نادی الجیش الملکی‎ و بازیکنانی از المغرب الریاضی الفاسی‎، نادی الرجاء الریاضی‎، نادی الوداد الریاضی، الدفاع الحسنی الجدیدی، شباب محمدیه، ستات و ... تنها پس از 12 دقیقه از شروع بازی با آلمان نامدار، محمد هومان جریر 26 ساله دروازه ژرمن ها را گشود. نیمه اول با همین نتیجه تمام شد تا مراکش در آستانه شگفتی سازی قرار گیرد. اما در نیمه دوم آلمان(2-1) برنده شد و تیم مراکش نیز غروب کرد. شاگردان بلاگوی ویدینیچ در بازی دوم(3-0) از پرو باختند و در روز 11 ژوئن به لطف گل دقیقه 61 محبوب غزوانی مقابل بلغارستان به تساوی(1-1) دست یافتند تا کار این تیم در مکزیک خاتمه یابد.

اشرف حکیمی _ ستاره تیم
اشرف حکیمی _ ستاره تیم

اشرف حکیمی _ ستاره تیم

یکی از هشت تیم برتر المپیک

مغربی ها پس از جام جهانی بیکار نماندند. آن ها به دعوت ایران، راهی تورنمنت کوروش کبیر شدند و هرچند توفیقی در این مسابقات کسب نکردند اما چندی بعد مجوز حضور در المپیک 1972 را کسب کردند. در حالی که هنوز مردانی چون محبوب غزوانی را از تیم جام جهانی داشتند و سابینو باریناگا اسپانیایی را به عنوان مربی خود برگزیده بودند. در مونیخ، مغربی ها پس از تساوی(0-0) با ایالات متحده، از آلمان(3-0) باختند و آن گاه به لطف هت تریک احمد فرص(6-0) مالزی را شکست داده و راهی دور دوم مسابقات شدند. اما در دور دوم توفیقی در انتظار شیرهای اطلس نبود و آن ها با سه شکست مقابل شوروی(3-0)، دانمارک(3-1) و لهستان(5-0) به خانه بازگشتند.

معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن
معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

افتخار آفریقا

هرچند مراکش در سال 1976 اولین و تنها عنوان قهرمانی خود را در جام ملتهای آفریقا را به دست آورد، اما تا دهه 80، نام این تیم از جمع بزرگان فوتبال آفریقا خارج شد و تنها یک عنوان سومی جام ملت های آفریقا(1980) در کارنامه شیرهای اطلس دیده شد. قهرمانی رقابت های مدیترانه(1983) و نایب قهرمانی مسابقات پان عرب( 1985) مقدمه ای بود بر درخشش مجدد شیرهای اطلس و آن گاه مغربی ها در جام جهانی 1986، بالاتر از انگلس، لهستان و پرتغال راهی دور دوم مسابقات شدند؛ افتخاری که هرگز نصیب آفریقا نشده بود. اما یک بار دیگر در برابر آلمان قرار گرفتند و با شکست در این مسابقه تنها با 2 گل خورده در 4 مسابقه جام را ترک گفتند.

سرمربی تیم- هروه رنار
سرمربی تیم- هروه رنار

سرمربی تیم- هروه رنار

ناکامی در آفریقا، قعرنشینی در جام جهانی

با وجود درخشش در جام جهانی، مراکش هنوز در آفریقا حرفی برای گفتن نداشت. پس از دو عنوان چهارمی جام ملت ها(1986 و 1988)، این تیم در مسابقات 1990 حتی به مرحله نهایی رقابت ها نیز صعود نکرد و در سال 1992 از مرحله گروهی رقابت ها نیز بالاتر نیامد. در مسابقات 1994 و 1996 هم خبری از مراکش در مرحله نهایی مسابقات نبود و طبیعی است که در چنین شرایطی، مراکش در جام جهانی 1994 نیز حرفی برای گفتن نداشته باشد. جایی که این تیم با سه باخت مقابل بلژیک(1-0)، عربستان(2-1) و هلند(2-1) قعرنشین گروه خود شد.  

نمایش تحسین برانگیز در آخرین حضور

شیرهای اطلس آخرین بار در جام جهانی 1998 راهی جام جهانی شدند. به گزارش آسمونی ، در روز 10 ژوئن و در مسابقه با نروژ، مصطفی حاجی و عبدالجلیل حدا با دو گل خود تحسین همگان را برانگیختند. اما ضعف دریس بن ذکری دروازه بان مراکش کار دست این تیم داد و گل به خودی یوسف شیبو هم مزید بر علت شد تا مسابقه(2-2) خاتمه یابد. پس از آن نوبت به باخت(3-0) برابر برزیل رسید و برد خیره کننده(3-0) مقابل اسکاتلند با گلهای صلاح الدین بصیر و عبدالجلیل حدا. بردی که البته به کار شیرها نیامد و آن ها از صعود به دور بعد بازماندند.

morocco-national-football-team
morocco-national-football-team

بازی های دوستانه؛‌ از هلند تا صربستان

مراکشی ها سال 2017 را با باخت(2-1) از هلند آغاز کردند و به جز رقابت های دوستانه در مسابقات مقدماتی جام ملت های آفریقا 2019 و جام جهانی روسیه نیز به میدان رفتند و نتایج زیر را کسب کردند؛ باخت(1-0) از کامرون، تساوی با مالی(0-0) و برد در برابر مالی(6-0)، گابن(3-0)، کزه جنوبی(3-1)، ساحل عاج(2-0)، صربستان(2-1) و ازبکستان(2-0). این تیم پس از مسابقات دوستانه با اوکراین، اسلواکی و استونی راهی جام جهانی خواهد شد.  

تیم کنونی مراکش

به جز احمدرضا تغنوطی دروازه بان 22 ساله باشگاه الاتحاد الریاضی لطنجة، سایر نفرات تیم مراکش لژیونر هستند و عمدتا در اروپا شاغل. بازیکنانی چون: المهدی أمین بن عطیة المتقی( مدافع 31 ساله یوونتوس)، نبیل دیرار( مدافع 32 ساله فنرباغچه)، مانوئل داکوستا( مدافع 31 ساله باشاک شهیر)، رومن سایس( مدافع 28 ساله ولوورهمپتون)، حمزه مندیل( مدافع 20 ساله لیل)، کریم الاحمدی( هافبک 33 ساله فاینورد)، یونس بل حندا( هافبک 28 ساله گالاتاسرای)، نورالدین أمرابط‎( هافبک 31 ساله لگانس)، فیصل فجر( هافبک 29 ساله ختافه)، حکیم زیش( هافبک 25 ساله آژاکس)، سفیان بوفال( هافبک 24 ساله ساوتهمپتون)، اشرف حکیمی( مدافع 19 ساله رئال مادرید)، یاسین بامو( مهاجم 26 ساله نانت)، یاسین ایوب( هافبک 24 ساله اوترخت)، یونس بن ناسر( هافبک 21 ساله کان). هروه رنار که پیش از این مربی تیمهایی چون زامبیا و ساحل عاج بوده است، برای انتخاب بهترین بازیکن از بین این لژیونرها، کاری بس دشوار پیش رو دارد.

معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن
معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

  منبع: اختصاصی آسمونی

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید