دوشنبه‌ سرنوشت ساز مذاکرات هسته‌ ای | آسمونی
کد مطلب: 10592 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
دوشنبه‌ سرنوشت ساز مذاکرات هسته‌ ای

دوشنبه‌ سرنوشت ساز مذاکرات هسته‌ ای

1394/04/22به گزارش آسمونی به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گره 1+5 به نقطه شکست...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

monday-fateful-nuclear-talks
monday-fateful-nuclear-talks

1394/04/22

به گزارش آسمونی به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گره 1+5 به نقطه شکست یا پیروزی رسیده است و دیپلمات‌ها می‌گویند که اگر تا پایان روز دوشنبه توافقی حاصل نشود دیپلماسی به شکست می‌انجامد.دولت اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز اعلام کرده است که مایل به پایان نزدیک به دو سال رایزنی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور و چگونگی لغو تحریم‌های تهران می‌باشد. اما مقامات کاخ سفید می‌گویند که کاخ سفید برای حصول توافق نهایی عجله نمی‌کند و ممکن است قایل به ادامه توافق اولیه ژنو باشند که اواخر 2013 با تهران حاصل شد.

این توافق سبب شد تا در ازاء کاهش بخشی از تحریم‌های ایران، برخی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور محدود شود اما مقامات اروپایی می‌گویند که اگر تا دوشنبه شب توافقی حاصل نشود هیچ راهی که بتوان مذاکرات را ادامه داد وجود ندارد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد: هنوز مسائل کلیدی وجود دارد که باید حل شوند اما برخی از مذاکره کنندگان می‌گویند که به مسائل پایانی رسیده‌اند و حصول یک توافق در روز دوشنبه ممکن خواهد بود.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشته است: مسائل سختی که این روزها مذاکرات را احاطه کرده است.

یک مقام آلمانی شب گذشته گفت: هنوز احتمال شکست همه چیز وجود دارد اما به معنای واقعی به پایان نزدیک شده‌ایم. با توجه به تمایل تهران برای برداشتن گام‌های نهایی، مذاکرات می‌تواند به سرعت پیش رود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز یک شنبه در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: مذاکرات هسته‌ای به ساعات سرنوشت‌ساز خود رسیده است.

گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان بیش از دو هفته است که بی وقفه در حال مذاکره با ایران هستند اما تاکنون نتوانسته‌اند در ضرب‌الاجل‌های تعیین شده به توافق برسند و اکنون در مهلت جدید خود دوشنبه شب را برای حصول توافق نهایی تعیین کرده‌اند، اگرچه برخی دیپلمات‌های آمریکایی نشان داده‌اند که این هدف هم چندان محکم نیست.

مقامات ایرانی و غربی در روزهای اخیر گفته‌اند که اغلب متن توافق تاکنون نهایی شده است. اکنون چشم‌ها به هتل کوبورگ محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای در وین دوخته شده است تا مشخص شود این توافق تاریخی حاصل می‌شود یا نه.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره دوشنبه‌ سرنوشت ساز مذاکرات هسته‌ ای فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «دوشنبه‌ سرنوشت ساز مذاکرات هسته‌ ای»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 7 = ?