کد مطلب: 18677 درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بیوگرافی خواننده مرحوم، محمد نوری

بیوگرافی خواننده مرحوم، محمد نوری

محمد نوری یکی از پرطرفدارترین خوانندگان ایرانی بود که بسیاری از قطعاتی که خوانده بود برای خیلی ها خاطراه...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

mohammad-nuri3
mohammad-nuri3

محمد نوری یکی از پرطرفدارترین خوانندگان ایرانی بود که بسیاری از قطعاتی که خوانده بود برای خیلی ها خاطراه انگیز شده است. محمد نوری یکی از شاگردان مرحوم فاخره صبا بود. اگر می خواهید در مورد محمد نوری بیشتر بدانید این بخش آسمونی را حتما مطالعه کنید چرا که زندگینامه و بیوگرافی کامل محمد نوری را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که در ادامه می خوانید

زادروز: 1 دی 1308

کار(ها) : خواننده

سبک‌ها: لایت کلاسیک

درگذشت : 9 مرداد 1389

محمد نوری موسیقی را زبانی جهانی و از آن تمام اقوام و ملت‌های روی زمین می‌دانست و از همین رو به اقتباس و الهام از هنر کلاسیک غرب معتقد بود. او برنده جایزه «خورشید طلایی» (50 سال صدای متفاوت و ماندگار) در سال 78 از جشنواره مهر و دارای مدرک درجه یک هنری خوانندگی از شورای عالی ارزیابی کشور و وزارت ارشاد بود. وی در سال 1385 (چند سال پیش از مرگش) به عنوان چهرهٔ ماندگار برگزیده شد. محمد نوری یکی از شاگردان مرحوم فاخره صبا بود.

نوری در رشت زاده شد و در جوانی آواز را نزد خانم باغچه‌بان و تئوری موسیقی را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه، اساتید هنرستان عالی موسیقی، فراگرفت. وی شیوهٔ آواز خود را متأثر از اساتیدی چون حسین اصلانی و ناصر حسینی می‌داند.

دههٔ بیست دوران آغاز نوعی تفکر در شعر و موسیقی آوازی درمیان مردم ایران، به‌ویژه نسل جوان بود که بخشی را می‌توان متأثر از نشر و پخش وسیع‌تر موسیقی علمی و آثار فولکلور کشورهای مختلف جهان ازطریق رادیو و صفحات گرامافون دانست. محمد نوری در همین سال‌ها - سنین نوجوانی - با خواندن اشعار نوینی که برروی نغمه‌های روز مغرب‌زمین و برخی قطعات کلاسیکِ آوازی سروده شده‌بود، کار خوانندگی را آغاز کرد. او طی سال‌های بعد، با تکیه بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلاً ذکر آنان رفت، فضای متفکرانه‌ای به گونهٔ آوازیِ خویش دهد.

محمد نوری طی پنج دهه بیش از سیصد قطعهٔ آوازی اجرا کرد. او همچنین به تقریر و ترجمهٔ مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه پرداخت. محمد نوری در سال‌های پایانی عمر چند اجرا به نفع بیماران خاص داشت. وی ترانه‌های زیادی با تم میهنی چون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه بازار»، «ایران» را اجرا کرده‌است. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین ترانه‌های وی، جان مریم نام دارد که آهنگ زیبای آن از ساخته‌های خود نوری است.

نوری در کنار تحصیل در رشته ادبیات زبان انگلیسی و رشته نمایش، آواز ایرانی را نزد اسماعیل مهرتاش آموخت. بعد از آن نزد اساتید هنرستان عالی موسیقی «سیروس شهردار» و «فریدون فرزانه» و «مصطفی پورتراب» رفت و از آن‌ها تئوری موسیقی، سلفژ و نوازندگی پیانو را فراگرفت. آواز کلاسیک را نزد اولین باغچه بان و فاخره صبا آموخته و شیوه آوازی خود را با تأثیر از استادانی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی پیدا کرد و رفته رفته به شیوه منحصر به فرد خود دست یافت؛ شیوه‌ای که به سختی می‌توان آن را در زیر شاخه‌ای از شاخه‌هایی چون پاپ، کلاسیک و... گنجاند.

محمد نوری فارغ‌التحصیل هنرستان تئاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران، و مبانی تئاتر از دانشکدهٔ علوم اجتماعی بود. او پس از انقلاب اسلامی و پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم در شب سرد زمستانی همراه با فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال 1368 از سر گرفت و این همکاری بعدها با آلبوم آوازهای سرزمین خورشید ادامه یافت. در سال 1385 او از سوی سازمان صدا و سیما به عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی شد.

نوری در اول دی ماه 1308 در تهران زاده شد و در جوانی آواز را نزد خانم اولین باغچه‌بان و تئوری موسیقی را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه، اساتید هنرستان عالی موسیقی، فراگرفت. وی شیوهٔ آواز خود را متأثر از بافت و غنای زخمه‌ایِ اساتیدی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی، و محمد سریر می‌داند.

دههٔ بیست، دوران آغاز نوعی تفکر در شعر و موسیقی آوازی درمیان مردم ایران، به‌ویژه نسل جوان بود که بخشی را می‌توان متأثر از نشر و پخش وسیع‌تر موسیقی علمی و آثار فولکلور کشورهای مختلف جهان ازطریق رادیو و صفحات گرامافون دانست. «محمد نوری» در همین سال‌ها - سنین نوجوانی - با خواندن اشعار نوینی که برروی نغمه‌های روز مغرب‌زمین و برخی قطعات کلاسیکِ آوازی سروده شده‌بود، کار خوانندگی را آغاز کرد.

محمد نوری طی سال‌های بعد، با تکیه بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلاً ذکر آنان رفت، فضای متفکرانه‌ای به گونهٔ آوازیِ خویش دهد. محمد نوری طی پنج دهه بیش از سیصد قطعهٔ آوازی اجرا کرد. او همچنین به تقریر و ترجمهٔ مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه‌ نیز پرداخت. محمد نوری در سال های پایانی عمر چند اجرا به نفع بیماران خاص داشت. وی ترانه‌های زیادی با تم میهنی چون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه بازار»، «ایران» را اجرا کرده‌است.

mohammad-nuri2
mohammad-nuri2
یکی از مهمترین و معروف‌ترین ترانه‌های محمد نوری، جان مریم نام دارد که آهنگ زیبای آن از ساخته‌های خود نوری است. نوری در کنار تحصیل در رشته ادبیات زبان انگلیسی و رشته نمایش، آواز ایرانی را نزد اسماعیل مهرتاش آموخت. بعد از آن نزد اساتید هنرستان عالی موسیقی «سیروس شهردار» و «فریدون فرزانه» و«مصطفی پورتراب» رفت و از آن‌ها تئوری موسیقی، سلفژ و نوازندگی پیانو را فراگرفت. آواز کلاسیک را نزد اولین باغچه بان و فاخره صبا آموخته و شیوه آوازی خود را با تاثیر از استادانی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی پیدا کرد و رفته رفته به شیوه منحصر به فرد خود دست یافت. شیوه‌ای که به سختی می‌توان آن را در زیر شاخه‌ای از شاخه‌هایی چون پاپ، کلاسیک و... گنجاند.

محمد نوری فارغ‏‌التحصیل هنرستان تئاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران، و مبانی تئاتر از دانشکدهٔ علوم اجتماعی بود. او پس از انقلاب اسلامی و پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم در شب سرد زمستانی همراه با فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال 1368 از سر گرفت و این همکاری بعدها با آلبوم آوازهای سرزمین خورشید ادامه یافت. در سال 1385 او از سوی سازمان صدا و سیما به عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی شد.

سرانجام پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان مغز استخوان و وخامت وضعیت جسمانی در شامگاه 9 مرداد 1389 در بیمارستان جم در تهران در گذشت.
آلبوم‌ها

 • جان مریم

 • در شب سرد زمستانی

 • آوازهای سرزمین خورشید

 • دلاویزترین

 • در ماه باران

 • جاودانه با عشق

 • شکوفهٔ خاطرات

 • چراغی در افق

 • شکوفه در شکوفه

 • جلوه‌های ماندگار

  mohammad-nuri1
  mohammad-nuri1

 • جان مریم

1. جان مریم 2. آرزوها 3. نسترن 4. عروسی 5. یاد اون روزها بخیر 6. پس از انتظار 7. لالایی 8. یک شب خوش 9. بیا بار سفر بندیم 10. تصویر تو 11. مبارک باد 12. تا تو بودی 13. ای وطن

 • در شب سرد زمستانی

(دکلمه: احمدرضا احمدی؛ آهنگساز: فریبرز لاچینی، شعر: نیمایوشیج)

1. در شب سرد زمستانی 2. داستان زندگی من 3. قو 4. بر سر قایقش 5. تو را من چشم‌درراه‌ام 6. از دور 7. داستانی نه تازه 8. هنگام که گریه می‌دهد ساز 9. ری‌را 10. پدرم 11. خانه‌ام ابری‌ست 12. اجاق سرد

 • آوازهای سرزمین خورشید

(آهنگساز: فریبرز لاچینی)

1. چوپان 2. تو بیو 3. سرزمین خورشید 4. ای دیار خوب من 5. مارال 6. شالیزار 7. ای وطن 8. بخفته دل 9. نُشو نُشو 10. گیلان جان 11. لالایی

 • دلاویزترین

(آهنگساز: محمد سریر)

1. ایران ایران 2. دلاویزترین 3. با نام تو 4. قایقی باید ساخت 5. دوران عاشق‌ها 6. کوچ 7. غم بیهودگی‌ها 8. بی تو 9. تولدت مبارک

 • در ماه باران

(آهنگساز: شهرام گلپریان، شعر: علی‌اصغر محتاج)

1. ساقی 2. مرغ سپیده 3. آسمان روشن 4. از روزگاران 5. مژده نور 6. همه آبی 7. در ماه باران

 • جاودانه با عشق

(آهنگساز: محمد سریر)

1. اگر تو آمده‌بودی 2. آواز با عشق 3. باران 4. سخن عشق 5. روزی با غروب 6. در سفر گم شدن 7. کهکشان عشق 8. شب‌های تهران

 • شکوفهٔ خاطرات

گل مریم(آهنگساز: شهرام گلپریان)

1. گل مریم 2. گلچهره 3. جمعه‌بازار 4. مرغک زیبا 5. آخرین درود 6. رود آواره 7. بزم خیال 8. جنگ و جنگ‌ساز

 • چراغی در افق

(آهنگساز: محمد سریر)

1. چراغی در افق 2. آواز با عشق 3. نوازش باران 4. حریر مهتاب 5. شب تنهایی 6. عشق دیرین 7. حسرت 8. کوره‌راه زندگی

 • شکوفه در شکوفه

(آهنگساز: شهرام گلپریان)

1. زمزمه 2. باز اومد 3. شکفتن 4. خاموشی‌های ساحل 5. رها 6. لانهٔ متروک 7. سرزمین محبوب من

 • جلوه‌های ماندگار

1. عاشقانه 2. برای فرزندم 3. زورق شکسته 4. آرزو 5. عروسی 6. رویای جوانی 7. امید 8. دور 9. بدرود

درگذشت

سرانجام پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان مغز استخوان و وخامت وضعیت جسمانی در شامگاه 9 مرداد 1389 در بیمارستان جم در تهران درگذشت.

در صورت نیاز به راهنمایی در خصوص موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره 02170705154 تماس بگیرید.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «بیوگرافی خواننده مرحوم، محمد نوری»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 4 = ?