کد مطلب: 8072 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
بانکداری با تلفن همراه

بانکداری با تلفن همراه

آسمونی : بانکداری با تلفن همراه Mobile Banking یا Mobile Payment سامانه‌ای است که از طریق تلفن همراه می‌توان عملیات...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

آسمونی : بانکداری با تلفن همراه Mobile Banking یا Mobile Payment سامانه‌ای است که از طریق تلفن همراه می‌توان عملیات بانکی خود را انجام داد. در این سامانه با نصب یک نرم‌افزار بر روی گوشی تلفن همراه بدون مراجعه به بانک و در هر ساعتی از شبانه روز می‌توان عملیاتی از قبیل دریافت موجودی حساب، انتقال وجه و پرداخت قبوض را انجام داد.

تعریف
سرویسی که مشتریان را قادر می‌سازد اطلاعاتی مانند مانده حساب بانکی خود و غیره را از طریق گوشی تلفن همراه خود مطلع شوند. این کار با امنیت و محرمانه‌ای بالا صورت می‌پذیرد.

وضعیت در دنیا

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط Data Monitor، انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا تا سال 2004 در حدود 73 درصد از تجارت خود را در اروپا بر روی تجارت موبایل قرار داده‌اند.

در ایتالیا که بیشترین پیشرفت در زمینه موبایل را در بین 5 کشور فوق دارد، از سال 2004 بانکداری موبایل از بانکداری اینترنت پیشی گرفت و در انگلستان، بانک Woolwich که بانک پیشگام در ارائه خدمات بانکداری خرد از طریق موبایل می‌باشد، به توسعه سرویس‌های مبتنی بر WAP اقدام کرده‌است.

مدیر پروژه WAP این بانک، WAP Banking را چنین تعریف می‌کند:

WAP Banking، نه تنها توانایی دسترسی موبایل به سرویس‌های سنتی بانکها را داراست بلکه در حقیقت سازماندهی مجددی برای مدل تجاری (بانکها) به منظور سهیل کار و افزودن به توانایی مشتریان برای انجام تراکنشهایشان می‌باشد.

خدمات

نمونه‌ای از خدماتی که بانکها بر روی تلفن‌های همراه به مشتریان خود ارائه می‌دهند عبارتند از :

1- چک کردن مانده حساب شخصی

2- مشاهده چند مبادله مالی آخر که بر روی حساب خود مشتری انجام شده‌است.

3- درخواست صورتحساب

4- دستور انتقال پول از یک حساب مشتری به حسابهای دیگر او.

5- درخواست دسته چک

6- ارسال پیامهای کوتاه از طرف بانک به مشتری که این پیامها بعنوان SMS شناخته شده‌است.

این سرویس را می‌توان در سیستم تلفنهای بیسیم دیجیتالی بر روی شبکه CSM استفاده نمود. با استفاده از سرویس SMS پیامهای کوتاه (160 حرف) به تلفن همراه فرستاده شده و نمایش داده می‌شود.

پیامها توسط شبکه GSM تا زمانی که تلفن فعال شود، در بافر می‌ماند. این پیامها را می‌توان به‌گونه‌ای تنظیم نمود که هنگامی حساب شخص به یک سقف معین (حداقل موجودی) رسید، پیامها به تلفن همراه مشتری فرستاده شود.

استانداردها و پروتکل‌ها

مهمترین مساله برای کاربرانی که از خدمات بانکداری موبایل استفاده می‌کنند، امنیت است و اگر این مساله مورد توجه قرار نگیرد، بانکداری موبایل با استقبال مواجه نخواهد شد. به نظر بعضی از کارشناسان، بانکداری موبایل به طور بالقوه بسیار امن تر از بانکداری از طریق اینترنت است.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «بانکداری با تلفن همراه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 7 = ?