کد مطلب:  19760 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
علت پیام های پخش شده در گوشی موبایل و تلفن

علت پیام های پخش شده در گوشی موبایل و تلفن

گاهی در تماس های تلفنی که برقرار می کنیم چه از طریق موبایل به موبایل چه از طریق موبایل به تلفن ثابت یا تلفن...
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گاهی در تماس های تلفنی که برقرار می کنیم چه از طریق موبایل به موبایل چه از طریق موبایل به تلفن ثابت یا تلفن ثابت به موبایل پیام هایی پخش می شود.

این پیام ها از طرف اپراتور تلفن یا موبایل از قبل ضبط شد و هنگامی که مشکلی در تماس وجود دارد، آن پیام پخش می شود و البته گاهی نیز صداهایی پخش می شود که پیام از قبل ضبط شده نیست و از سمت سیستم تلفن پخش می شود.

در این بخش پورتال آسمونی سعی نموده ایم این پیام ها را بررسی کنیم و علت های آن را شرح دهیم تا شما به اطلاعی درستی در این خصوص برسید.

 

اپراتورهای خطوط موبایل :

1- شماره مشترک مورد نظر در شبکه موجود نمی باشد. The calls number is not valid

2- مخاطب در دسترس نمی باشد، تماس شما از طریق پیامک به ایشان اعلام می گردد.

3- مشترک مورد نظر شما در حال حاضر قادر به پاسخگویی نیست، لطفاً بعداً تماس بگیرید.

4- برقراری ارتباط با مشترک مورد نظر مقدور نمی باشد. The call number is restricted

5- در حال حاضر مشترک مورد نظر پاسخگو نیست، لطفاً بعداً تماس بگیرید. The number you've dialed does not answered, please try later

5- در حال حاضر، تماس با مشترک مورد نظر امکان ‌پذیر نمی‌ باشد، لطفا بعدا شماره‌گیری نمایید. The subscriber is not reachable now, please try lateral

6- مشترک مورد نظر در حال مکالمه است، لطفاً منتظر بمانید. The subscriber is busy now, please wait

7- دستگاه مشترک مورد نظر خاموش می ‌باشد. The mobile set is off

8- برقراری ارتباط برای شما مقدور نمی ‌باشد. ‪The outgoing call is barried

9- لطفا منتظر بمانید. Call waiting

10- شماره مورد نظر اشغال است، لطفاً بعدا تماس بگیرید. The number you have dialed is busy now, please try again later

11- در حال حاضر برقراری تماس با مشترک مورد نظر امکان پذیر نیست، تماس شما به اطلاع ایشان خواهد رسید. The subcriber you have called is not available no, and well info and well possible

12- به علت کمبود موجودی مشترک مورد نظر امکان انتقال مکالمه وجود ندارد

 

 

- خطوط تلفن ثابت در تهران و سایر شهرها :

1- شماره مورد نظر شما اشغال می باشد، لطفاً بعداً شماره گیری فرمایید. The dialed number is busy

2- مشترک گرامی شماره مورد نظر شما در شبکه موجود نمی باشد، لطفاً مجدداً شماره گیری نفرمایید.

3- مشترک گرامی شماره مورد نظر اشتباه است، لطفاً بعد از بررسی مجدد، شماره گیری فرمایید.

4- مشترک گرامی با عرض تاسف تماس با مشترک مورد نظر مقدور نمی باشد.

5- مشترک گرامی تلفن مورد نظر شما تا اطلاع ثانوی قطع می باشد، لطفاً مجدداً شماره گیری نفرمایید.

6- مشترک مورد نظر خط مشترک مورد نظر خراب می باشد.

7- مشترک گرامی برقراری ارتباط با شماره مورد نظر مقدور نمی باشد.

 

شنیدن سایر موارد عجیب :

عدم شنیدن هیچ صدایی (قطع خودکار تماس)

صدای بوق اشغال ( بوق بوق بوق ... ! )

بوق عجیب قطعی ( او ای ای ، او ای ای ... !! )

قطع تماس با پاسخ (بلافاصله قطعی و صدای بوق اشغال)

 

اما چرا برقراری ارتباط با مشترک مورد نظر مقدور نمی‌باشد

هم‌اکنون بیش از 90 ‬میلیون مشترک تلفن همراه در کشور وجود دارد و بی‌شک هنگام برقراری تماس با آنها با چند پیام صوتی آشنا (‪ (Announce‬که به دو زبان فارسی و انگلیسی تلفظ می‌شوند، مواجه شده‌اید.

برخی از این پیامها فقط برای یک حالت و برخی دیگر برای چند حالت مختلف پخش می‌شود که بیشتر مردم از چگونگی و دلیل‌ارسال آنها اطلاع چندانی ندارند.

شنیدن برخی ازاین پیام‌ها برای تعدادی ازمردم عادی شده است و برای برخی دیگر عکس‌العمل‌های مختلف از جمله عصبانیت یا نگرانی را به همراه دارد، در حالیکه اگر مردم از دلایل ارسال این پیام‌ها آگاهی داشته باشند، شاید واکنش مناسب تر و منطقی‌تری از خود نشان دهند.

" برقراری ارتباط با مشترک موردنظر مقدور نمی‌باشد"، با معادل انگلیسی "‪ "The call number is restricted‬شاید یکی از آشناترین پیام‌هایی باشد که در این روزها زیاد آن را می‌شنویم.

مهمترین دلایل ارسال این پیام عدم آنتن‌دهی مناسب شبکه تلفن همراه است یا اینکه مشترک مورد نظر به‌دلیل جابه‌جایی از منطقه اولیه خود (‪ (Home area‬در مکانی باشد که از آنتن دهی خوبی برخوردار نیست.

یکی دیگر از دلایل ارسال این پیام می‌تواند فعال شدن سیستم " انسداد " (‪ (Barried‬از طرف شرکت مخابرات به دلیل بدهی مشترک است که در این حالت برقراری تماس با مشترک بدهکار امکانپذیر نیست.

البته ممکن است در این حالت مشترک مورد نظر، سیستم انسداد گوشی خود را به دلایل مختلفی از جمله گمراه کردن تماس گیرندگان، فعال کرده باشد.

"در حال حاضر، تماس با مشترک مورد نظر امکان‌پذیر نمی‌باشد، لطفا بعدا شماره‌گیری نمایید" با معادل انگلیسی طولانی " ‪ " The subscriber is not reachable now.please try later‬نیز یکی دیگر از پیام‌های صوتی رایج در شبکه ارتباطات سیار است.

مهمترین دلایل اعلان این پیام،عدم آنتن‌دهی، واقع شدن در منطقه کور، مشغول بودن شبکه و کانال‌های تلفن همراه یا انتقال تماس (‪ (Call Forward‬نادرست (عمدی یا غیر عمدی) توسط مشترک می‌باشد.

پیام " دستگاه مشترک مورد نظر خاموش می‌باشد " با معادل انگلیسی " ‪ " The mobile set is off‬نیز همانطور که از عنوان آن مشخص است به دلیل خاموش بودن گوشی مشترک اعلام می‌شود.

هرچند ممکن است به‌دلیل‌ثبت (‪ (Register‬یا به روز (‪ (Update‬نشدن سیم‌کارت در شبکه تلفن همراه نیز پیام " خاموش بودن دستگاه " ارسال شود.

پیام " شماره مشترک مورد نظر در شبکه موجود نمی‌باشد " با معادل انگلیسی " ‪ " The called number is not valid‬به‌دلیل تعریف و دایر نشدن شماره مورد نظر در شبکه تلفن همراه اعلام می‌شود.

همچنین در این حالت ممکن است هنوزپیش شماره تلفن همراه‌مورد نظر در مرکز موبایل و سوییچ‌هایی که تماس از طریق آن برقرار می‌شود تعریف نشده یا تماس گیرنده به اشتباه شماره تلفن مورد نظر خود را با تعداد اعداد کمتر یا بیشتر از حد نرمال گرفته باشد.

"شماره مورد نظر اشغال است"(‪The dialed number is busy)‬از جمله پیام‌هایی است که این روزها کمتر در شبکه تلفن همراه کشور استفاده می‌شود.

اشغال بودن خط تلفن مشترک مورد نظر، رد کردن تماس (‪ (Reject‬یا انتقال تماس به حالت اشغال بودن (‪ (Busy‬از جمله دلایل ارسال این پیام می‌باشد.

پیام"مشترک مورد نظر در دسترس نمی‌باشد " نیز از دیگر پیام‌های صوتی رایج درشبکه تلفن همراه کشور است که‌مهمترین دلایل آن، قرارگرفتن مشترک در منظقه بدون پوشش شبکه یا نیافتن اطلاعات مشترک مورد نظر در شبکه تلفن همراه در مرحله " ‪ " Paging‬است.

هرچند انتقال تماس به‌شماره تلفن همراه دیگری‌که در دسترس نباشد نیز باعث اعلام این پیام می‌شود.

پیام " تمام مسیرها به سمت مشترک مورد نظرمسدود می‌باشد " به‌دلیل انسداد مسیرهای ترافیکی در شبکه تلفن همراه یا ثابت اعلام می‌شود.

یکی دیگر از پیام‌هایی که امروزه کمتر آن را می‌شنویم ، عبارت " برقراری ارتباط برای شمامقدور نمی‌باشد"(‪ ( The outgoing call is barried‬است که به علت مسیریابی نادرست بخاطر وجود اشکال در سیستم ارتباطات سیار ارسال می‌شود.

هرچند ممکن است مسدود بودن شماره مشترک مورد نظر به خاطر بدهی نیز یکی از دلایل ارسال این پیام باشد.

"لطفا منتظر بمانید"(‪ (Call waiting‬نیز تنها در زمانی به گوش شما می‌رسد که مشترک مورد نظر سرویس انتظار مکالمه خود را فعال کرده و در موقع تماس شما با فرد دیگری در حال صحبت است.

این نکته قابل ذکر است که در زمان حاضر در اپراتور تلفن همراه وزارت ارتباطات برخی از این پیام‌ها با یکدیگر تلفیق شده و ما آنها را بندرت و در برخی از مناطق هشت گانه تلفن همراه کشور می‌شنویم ، هرچند که به گفته کارشناسان، هر اپراتور تلفن‌همراه‌می‌تواند برای خود پیام‌های صوتی جدیدی به اشکال مختلف تعریف و از آن استفاده کند.

در حالیکه در سیستم‌های تلفن همراه در دنیا، پیام‌های صوتی مختلفی تعریف شده است، پیام‌های مذکور در این گزارش بیشتر در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
: برای دریافت مشاوره درباره علت پیام های پخش شده در گوشی موبایل و تلفن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «علت پیام های پخش شده در گوشی موبایل و تلفن» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید