مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  249 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
از پیدایش آیینه تا هنر آیینه کاری

از پیدایش آیینه تا هنر آیینه کاری

آینه ‌کاری تزیین داخلی ساختمان است. چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌ های مختلف هنر آینه کاری می باشد.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

آینه کاری یکی از هنر هایی است که خاستگاه آن ایران بوده و تمام به دنیا معرفی شده است. آینه کاری نوعی تزئین ساختمان است که در آن قطعات مختلف به صورت اشکال گوناگون در کنار هم قرار می گیرند. در زمان های گذشته آینه کاری به عنوان یک تزیین سنتی با تزئین کلاسیک در طراحی داخلی یا معماری به حساب می آمد، اما امروزه ابداعات آینه کارها در هنر و خلاقیت باعث شده است که آینه کاری جای خود را در طراحی داخلی سبک مدرن نیز باز کند. با آسمونی همراه باشید تا با این هنر اصیل ایرانی بیشتر آشنا شوید. 

تاریخچه آینه کاری


آینه کاری پذیرایی
آینه کاری پذیرایی

اولین آیینه‌های شیشه‌ای عبارت بودند از صفحه‌ای شیشه‌ای که پشت آن با ورقه نازکی از سرب اندوده شده بود. در قرون وسطی آیینه‌های فولادی که صیقلی‌تر و شفاف‌تر از انواع مسی، مفرغ و برنزی آن بود رواج فراوان یافت و قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفت، تا اینکه ناگهان تحولی پیش آمد و کاربرد شیشه در ساخت آیینه کشف شد.

ظاهراً این تکنیک اختراع اروپائیان نیست و باید زادگاه آن را در چین، هند و یا به احتمال قوی در خاورمیانه جستجو کرد. در قرن دوازدهم علوم و صنایع در سرزمین‌های پهناور اسلامی به اوج ترقی رسیده بود که از آن جمله می‌توان به اخترشناسی، پزشکی، ریاضیات، کاغذسازی، شیشه‌گری و بلورسازی اشاره کرد.

بنابراین اختراع آیینه شیشه‌ای می‌تواند ابتدا در همین منطقه صورت گرفته و سپس به اروپا راه یافته باشد. در قرون بعد آیینه‌سازی، شیشه‌گری و بلورسازی به‌تدریج به مراحل تولید صنعتی دست یافتند و کارگاه‌های کوچک ساخت آن‌ها به کارخانه‌های بزرگ مبدل شدند.

در قرون 15 و 16 میلادی، کارگاه‌ها و کارخانه‌های متعددی برای ساخت انواع آیینه و شیشه و اشیاء بلورین در ونیز به ‌وجود آمد و صنعتگران چیره ‌دست این شهر، با نوآوری‌ها و ابتکارات جالبی که در این زمینه از خود نشان دادند، شهرتی در سراسر اروپا به ‌هم زدند.

آینه‌ کاری چیست؟


آینه کاری دیوار
آینه کاری دیوار

هنر آینه ‌کاری یکی از زیباترین هنرهای سنتی ایران است که عمدتاً در تزیینات داخلی بناهای تاریخی به ویژه اماکن متبرکه کاربرد دارد. اجرای طرح‌های منظم و نقش‌های متنوع به وسیله قطعات کوچک و بزرگ آیینه برای تزیین سطوح داخلی بنا را هنر آیینه‌کاری می‌گویند.

در این رشته هنری، هنرمند آیینه کار با استفاده از شیشه و برش آن به اشکال متنوع، فضایی درخشان و زیبا در بناها می‌آفریند که از بازتاب نور در قطعات بی‌شمار آیینه تشعشع، درخشش و زیبایی در تزیینات بناها ایجاد می‌شود و پوششی بسیار مناسب و زیبا برای تزیین بنا از نظر استحکام و دوام است.

آب و آیینه در فرهنگ ایرانیان همواره به شکل دو نماد پاکی و روشنایی، راستگویی و صفا مورد توجه بوده و احتمالاً به کارگیری آیینه در تزیینات معماری برگرفته از همین فرهنگ است. اما بهره گیری از قطعات آیینه و هنر آیینه کاری به صورت کنونی ریشه‌‌های اقتصادی نیز دارد. بدین معنی که بخشی از آیینه‌هایی که از سده 10 هجری قمری به صورت یکی از اقلام وارداتی از اروپا به ویژه از ونیز به ایران آورده می‌شد به هنگام جابه‌جایی در راه می‌شکست.

هنرمندان ایرانی برای بهره‌ گیری از قطعات شکسته راهی ابتکاری یافتند و از آنها برای آیینه کاری استفاده کردند و آیینه‌کاری ظاهراً با کاربرد آنها آغاز شد. آیینه‌کاری در آغاز با نصب جام‌های یک پارچه آیینه بر بدنه بنا شروع شد. نه تنها درون بنا بلکه دیوارهای ستون دار عصر صفوی نیز با آیینه ‌های بزرگ تزیین شد.

ابزار و مواد کار آینه کاری


آینه کاری مدرن
آینه کاری مدرن

مصالح و مواد مورد استفاده در هنر آیینه کاری عبارتند از: آیینه، چسب یا بُنکس (در اصطلاح چسب چوب را گویند)، سریش و گچ نرم. ابزارهایی که در هنر آیینه‌کاری استفاده می‌شوند عبارتند از: قلم طراحی، خط کش چوبی برای خط اندازی روی شیشه، میز زیر دست، الماس آیینه بر و تنها ابزاری که در نصب آن به کار برده می‌شود کاردک است .

شیوه اجرای کار در آینه کاری


آینه کاری ستون
آینه کاری ستون

این گونه است که نخست، طرح مورد نظر توسط طراح، معمار یا شخص آیینه کار آماده می‌شود سپس کاغذ طراحی شده را سوزنی می‌کنند و برسطح کار می‌گذارند و روی آن گرده زنی می‌کنند.

پس از آن از روی طرحی که به وسیله گرده بر دیوار منتقل شده، هنر آیینه کاری را به وسیله چسباندن قطعات آیینه روی دیوار با گچ و سریش به انجام می‌رسانند. در سطوح آیینه کاری زمینه کار دارای نقوش یا خطوط برجسته یا فرورفته است زمینه کار توسط گچ ‌کار مشابه طرح آیینه کاری آماده شده، سپس قطعات آیینه به وسیله آیینه بر یا آیینه کار در اندازه و اشکال مورد نظر با الگویی مقوایی برش داده شده (بدون انکه آنها را از هم جدا سازند) آماده می‌شود.

آنگاه آیینه چسبان به وسیله خمیری که مرکب از گچ و سریش است قطعات آیینه را براساس طرح به وسیله فشار آوردن دست به محل برش آن‌ها روی گچ کشته بر سطح کار می‌چسباند و با فشار دست برجستگی و فرورفتگی مورد نظر را ایجاد می‌کند، سپس نقوش دلخواه و مورد نظر را پدیدار می‌سازد در خاتمه آیینه پاک کن سطح کار را پاک کرده، براق می‌کند.

اجرای طرح روی کاغذ پس از تشخیص ابعاد و تقسیم ‌بندی گره محاسبه می‌شود سپس هر گره را در خود خرد کرده و به وسیله آیینه‌های حمیل یک سانتیمتری که در اطراف نقش گره چسبانده می‌شود، گره اصلی نمایان می‌شود.

در داخل لقاط گره نقوش ویژه طراحی شده مثل نقوش اسلیمی، گل و برگ و پرنده و غیره را اجرا می‌کنند و افزون بر آن قسمت آیینه‌بری به وسیله آیینه‌های رنگی و برش آیینه به صورت محدب که به نام کُپ بری (آیینه محدب) معروف است، طرح لازم را آماده کرده و به عنوان مثال در طرح درخت انگور الوان، سیاه و یاقوتی که هم رنگ و هم ابعاد آن مشخص است، شبیه اصل درخت طراحی می‌کنند و آیینه محدب را بر اساس طرح آماده با گچ بر سطح کار می‌چسبانند.

سپس لایه گچ نرم در قطر حدود سه میلی‌متر بر آخرین سطح بر جسته مالیده می‌شود و پس از آن شیشه‌های محدب ساخته شده را خرد کرده و با انواع آیینه‌های رنگی به کار می‌برند.

 

در مورد طرح‌های گیاهی و اسلیمی و قواره سازی، مانند معرق‌کاری برای تمام نقوش، الگو تهیه کرده و پس از برش آیینه با الماس، به کمک سنگ، لبه‌های آن را گرد می‌کنند.

 

ضخامت مطلوب آیینه برای آیینه ‌کاری یک میلی‌ متر است، اما تا ضخامت دو میلی‌متر یا بیشتر نیز به کار برده شده است. از آنجا که واردات آیینه، گران قیمت و شکننده بود، استادکاران ایرانی از مدت‌ها پیش به ساخت آیینه‌های قلع و سیمابی می‌پرداختند.

بعدها جیوه دادن آیینه تغییر کرد و آب مقطر و نیترات دراژن ه کار بردند. این آیینه چندان که باید شفاف نبود، از این رو در عمده آستانه‌ها و اماکن متبرکه آیینه‌های بلژیکی به کار برده شده است.

آینه کاری برای چه قسمت هایی از خانه استفاده میشود؟


آینه کاری دکوراتیو
آینه کاری دکوراتیو

  • آینه‌ کاری دیوار اتاق خواب
  • آینه ‌کاری اتاق پذیرایی
  • آینه کاری کف منزل
  • آینه ‌کاری راهرو
  • آینه ‌کاری آشپزخانه
  • آینه ‌کاری بخش سرویس بهداشتی
  • آینه کاری پذیرایی
  • آینه کاری ستون وسط پذیرایی
  • آینه کاری ستون
  • آینه کاری دیوار

سبک های آینه کاری منزل

آینه کاری سنتی 


آینه کاری منزل
آینه کاری منزل

این نوع آینه کاری بیشتر با گچ‌بری و آجرکاری انجام می شود و برای مکان های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد. موزه ها و کاخ های مجلل و با شکوه از آینه کاری سنتی استفاده کرده اند.

آینه کاری مدرن 


آینه کاری روی سفال
آینه کاری روی سفال

با ورود انسان به دنیای مدرن، همه چیز رنگ و بویی تازه تر به خود می گیرد. آینه کاری در دنیای مدرن گسترش یافته و در حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و فضاهای پذیرایی استفاده می شود. طراحی ها و تزئینات مینیمال همگی در این نوع آینه کاری نقش دارند.

آینه کاری دکوراتیو


آینه کاری ایرانی
آینه کاری ایرانی

از آینه کاری دکوراتیو در دیوار و ستون و حتی کف خانه استفاده می شود. این نوع آینه ها رنگی هستند و در همه قسمت های خانه مانند آشپزخانه نیز کاربرد دارد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره از پیدایش آیینه تا هنر آیینه کاری فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «از پیدایش آیینه تا هنر آیینه کاری» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید