کد مطلب: 43844 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
28 می ، روز جهانی بهداشت قاعدگی

28 می ، روز جهانی بهداشت قاعدگی

روز جهانی بهداشت قاعدگی روزی است که با هدف آموزش خانم‌ها در زمینه بهداشت قاعدگی و درک چرخه قاعدگی در 28 می توسط سازمان مردم نهاد Wash united مستقر در برلین آلمان تعیین شده‌است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

28 می ، روز جهانی بهداشت قاعدگی است.

28 می ، روز جهانی بهداشت قاعدگی
28 می ، روز جهانی بهداشت قاعدگی

آسمونی: چون ماه مه پنجمین ماه سال است و بسیاری از بانوان هم به‌طور متوسط پنج روز در هر ماه دچار خونریزی می‌شوند و چرخه قاعدگی بانوان معمولاً 28 روز است، 28 ماه مه به‌عنوان نمادی برای توجه به بهداشت قاعدگی انتخاب شده‌ است.

نکات مهمی درباره قاعدگی:

  • به ریزش دوره‌ای دیواره رحم که همراه با خونریزی است قاعدگی یا عادت ماهانه گفته می‌شود. طول مدت خونریزی، میزان خونریزی، فاصله بین خونریزی‌ها و سایر خصوصیات هر قاعدگی از شاخص‌های مهم سلامت زنان است.
  • اولین تجربه قاعدگی یا پریود (Menarche) معمولا بین 8 تا 16 سالگی اتفاق می‌افتد. عوامل مختلفی از جمله نژاد، سابقه فامیلی افراد، شرایط زندگی و نوع تغذیه، منطقه جغرافیایی محل رشد، وضعیت بهداشت و عوامل روحی در زمان شروع آن موثر هستند.
  • مطالعات نشان داده که زندگی در مناطق شهری، اضافه وزن، زندگی در نزدیکی خط استوا سن قاعدگی را پایین‌تر می‌آورد.
  • مدت زمان خونریزی قاعدگی معمولا سه تا پنج روز است، اما بین دو تا هشت روز می‌تواند متغیر باشد. هر سیکل قاعدگی که - از اولین روز قاعدگی تا اولین روز خونریزی دوره بعد محاسبه می‌شود- به طور متوسط 28 روز طول می‌کشد و به طور کلی سیکل قاعدگی طبیعی بین 26 تا 35 روز متغیر است.
  • حجم متوسط خونریزی در هر سیکل ماهانه قاعدگی 35 میلی‌لیتر است. تمامی این اعداد، به طور متوسط و بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیک هستند و برای هر کس فرق می‌کنند و در چند سال اول بعد از شروع پریود و چند سال قبل از یائسگی تغییرات زیادی دارند. یائسگی به زمانی گفته می‌شود که خونریزی قاعدگی کاملا متوقف شود و معمولا در دهه ششم زندگی رخ می‌دهد.
  • هنگامی نیاز به مراجعه به پزشک است که روند معمول قاعدگی تغییر کند.
  • عوامل زیادی موجب تغییر زمان زمان قاعدگی می شوند. شایع‌ترین آنها بارداری است، اما ورزش سنگین، رژیم‌های غذایی، کاهش وزن زیاد، مسافرت، استرس روحی و جسمی، کیست‌های تخمدان، بلوغ زودرس، فیبروم (میوم) رحم و سرطان می‌تواند این زمان را تغییر دهند.

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «28 می ، روز جهانی بهداشت قاعدگی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 6 = ?