کد مطلب: 48320 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
14 آبان، روز ملی مازندران

14 آبان، روز ملی مازندران

14 آبان روزی برای شناساندن زبان، لباس , آداب , رسوم و رونق صنعت گردشکری فرهنگی استان مازندران است.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

آسمونی : سیروس مهدوی محقق تاریخ و فرهنگ عامه استان مازندران درباره علت انتخاب 14 آبان به عنوان روز ملی مازندران گفت : بر اساس بررسی‌های انجام شده در روز 25 ماه مبارک رمضان سال 250 هجری قمری که معادل 14 آبان ماه در آن سال بود , نخستین حکومت مستقل علویان در جهان اسلام در استان مازندران انتخاب شد

روز ملی مازندران - Mazandaran national day

وی افزود : مازندران توانست راه درست اسلام را در روز 14 آبان انتخاب کند که به مناسبت این روز این استان به خود می‌بالد که توانست شخصیت واقعی خود را بدست آورد و مهر ولایت را در این روز انتخاب کرد.

حسین اسلامی ساروی محقق تاریخ مازندران و رئیس پژوهشکده ساری شناسی نیز در این باره گفت : در 1200 سال پیش از حسن بن زید علوی دعوت شد که به مازندران بیاید به این دلیل که مازندرانی‌ها شیعه هستند و به امام علی ارادت داریم و اسلام را از دیدگاه امام علی می‌خواستیم.

وی افزود: با تطبیق میان هجری قمری به شمسی روز 14 آبان حسن بن زید به مازندران آمد بنابراین این روز را بهانه‌ای برای نشان دادن بهتر مازندران به ایران قرار دادیم.

اسلامی گفت : در زمان برگزاری روز 14 آبان در طول یک هفته به جای آن که گردشگر زباله‌ریز داشته باشیم در این زمان می‌توانیم زبان، لباس و آداب و رسوم , آئین‌ها، جنگل و کوه و تکیه و مسجد و غیره را معرفی کنیم .

رئیس پژوهشکده ساری شناسی ادامه داد : باید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران بیشتر در این زمینه حمایت کند.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «14 آبان، روز ملی مازندران»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 3 = ?