کد مطلب:  31208 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو

بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو

به مناسبت 46 سالگی مربی موفق تاتنهام/  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی پوچتینو: کار در مزرعه را به مربیگری...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

به مناسبت 46 سالگی مربی موفق تاتنهام/  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

پوچتینو: کار در مزرعه را به مربیگری بارسلونا ترجیح می دهم!

  به گزارش آسمونی ،  شاید روزی که مائوریسیو پوچتینو آرژانتینی در حساس ترین مسابقه جام جهانی عامل باخت تیمش شد، خودش هم تصور نمی کرد که چند سال بعد از او نه به عنوان عضوی از آرژانتین حذف شده از جام جهانی 2002 بلکه به عنوان یک مربی موفق در لیگ برتر انگلیس یاد کنند. در دومین دیدار آلبی سلسته در آن مسابقات مایکل اوون مهاجم انگلیس پس از دریبل پوچتینو سرنگون شد. ادامه بازی یا خطا؟ کولینا داور ایتالیایی در سوت خود دمید و یکی از مشکوک ترین تصمیمات جام را گرفت. دیوید بکهام پنالتی را گل کرد و انگلستان(1-0) برد و با حذف آرژانتین از دور گروهی بازیها، دوران کوتاه سه ساله مائوریسیو در تیم ملی آرژانتین خاتمه یافت. دورانی با 20 بازی و 2 گل زده.

بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو
بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو

اولین های زندگی مائوریسیو

اما زندگی فوتبالی پوچتینو تنها به این شکست محدود نمی شود. «مائوریسیو روبرتو پوچتینو تروسرو»روز دوم مارس 1972 در مورفی واقع در سانتافه آرژانتین به دنیا آمد. نخستین خاطره فوتبالی اش به جام جهانی 1978 بازمی گردد. زمانی که همراه با پدرش- که کارگر مزرعه بود- فرصت کرد که برخی از بازیهای جام جهانی یازدهم را که در کشورش برگزار می شد، از نزدیک ببیند. به گزارش آسمونی ،  مدافع میانی آینده اسپانیول کار خود را از تیمهای پایه نیوولز اولدبویز آغاز کرد و در سال 1989 راهی تیم اصلی این باشگاه شد.

mauricio-pochettino
mauricio-pochettino

دورانی پراهمیت در اسپانیول

به گزارش آسمونی ،  پس از پنج سال حضور در نیوولز و انجام 153 بازی در لیگ آرژانتین، پوچتینو دوره ای 6 ساله را در اسپانیول آغاز کرد و تا سال 2000 در 216 بازی لالیگا برای این تیم به میدان رفت. پس از آن سه سال را در لیگ فرانسه و تیمهای اری سن ژرمن و بوردو گذراند و آن گاه یک بار دیگر به اسپانیول بازگشت. ابتدا به صورت قرضی و آن گاه با قراردادی دو ساله از 2004 تا 2006. اسپانیول همان جایی بود که او از سال 2009 مربیگری را در آن آغاز کرد.

بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو
بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو

یک مقام هشتمی در اسپانیول

به گزارش آسمونی ،  در فصلی که بارسلونا با 99 امتیاز قهرمان شد، پوچتینو و تیمش با 44 امتیاز یازدهم شدند. یک عنوان هشتم و یک مقام چهاردهم در فصل های بعد هم نصیب وی شد و آن گاه دوران حضور در اسپانیول تمام شد. مائوریسیو که در سالهای 2000 و 2006 به عنوان بازیکن قهرمان جام حذفی اسپانیا شده بود هرگز نتوانست موفقیت های خود را در این تیم به عنوان مربی تکرار کند. مقصد مرد آرژانتین، لیگ برتر انگلیس بود.

mauricio-pochettino
mauricio-pochettino

پایان کار در ساوتهمپتون و آغاز کار در تاتنهام

در ماه می سال 2014 بود که وب سایت رسمی باشگاه تاتنهام اعلام کرد: مائوریسیو پوچتینو با قراردادی 5 ساله از امروز( 28 می) رسما به عنوان سرمربی تاتنهام معرفی شده و هدایت تیم سفید پوش لندنی را بر عهده خواهد گرفت. دلیل این امر نیز واضح بود. پوچتینو فصلی بسیار موفق را همراه با ساوتهمپتون پشت سر گذاشته بود و مورد توجه چندین باشگاه بزرگ قرار داشت اما در نهایت تصمیم گرفت در جزیره بماند و هدایت تانهام را بر عهده بگیرد.

بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو
بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو

جانشین شروود و ویاش بوآش

به گزارش آسمونی ،  مرد آرژانتینی در 38 بازی فصل با ساوتهمپتون صاحب 15 برد، 11 تساوی و 12 شکست شده بود و این تیم را با 56 امتیاز به مقام هشتم لیگ برتر رسانده بود. این در حالی بود که تاتنهام علیرغم هزینه بسیار زیادی که در ابتدای فصل 14-2013 کرده بود نتوانست مقامی بهتر از ششمی کسب کند. به این ترتیب دوران مربیگری تیم شروود که خودش جانشین آندره ویاش بوآش شده بود به سرعت به پایان رسید و کار پوچتینو در این تیم آغاز شد.

mauricio-pochettino
mauricio-pochettino

سه فصل رویایی در تاتنهام

اکتبر 2013، سپتامبر 2015، فوریه 2016 و آوریل 2017 ماههایی بودند که پوچتینو جایزه مربی ماه لیگ برتر را از آن خود کرد. او در تاتنهام صاحب عنوان های پنجم، سوم و دوم لیگ در دوره های اخیر شد و مهم تر از همه این که امسال تاتنهام را بالاتر از رئال و دورتموند صدرنشین گروه خود در لیگ قهرمانان اروپا کرد. سرمربی باشگاه تاتنهام معتقد است که اگر تیمش در دو فصل اخیر در بازی های خارج از خانه بیشتری پیروز می شد، می توانست قهرمان لیگ برتر شود. به گزارش آسمونی ،  او پربیراه هم نمی گوید. تاتنهام مقابل تیم های بزرگ جزیره در خارج از خانه 18 بار در زمان پوچتینو به میدان رفته که تنها یک برد مقابل منچسترسیتی در سال 2016 کسب کرده است.

بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو
بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو

جوان ترین تیم لیگ برتر

مائوریسیو می گوید:« این شاید همان چیزی باشد که ما قهرمانی در لیگ برتر را به دلیل آن از دست می دادیم. فصل گذشته ما دوم شدیم و فصل قبل تر از آن نیز سوم شدیم و اگر ما بازی های خارج از خانه بیشتری را نسبت به داخل خانه می بردیم، قطعا قهرمان می شدیم اما مشخص بود که ما در راه رسیدن به آن چیزی کم داشتیم. شاید یکی از دلایلش این بود که ما جوان ترین تیم لیگ بودیم و بازیکنان هنوز کاملا بالغ نشده بودند. در کل دلایل زیادی وجود دارند که چرا ما نتوانستیم بازی های خارج از خانه بیشتری را ببریم و به عبارتی قهرمان شویم. به نظر من منصفانه نیست ما با آرسنال، لیورپول، چلسی و دو تیم شهر منچستر مقایسه شویم. هیچ شباهتی میان ما و آنها نیست. تنها می توان گفت ما دو فصل اخیر را بالاتر از برخی از آنها تمام کردیم. » با تمام این احوال او اهداف بزرگی با تاتنهام دارد.

mauricio-pochettino
mauricio-pochettino

به دنبال پیش بردن پروژه تاتنهام

به گزارش آسمونی ،  او در این خصوص به اسکای اسپورتس گفت:«هنگامی که استادیوم تغییر کرد، متوجه شدیم که بازی برایمان تا چه اندازه سخت است ولی در نهایت از این مسئله عبور کردیم. بله درک می کنم که شما به عنوان مربی باشگاه مسئولیت دارید که نتیجه بگیرید تا درآمد افزایش یابد، در لیگ قهرمانان بازی کنید و بتوانید استادیوم جدید بسازید. البته منصفانه نیست که ما را با دیگر تیم ها مقایسه کنید. مردم می گویند تاتنهام باید قهرمان شود اما برای من پیشرفت مهم تر از قهرمانی و فتح جام است. مثلا تیم های بزرگ انگلستان پول های زیادی خرج می کنند و می توانند بازیکنان مورد نیاز را بخرند ولی برای ما این گونه است که پروژه خودمان را بسازیم تا بتوانم همان کارها را انجام دهیم. »  

ملاقات با رئیس باشگاه بارسلونا

با این نتایج درخشان طبیعی است که شایعاتی مبنی برای جدایی او از این تیم به گوش برسد؛ مثل پیوستن به بارسلونا. راستی دلیل دیدار وی با جوزپ ماریا بارتومئو چه بود؟ او می گوید:« این یک ملاقات تصادقی در یکی از کافه های بارسلونا بود. من جوزپ را پیش از این که مدیر بارسلونا شود، می شناسم و مردم زیادی در آن روز اطراف ما بودند. ما خوش و بش و حدود 5 دقیقه صحبت کردیم و این واقعیت است. شما می دانید که غیر ممکن است که شایعات در خصوص این مسئله را متوقف کنید.»  

مربیگری در آرسنال؟ غیرممکن است!

اما آیا امکان مربیگری وی در بارسلونا یا تیمی دیگر در لیگ برتر نیست؟ به گزارش آسمونی ،  سرمربی آرژانتینی تاتنهام در خصوص این مسئله به FFT گفت:« اگر دنیل لوی (مالک باشگاه تاتنهام) من را در سال های آتی اخراج کند، غیر ممکن است مربی آرسنال شوم. در فوتبال خیلی سخت است وفاداری تان را حفظ کنید ولی وفاداری و صداقت را من پیش از این که یک مربی یا بازیکن فوتبال باشم، داشته ام. در اسپانیا من هواداران اسپانیول بوده و این باشگاه را دوست دارم . امروز نیز من مربی تاتنهام هستم و غیر ممکن است یک روز مربی آرسنال شوم من در نیوولز اولد بویز رشد کرده ام و هیچگاه مربی همشهری آرژانتینی این تیم یعنی روزاریو سنترال نخواهم شد. تصمیم من این گونه است و ترجیح می دهم که در مزرعه ام در آرژانتین کار کنم تا در برخی مکان ها مربیگری کنم.»

بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو
بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو

آینده ای که مشخص نیست

البته مرد باتجربه آرژانتینی می داند که در فوتبال هر اتفاقی ممکن است. «تعهد من به تاتنهام بسیار زیاد است. من اینجا به گونه ای کار می کنم که انگار می خواهم همیشه در باشگاه بمانم. اما شرایط شما نیز مانند بازیکنان است و شما نمی دانید در آینده چه رخ خواهد داد و همیشه شایعات زیادی وجود دارند. فردا دنیل لوی پس از گذراندن یک شب بد، می گوید که می خواهم پوچتینو را اخراج کنم و من احمق هستم اگر بگویم به این تیم و آن باشگاه نخواهم رفت. شما هرگز نمی توانید اتفاقات فوتبال را پیش بینی کنید. در واقع مشکل همین است و شرایط ناپایدار است» منبع: اختصاصی آسمونی

نظر خود را درباره «بیوگرافی مائوریسیو پوچتینو» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید