کد مطلب: 1232 درج نظر
ماساژ دوپینگ بی خطر

ماساژ دوپینگ بی خطر

برای مسابقات قهرمانی كشور، انتخابی تیم ملی آماده می‌شدم . حدود سه هفته تا مسابقه مانده بود من در روز 2 وعده...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای مسابقات قهرمانی کشور، انتخابی تیم ملی آماده می‌شدم . حدود سه هفته تا مسابقه مانده بود من در روز 2 وعده تمرین می‌کردم، بدنم بسیار خسته شده بود و احساس می‌کردم که یک وزنه 100 کیلویی رو بهم بستن و هر کجا که می‌رفتم این وزنه با من بود

هر کاری می‌کردم که از شر این خستگی و احساس سنگینی رهایی پیدا کنم نمی‌شد، حتی استخر وسونا و جکوزی هم می‌رفتم تنها اثری که برام داشت این بودکه خسته تر می‌شدم، تا اینکه یه روز که به استخر رفته بودم چشمم به تابلویی افتاد که به دیوار نصب شده بود و روی آن نوشته شده بود:اتاق ماساژ .

کمی با خودم فکر کردم که آیا ماساژ می‌تونه برام مؤثر باشه یا نه، بالاخره دلم زدم به دریا و رفتم داخل اتاق ماساژ، تخت ویژه ای آنجا بود بر روی آن دراز کشیدم و یک 15 دقیقه مرا ماساژ دادند . نتیجه فوق العاده بود، پس از ماساژ چنان احساس سبکی و راحتی می‌کردم که انگار تازه از مادر متولد شده بودم . تمام خستگی‌ها و احساس سنگینی از من دور شده بود و جای آن را احساس سبکی، شادابی و طراوت می‌کردم .

ماساژ عبارت است از یک سری حرکات ریتمیک و نظام یافته که بر روی عضلات و بافت‌های نرم بدن انجام می‌شود ویا به عبارت دیگر ماساژ عبارت است از دست ورزی بر روی بافت‌های نرم بدن .این درمان به رهایی از استرس وفشار عضلانی و درد ناشی از صدمات وسرعت بهبود ناراحتی‌های حاد و مزمن کمک می‌کند .

بهترین نوع ماساژ، ماساژی است که با دست داده می‌شود . چون اولا دست قابل انعطاف است و می‌توان آن را به هر شکلی در آورد، ثانیا اختلاف حرارت دست ماساژدهنده به بدن شخصی که ماساژ روی بدنش انجام می‌گیرد متفاوت است این خود عاملی است در جهت تسکین بخشیدن و احیای انرژی اعصاب، در صورتی که دستگاه‌های مکانیکی فاقد این خواص هستند.

اثرگذاری ماساژ

معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می‌گذارند . زمانی که ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می‌تواند باعث درد، گرفتگی . حتی اسپاسم عضلانی شود . ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت‌های مزبور می‌رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می‌کند .همچنین عضلات در حال کشش می‌توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آوردند و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند . با ماساژ منطقه مورد اثر، به تدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می‌یابد . همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است .علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین‌ها (نابود کننده‌های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می‌شود . همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می‌نماید . به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه میشود .

فواید ماساژ

1- اثر موضعی : شامل اثر بر روی جریان خون، پوست و بافت پیوندی و عضله و تغییر تنوس عضلانی است.

2- اثر عمومی : شامل اثر بر روی اعصاب نباتی، علامت تأثیر آن روی اعصاب – آرامشی که بعد از ماساژ مشاهده می‌شود و تغییر ضربان نبضی که کم یا زیاد می‌شود .

موارد استفاده از ماساژ

در تمام مواردی که تقلیل درد و تورم و مبلیزه کردن (روان کردن) مفصل یا نرم کردن عضله مورد نظر باشد . در شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها و ضرب دیدگی‌ها پس از طی دوره بیماری، از ماساژ استفاده می‌شود . همچنین برای آماده کردن بدن جهت کارهای بدنی شدید وازدیاد جریان خون از این روش سود می‌برند.

موارد احتیاط در ماساژ درمانی

- در صورتی که مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید .

- روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع حراحت قبلی ماساژ انجام ندهید . در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت 24 ساعت به تأخیر بیندازید .

- در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن، مانند سرطان یا بیماری قلبی، قبل از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت کنید.

انواع ماساژ

ماساژ با دست، ماساژ با فشار آب (جکوزی) و ماساژ با دستگاه‌های مکانیکی (ویبراتور) از جمله انواع ماساژ هستند.

امروزه در اکثر تیم‌های ورزشی (چه تیم‌های داخلی و چه تیم‌های ملی) در هنگام تمرین‌ها یک ماساژور حرفه ای حضور دارد و تمام بازیکنان در پایان تمرین ویا مسابقه چند دقیقه ای را ماساژ می‌بینند .این کار در جهت رفع خستگی، افزایش کارایی ورزشی، درمان آسیب‌های قدیمی یا جدید است .

یک نکته بسیار مهم این است که بدن خود را برای ماساژ در اختیار هر کسی قرار ندهید، متاسفانه برخی از افراد سودجو خود را به عنوان ماساژور‌های حرفه ای معرفی می‌کنند اما دریغ از یک حرکت درست و صحیح !!!

یک ماساژ بد (آن هم برای رفع آسیب‌های ورزشی و درمان اسپاسم‌های عضلانی) نه تنها سبب بهبود آنان نمی‌شود بلکه باعث وخامت آسیب و تشدید دردهای عضلانی می‌شود . بنابراین بدن خود را برای ماساژ به دست حرفه‌ای‌ها بسپارید.

- نویسنده : رضا سیگاری

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «ماساژ دوپینگ بی خطر»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 6 = ?