کد مطلب: 5657 درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بیوگرافی مسعود شجاعی

بیوگرافی مسعود شجاعی

مسعود شجاعی بازیکن تیم ملی فوتبال ایران به تازگی صحبت هایی در مورد فساد مالی و اخلاقی و تجاوز در فوتبال...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

درباره مسعود شجاعی

مسعود شجاعی بازیکن بین‌المللی فوتبال ایران متولد 19 خرداد 1363 شمسی در آبادان است.

شجاعی که سابقه بازی در چند دوره جام جهانی را دارد و همانند دیگر بازیکنان فوتبال آبادانی کشور از تکنیک خوبی برخوردار است.

شجاعی فوتبال را به صورت حرفه‌ای با باشگاه صنعت نفت آبادان آغاز کرد. او پس از صنعت نفت آبادان به تیم سایپا پیوست و  سه فصل خوب را در این تیم پشت سر گذاشت.

شجاعی پس از جام‌جهانی 2006 آلمان به تیم الظفره پیوست. در آن هنگام رسول خطیبی دیگر بازیکن ایرانی این تیم بود.

شجاعی دو سال پس از این که در الشارجه بازی کرد با چند پیشنهاد اروپایی از ایتالیا و بوندس‌لیگا مواجه شد اما در نهایت در تاریخ 4 تیرماه 1387 قراردادی سه ساله با تیم اوساسونای اسپانیا بست. پیش از شجاعی نکونام به عنوان اولین بازیکن ایرانی شاغل در لالیگا به این تیم پیوسته بود.

masoud-shojaei5
masoud-shojaei5

دوران بازی در ملی

شجاعی با درخشش در تیم سایپا برای اولین به تیم ملی امید ایران دعوت شد. پس از آن برانکو ایوانکوویچ او را به تیم ملی دعوت کرد و شجاعی اولین بار ماه نوامبر سال 2004 اولین بازی ملی‌اش را در بربر لائوس انجام داد.

پس از آن شجاعی از تیم ملی دور بود تا این که در جریان اردوی تدارکاتی تیم ملی ایران در سوئیس که خود را برای جام جهانی آمادی می‌کرد، شجاعی دوباره به تیم ملی دعوت شد.

با این حال شجاعی در جام‌جهانی تنها در بازی سوم ایران و در شرایطی که محمد نصرتی به دیلی مصدومیت نمی‌توانست به عنوان بازیکن جایگزین وارد زمین شد.

مسعود شجاعی در زمان مربیگری علی دایی در تیم ملی ایران در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی به تیم ملی دعوت شد و چند بازی انجام داد و در جام جهانی 2014 هم شرکت داشت.

masoud-shojaei2
masoud-shojaei2

شجاعی و حضورش در اروپا

شجاعی تجربه بسیاری از لژیونرهای ایرانی مانند نکونام، هاشمیان و مهدوی کیا را که پس از پایان قرارداد خود با تیم‌های سطح اوّل اروپا به ایران آمدند تکرار نکرد و ترجیح داد به جای ادامه دوران ورزشی خود در کشورهای عربی یا در لیگ برتر ایران آن را در سطح دو فوتبال اسپانیا ادامه دهد و همچنان لژیونر ایران در اروپا بماند. او در شهریور 1392 به باشگاه لاس پالماس پیوست. او اکنون در تیم پانیونیوس یونان بازی می کند.

مسعود شجاعی بازیکن تیم ملی فوتبال ایران به تازگی صحبت هایی در مورد فساد مالی و اخلاقی و تجاوز در فوتبال ایران عنوان کرده است که حواشی زیادی برای او به وجود آمده است، آسمونی در این بخش متن مصاحبه مسعود شجاعی به همراه بیوگرافی وی را برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

افشاگری های جنجالی مسعود شجاعی هافبک تیم ملی از فساد مالی و اخلاقی

بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در گفتگوی متفاوت با مهدی رستم پور از تخلفات مالی و اخلاقی در فوتبال، بدرفتاری با مهاجران، منع ورود زنان به ورزشگاه ها و ... گفته است.

سیاست. این کلمه گاه گنگ است، گاه تلخ و شیرین و گاه موحش. سیاست در همه ی جنبه های زندگی امروز وجود دارد باید بفهمیم باید درک کنیم که سیاست مرز بندی دارد اما واقعیت نه. هر اتفاقی، هر حرفی، هر در و دلی سیاسی نیست. اگر به این باور رسیده ایم که بیان واقعیت های تلخ، هرچند متاثر کننده، هرچند باورنکردنی و تکان دهنده سیاسی است، باید به پس ذهنمان برویم و در کنکاشی با خودمان استاندارد هایمان را عوض کنیم. واقعیت، واقعیت است. تلخ باشد، شیرین باشد یا گریه آور. واقعیت نامتناهی و بی اندازه است. سیاست بخش کوچکی از این جهان است و اجازه ورود به واقعیت را ندارد.

صحبت های  تلخ اما واقعیت شجاعی، با واکنش تند رسانه ها همراه بود. آنها معتقد بودند که شجاعی صحبت هایش سیاسی است و شاید عواقب تلخی برایش در پی داشته باشه.

اما در زیر صحبت های شجاعی را می خوانیم تا بفهمیم او تنها واقعیت های تلخ جامعه را بیان کرده است و کاری به سیاست و سایر موارد نداشته است.

مسعود شجاعی بازیکن تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید با وجود تمرکز کامل روی فوتبال حرفه‌ای، هرگز نسبت به معضلات اجتماعی در ایران بی تفاوت نبوده است.

تجاوز به کودکان کار، خشونت علیه زنان، تخلفات مالی و اخلاقی در فوتبال، بدرفتاری با مهاجرین و فساد در رسانه‌ها، موضوعاتی است که شجاعی با صراحت درباره‌اش صحبت کرده.

شجاعی در شهرآورد آتن بین پانیونیوس با پاناتینایکوس، پاس گل تیمش را به کریم انصاری‌فرد داد و پس از بازی، پاسخگوی سوالات این مصاحبه شده است.

مسعود شجاعی الفبای فوتبال را از 15 سالگی و در صنعت نفت آبادان آموخت. سپس به جوانان سایپا پیوست. این چرخه در رده بزرگسالان هم تکرار شد و ابتدا برای صنعت نفت و بعد از آن برای سایپا به میدان رفت و از همین باشگاه چهره شد و پیراهن تیم ملی را پوشید.

او تنها بازیکن تاریخ فوتبال ایران است که بدون سابقه عضویت در باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال، دو دوره در جام جهانی بازی کرده. مسعود و آندرانیک اگر در جام جهانی بعدی حاضر باشند، رکورد تاریخی سه دوره حضور در جام جهانی، به نام‌شان ثبت خواهد شد.

شجاعی در این گفتگو، عنوان کرد اگر بخواهد در قبال فسادهای رایج در جامعه سکوت کند؛ به نسل‌های بعدی خیانت کرده، به همین خاطر به تشخیص خودش صلاح دانسته که حرف بزند. به خشونت علیه زنان و تضییع حقوق آنان در ایران اشاره کرد. سپس به انتقاد از منع ورود زنان به ورزشگاه‌ها پرداخت و رفتن به ورزشگاه را حق بانوان ایرانی دانست.

فساد گسترده رسانه‌ای، باجگیری در فضای ورزش و تجاوز به کودکان در برخی مدارس فوتبال، از دیگر نکاتی بود که شجاعی به زبان آورد. او گفت ستارگانی نظیر وحید هاشمیان نیز با وجود سوابق درخشان، به دلیل باج ندادن و همراه نشدن با فضای فاسدی که بدنه فوتبال ایران را در بر گرفته، نادیده گرفته می‌شوند.

masoud-shojaei3
masoud-shojaei3

مسعود شجاعی تاکید کرد اگر بخواهد به تنهایی به طرح این مباحث ادامه دهد، او نیز حذف خواهد شد زیرا "سیستم فاسد" فرد منتقد را کنار می‌زند. شجاعی در خصوص پیگیری مجلس شورای اسلامی در قبال فسادهای فوتبالی گفت:"این پرونده‌ها به نتیجه نمی‌رسند زیرا باید افرادی افشا شوند که خود صاحب قدرت هستند و تعدادشان هم زیاد است. "

تجاوز به دختران و پسران موسوم به "کودکان کار" همچنین بدرفتاری با مهاجرین و سنگ‌اندازی‌ها برای تامین امکانات اولیه زندگی‌شان، از دیگر موضوعاتی بود که مسعود شجاعی اشاره کرد.  او خود در همین زمینه، در منطقه محروم پاسگاه نعمت آباد در جنوب شهر تهران فعالیت می‌کند اما شهرداری تاکنون مساعدتی برای اسکان و تحصیل نوجوانان مورد نظر شجاعی، صورت نداده است.

شجاعی در قسمتی از صحبت هایش با انتقاد از شایعه سازی برخی رسانه های ایرانی گفت:

برخی رسانه ها تنها به منافع  شخصی خودشان فکر می کنند و به اینکه مسعود شجاعی بازیکن تیم ملی است و باید با روحیه خوب به اردوی تیم ملی برود، فکر نمی کنند و به فکر حمایت نیستند و فضای فاسدی دارند.

هافبک تیم ملی در حمایت از وحید هاشمیان، عنوان کرد:

وحید هاشمیان بازیکن بزرگی بود و سال ها در لیگ آلمان و برای تیم ملی ایران بازی های خوبی انجام داد و گل های بسیازی به ثمر رساند ولی همین رسانه ها به وحید هاشمیان پرداختند؟ هاشمیان به رسانه ها باج نمی داد و برای همین از او حمایت خوبی صورت نگرفت. امیدوارم حداقل در عرصه مربیگری موفق باشد، چون دوران بازیگری خیلی زود به فراموشی سپرده می شود.

وی در مورد پرونده فساد فوتبالی و اینکه پیگیری های لازم صورت نمی گیرد، تصریح کرد:

اگر این پرونده پیگیری شود، دست خیلی ها رو خواهد شد و برای همین پیگیری نمی شود. مشکل فوتبال ما یک نفر نیست، سیستم فاسد است.

شجاعی در مورد اینکه این فساد ها مالی است یا اخلاقی، گفت:

masoud-shojaei1
masoud-shojaei1

به اندازه فساد مالی، فساد اخلاقی هم وجود دارد. البته این را بگویم وقتی می گویم "فوتبال" روی بازیکن و زمین بازی تمرکز نکنید. حرف من شامل رسانه ها،مالک باشگاه ها، مربی، بازیکن و شامل تمام مجموعه ها می شود و زمانی که می گویم"فساد" شامل کل مجموعه می شود نه یک فرد. ما فرد سالم هم داریم که به خوبی کارش را انجام می دهد و لی سیستم فاسد است.

در این گفتگو صحبت های و سوال های دیگر نیز مطرح شد که شجاعی در پاسخ به آن ها، گفت:

من دوست دارم در مورد همه چیز بیشتر صحبت کنم، ولی می دانم که "مسعود شجاعی" حذف خواهد شد. چون در این سیستم فاسد، نفر را  حذف می کنند، باید مجموعه پشت این موضع باشد تا صدایمان شنیده شود.
یک روز پس از انتشار ویدیو مصاحبه شجاعی با رستم پور، مسعود شجاعی درباره ویدئوی منتشر شده از او در فضای مجازی اظهار کرد:

منظور من کاملا واضح و روشن بود و فکر می‌کنم کسانی که از حرف‌های من همان طور که دوست دارند برداشت می‌کنند می‌خواهند به نحوی حرف‌های من را سیاسی جلوه دهند. این مصداق حرف‌های من از فساد در ورزش و رسانه است.

او ادامه داد:

همه آنهایی که کمابیش من را می‌شناسند اطلاع دارند که من همیشه اصول و چارچوب اخلاقی خودم را دارم و همیشه مسائل اجتماعی کشورم برایم مهم بوده است و حرف‌های من کاملا جنبه اجتماعی داشت.

هافبک تیم ملی فوتبال ایران تاکید کرد:

حرف‌های من کاملا جنبه اجتماعی دارد و بخشی از درد جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم و به هیچ عنوان جنبه سیاسی ندارد.

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات درباره موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره  02170705154 تماس بگیرید

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «بیوگرافی مسعود شجاعی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 8 = ?