ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  73050 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چک لیست ازدواج

چک لیست ازدواج

چک لیست ازدواج از ابتدای ازدواج یعنی خواستگاری را شامل می‌شود تا به مراسم بله برون، عقد و جشن عروسی می‌رسد.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

چک لیست ازدواج شامل مراسم خواستگاری، مراسم بله برون، مراسم عقد، مراسم حنابندون، مراسم عروسی و مراسم پاتختی بعد از عروسی است که ما در این پست آسمونی به مراسم‌های مختلف ازدواج پرداخته و در مورد هر کدام از آنها اطلاعاتی را در این خصوص خواهیم داد تا برای مراسم ازدواج با خیالی آسوده به کارهای مربوطه بپردازید. در ادامه با ما باشید.

آشنایی دختر و پسر

اولین مرحله از ازدواج یک دختر و پسر آشنایی آنها با یکدیگر می‌باشد. این آشنا شدن و رابطه می‌تواند در محیط دانشگاه باشد یا در کافه و حتی مابین اقوام هم ارتباط و علاقه صورت می‌گیرد. در این مرحله و مطلع کردن خانواده‌ها معمولا چند بار دختر و پسر با یکدیگر صحبت می‌کنند و شرایط همدیگر را می‌سنجند تا به توافق لازم برسند.

خواستگاری

مراسم خواستگاری

خواستگاری در حقیقت اولین قدم ازدواج است. پس از تعیین وقتی برای خواستگاری از سوی دو خانواده، خانواده پسر در ساعت مقرر به منزل دختر رفته و پس از آدابی شروع به صحبت می‌کنند.

  • برای خواستگاری چه چیزهایی نیاز است؟

خرید لباس مناسب دختر و پسر که معمولا برای دختر بلوز و دامن و برای پسر هم تیپ اسپرت استایل خوبی دارد. خانواده داماد با دسته گل و شیرینی به خانه عروس می‌روند. خانواده دختر هم برای خواستگاری خوراکی‌هایی مانند میوه، شیرینی، شکلات، آجیل، چای یا نسکافه آماده می‌کنند.

  • در خواستگاری چه صحبت‌هایی می‌شود؟

با اینکه امروزه بسیاری از خانواده‌ها اطلاعات لازم را درباره طرف مقابل به دست آورده‌اند تا اجازه خواستگاری را بدهند اما در مراسم خواستگاری اولین صحبت‌ها از سوی خانواده دختر درباره شغل و تحصیلات پسر است. خانواده پسر هم درباره شغل یا تحصیلات دختر می‌پرسند. بسیاری از خانواده‌ها پس از توافقات اولیه در مراسم خواستگاری درباره مهریه هم نظر می‌دهند تا خود را برای جشن بله برون آماده کنند. پس از اجازه خانواده عروس، دختر خانوم با چای وارد می‌شود. در بعضی از خانواده‌ها اما از همان ابتدای نشستن خانواده داماد، از عروس می‌خواهند که چای بیاورد.

بله برون

مراسم بله برون

مراسم بله برون پس از مراسم خواستگاری است. برای مراسم بله برون خرید وسایلی چون سبد گل، قرآن، انگشتر نشان، کله قند و قند شکن، لباس یا پارچه، کیف و کفش، چادر و کیک بله برون احتیاج است.

  • مراسم بله برون به چه صورت است؟

مراسم بله برون با حضور خانواده داماد به منزل خانواده عروس برای جشن بله گفتن و انتخاب تاریخ عقد است. در مراسم بله برون ابتدا با پذیرایی مهمانان شروع می‌شود سپس رقص مهمانان و پس از آن صورت مجلس عقد از جمله تاریخ عقد، مقدار شیربها و مهریه و حق مسکن و .. است. در اولین لحظه از جشن هم عکاسی و فیلمبرداری انجام می‌شود. انداختن حلقه نشان مرحله بعدی و شکستن کله قند هم پس از آن می‌باشد. برش کیک توسط عروس و داماد و معرفی کادوی خانواده‌ها و اقوام هم آخرین مرحله از بله برون است.

عقد

مراسم عقد

مراسم عقد پس از خواستگاری و بله برون است. مراسم عقد پروسه طولانی‌تری دارد. قبل از روز عقد باید آزمایشاتی صورت گیرد تا دختر و پسر بتوانند زن و شوهر شوند.

  • برای سفره عقد چه چیزهایی نیاز است؟

برای سفره عقد قرآن کریم، آینه و شمعدان، جا نماز، نبات، نقل، سکه، تخم مرغ، گردو، نان و پنیر سبزی، گل، شیرینی، میوه، عسل، جا حلقه‌ای و حلقه، اسپند، کله قند، ادویه، برنج، گندم، نمک و ترمه نیاز است.

  • پروسه عقد به چه صورت است؟

قبل از مراسم عقد آزمایشاتی صورت می‌گیرد. باید از محضر نوبت عقد گرفت و شهود عقد را هم برای روز عقد آماده کرد. پس از آماده شدن آزمایشات باید به کلاس‌های پیش از ازدواج رفت. پس از این مراحل، مدارک آماده شده را با شناسنامه و کارت ملی عروس و داماد و شناسنامه و کارت ملی پدر به همراه شهود عقد به محضر رفته و پس از خطبه عقد و سه بار بله گفتن عروس و یک بار بله گفتن داماد، دختر و پسر زن و شوهر می‌شوند.

  • مراحل جشن عقد به چه صورت است؟

برای روز جشن عقد ابتدا از چند هفته یا یک ماه قبل باید کارت دعوت را بر اساس تعداد مهمان‌ها سفارش داد. کیک را هم سفارش می‌دهید. از قبل هم وسایل سفره عقد باید خریداری شود. نوبت آرایشگاه عروس و داماد، خرید حلقه عروس و داماد، سفارش دسته گل عروس و گل‌آرایی ماشین عروس، نوبت عکاس و فیلمبردار و رزرو تالار هم دیگر کارهای قبل از جشن عقد است.

روز جشن عقد عروس و داماد به آرایشگاه می‌روند. خانواده عروس و داماد زودتر در تالار حضور دارند. پس از آماده شدن عروس، داماد به دیدن عروس در آرایشگاه می‌رود و با هم به آتلیه برای عکاسی رفته تا عکس آتلیه‌ای بگیرند.

معمولا روز جشن عقد یک سفره عقد نمادین هم چیده می‌شود و عروس و داماد پس از نشستن در روبروی سفره عقد، حلقه‌ها را در دست یگدیگر کرده و بعد هم خانواده عروس و داماد کادوهای خود را به عروس و داماد می‌دهند. پس از آنها هم دیگر اقوام کادوی خود را تقدیم عروس و داماد می‌کنند. رقص عروس و داماد و بعد برش کیک در مرحله بعد می‌باشد. عکاسی و فیلمبرداری در تمام این لحظه‌ها صورت می‌گیرد. سرو نهار یا شام و پذیرایی از مهمان‌ها هم در مراحل بعد است.

حنابندان

مراسم حنابندون

مراسم حنابندان اینروزها کمتر جشن گرفته می‌شود و معمولا در روز عروسی ظرفی از حنا با دیزاین زیبا و گل‌آرایی شده در آخرین لحظه از جشن عروسی روی دست عروس و داماد زده می‌شود. اما هنوز هم در بعضی از استان‌های ایران جشن حنابندان در یک شب قبل از روز عروسی با نقل، شکلات، شربت میوه و شیرینی از مهمانان پذیرایی می‌کنند. خانواده داماد در ظرفی حنا را خیسانده و در ظرفی مانند سینی گرد قرار می‌دهند و با گل و شمع تزیین می‌کنند و با جشن و پایکوبی به خانه عروس رفته و پس از رقص بر دست عروس و داماد حنا می‌گذارند.

عروسی

مراسم عروسی

مراسم عروسی که یکی از مراسم‌های مهم یک دختر و پسر است معمولا پررنگ‌تر از همه جشن‌ها می‌باشد. انتخاب لباس عروس، انتخاب کت و شلوار داماد، خرید چمدان عروس و داماد از مهم‌ترین خریدهای روز عروسی است.

  • برای جشن عروسی چه کارهایی نیاز است؟

برای جشن عروسی معمولا از دو الی سه ماه قبل برای رزرو بعضی چیزها باید اقدام کرد. رزرو آرایشگاه عروس و داماد، رزرو تالار، رزرو دسته گل و گل‌آرایی ماشین، سفارش کارت عروسی، سفارش کیک عروسی، خرید سرویس طلا، خرید خلعتی از جمله خریدها و رزروهای عروسی است.

  • مراحل جشن عروسی به چه صورت است؟

در روز عروسی عروس و داماد به آرایشگاه می‌روند و پس از آن به آتلیه برای عکاسی رفته و پس از حضور در یک مکان زیبا مانند باغ پر از گل، دریا، کوه، کنار آبشار یا هر جای دیدنی ویدئو یا تصاویر زیبایی را ثبت می‌کنند. سپس عروس و داماد در ساعت مشخصی به سوی تالار می‌روند. دود کردن اسپند و برف شادی در بدو ورود عروس و داماد صورت می‌گیرد. رقص مهمانان و پس از آن هم سرو نهار یا شام است. برش کیک توسط عروس و داماد و رقص عروس و داماد و سپس عکاسی از مهمانان با عروس و داماد در مرحله بعد می‌باشد. آخرین لحظه هم افتر پارتی عروس و داماد با دوستان خود می‌باشد.

پاتختی

مراسم پاتختی

مراسم پاتختی به این صورت است که روز بعد از جشن عروسی، خانواده و دوستان عروس و بعضی از اقوام و دوستان نزدیک داماد به دیدار عروس رفته و یک جشن مختص خانم‌ها را که معمولا عصر یا بعدازظهر است برگزار می‌شود. در این مراسم مهمانان کادویی هم به همراه دارند و از مهمانان با چای، شیرینی یا کیک و میوه پذیرایی می‌شود.

 

نظر خود را درباره «چک لیست ازدواج» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره چک لیست ازدواج فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید