کد مطلب: 9105 درج نظر
زمان مطالعه: 11 دقیقه
راهپیمایی 22 بهمن + قطعنامه پایانی

راهپیمایی 22 بهمن + قطعنامه پایانی

1393/11/23 مردم ایران در 22 بهمن ماه با حضور پرشور و نشاط و وحدت‌آمیز خود برگ زرین دیگری بر افتخارات خود افزودند...
زمان مطالعه: 11 دقیقه

Marching 22 bahman
Marching 22 bahman

1393/11/23

مردم ایران در 22 بهمن ماه با حضور پرشور و نشاط و وحدت‌آمیز خود برگ زرین دیگری بر افتخارات خود افزودند و گام‌های بلندی در مسیر اقتدار کشور برداشتند تا بدخواهان ملت بیش از پیش مایوس شوند.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا 22 بهمن امسال ویژگی خاصی داشت و آن پاسخ صریح ملت ایران به یاوه‌گویی‌ها و اهانت هتاکانه نشریه فرانسوی به پیامبر عظیم‌الشان اسلام بوده است. ملت ایران در شعار و عمل خود نشان دادند که ما عاشق رسول الله(ص) هستیم. راهپیمانان این شعار را به زبان‌های مختلف بر روی پلاکاردهایی که در دست داشتند نوشته بودند.

22 بهمن امسال بار دیگر ملت بزرگ ایران از بیداری اسلامی در کشورهای همسایه و مقابله با تحرکات تروریستی تکفیری‌ها و حرکت‌های آزادیخواهی و مقابله با شیطان بزرگ آمریکا و هم‌پیمانان آن در هر نقطه از جهان دفاع و حمایت کردند.

خانواده‌های شهدا با همراه داشتن تصاویر شهیدان در راهپیمایی، نخبگان، ورزشکاران، قهرمانان و برگزیدگان رتبه‌های علمی و مدال‌آوران المپیادهای جهانی با حضور خود جلوه‌ ویژه‌ای را به تصویر کشیدند.

حضور هنرمندان جوان تجسمی دانشگاه‌های هنر در مسیرهای راهپیمایی و خلق آثار و تابلوهایی به دست آنان در حاشیه مراسم 22 بهمن امسال مشهود بود.

امسال جانبازان به ویژه جانبازان ویلچری، شیمیایی و قطع نخاعی با وجود مشکلات و وخامت احوال‌شان برای حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب و آرمان‌های شهدا با حضور در راهپیمایی 22 بهمن با ولایت و رهبری بیعتی دوباره بستند.

بیش از 4 هزار و 500 خبرنگار، عکاس و عوامل خبری در تمامی استان‌های کشور برای پوشش خبری ویژه برنامه 22 بهمن فعالیت داشتند؛ بیش از 265 خبرنگار خارجی و 1500 خبرنگار، عکاس و عوامل خبری داخلی در تهران و همچنین بیش از دو هزار و 800 خبرنگار، عکاس و تصویربردار در استان‌های کشور مراسم 22 بهمن را پوشش خبری و تصویری دادند.

بیش از 980 غرفه فرهنگی، هنری، خبری، امدای و رفاهی در مسیرهای ده‌گانه راهپیمایی در تهران و حدود 18هزار غرفه در مسیرهای راهپیمایی در سراسر کشور تعبیه شده است.

اقلام تبلیغاتی از جمله پرچم و ماکتی از پهپاد RQ170 ایرانی به راهپیمایان اهدا می‌شد.

راهپیمایان 22 بهمن، تابوت نمادین گروه تکفیری داعش را روی دوش خود حمل کردند. روی این تابوت تصاویری از ابوبکر بغدادی رهبر گروه داعش،‌ باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به چشم می‌خورد. همچنین راهپیمایان پلاکاردی با خود حمل می‌کنند که داعش را گروه دولت الحادی عصیان و شرارت معرفی می‌کرد.

بیمارستان های شهر تهران پایگاه های سنجش پزشکی در مسیرهای راهپیمایی 22 بهمن برپا کرده‌اند. این خدمات که به صورت چادرهای سیار به راهپیمایان ارائه شد، در بخش هایی مثل تست قندخون، فشار خون و وزن و قد انجام شد.

مردم حاضر در راهپیمایی 22 بهمن پلاکاردهایی با مضمون «ما تا آخر ایستاده‌ایم» در دست داشتند.

هم‌چنین اعضای گروه امداد و نجات کوهستان سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی همزمان با راهپیمایی 22 بهمن مانور هوایی خود را از ساختمان‌های بلند شهر تهران آغاز کردند. این مانور در گروه‌های چندنفره متشکل از امدادگران هلال احمر بر فراز ساختمان‌های بلند در مسیر راهپیمایی در حال انجام است.

مانور جمعیت هلال احمر با واکنش و استقبال جمعیت حاضر در راهپیمایی مواجه شد که مانوردهندگان را تشویق می‌کردند.

اقوام مختلف با لباس‌های محلی به نشانه وحدت ایرانیان در راهپیمایی حضور یافتند.

برخی از راهپیمایان پلاکاردهایی با مضامین «ما مشتاق گزینه‌های روی میزیم»، «همه تحریم‌ها باید برداشته شود»،‌ «آمریکا حق ندارد حتی یک شرط بذاره تا وقتی مثل آدم تحریم برنداره»، «مذاکره با قدرت نشانه عزت ماست، توافقات ننگین مایه ذلت ماست».

بعضی از شعارهایی که مردم سر می‌دادند، عبارت بود از: «الموت‌لامریکا»، «الموت‌لاسراییل»، «مطیع امر رهبریم»، «ما تا آخر ایستاده‌ایم».

نمازهای جماعت پس از اتمام مراسم 22 بهمن در تمامی مساجد برپا شد و همچنین 24 خیمه نماز توسط جمعیت هلال‌احمر نیز برپا شد تا راهپیمایان پس از اتمام مراسم نمازهای خود را اقامه کنند.

سقوط چتربازان نیروهای مسلح و انجام عملیات نمایش هوایی، اجرای سرود توسط رزم‌نوازان دژبان ارتش، اجرای دو سرود توسط گروه سرود 22 هزار نفری دانش‌آموزی در حضور رییس‌جمهور و قرائت قطعنامه سراسری یوم‌الله 22 بهمن از دیگر برنامه‌های مراسم ویژه میدان آزادی تهران بود.

سی و ششمین راهپیمایی گرامیداشت 22 بهمن با طعم مذاکرات هسته‌ای و توافق سیاسی با 1+5 همراه بود.

در حالی که مذاکرات هسته ای ایران و 1+5برای رسیدن به توافق جامعه به نقطه جوش خود رسیده است و در روزها و هفته‌های حساس خود به سر می برد راهپیمایان تهرانی در سی و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی بیشترین شعارها و پلاکاردها و بیلبردهای در دستشان معطوف به موضوع مذاکرات هسته‌ای بود.

قرار است ایران و 1+5 بر اساس توافقشان در آذرماه سال جاری تا پایان ماه مارس ( 10 فروردین ) به یک توافق کلی دست یابند. اگر این توافق تا این زمان به دست نیاید، هرچند مذاکرات تا اوایل تیرماه سال 94 تمدید شده است اما با توجه به ضرب الاجل تعیین شده توسط کنگره آمریکا که تا سوم فروردین به دولت اوباما برای مذاکره با ایران و توافق با آن فرصت داده است و با توجه به زیاده‌خواهی ها از سوی آمریکا و نبود اراده سیاسی قوی در صورت دست نیافتن به یک توافق کلی مذاکرات هسته‌ای با تهدید شکست مواجه خواهد شد.

مقام معظم رهبری در نوزده بهمن سال جاری با اشاره به اظهارات مکرر آمریکایی‌ها که می‌گویند «توافق نکردن بهتر از توافق بد است» افزودند: ما هم همین عقیده را داریم! و معتقدیم توافق نکردن بهتر از توافقی است که به ضرر منافع ملی و زمینه‌ساز تحقیر ملت بزرگ ایران شود.

راهپیمایان تهرانی امروز با در دست داشتن پلاکاردهایی با این مضامین: «توافق خوب لغو همزمان همه تحریم‌ها»، «توافق نکردن بهتر از توافق بد است»، «گرگ ، گرگ است فقط قصد دریدن دارد»، «توافق سیاسی،‌ نیرنگ آمریکایی»، «نه تحریم نه ذلت ، مذاکره به عزت»، حمایت خود را از سخنان مقام معظم رهبری و دست یافتن به توافقی بر اساس منافع ملی و احترام به ملت ایران اعلام کردند.

همچنین در سی و ششمین راهپیمایی مردم ایران از انقلاب‌های منطقه‌ای و آزادی معترضان به دولت‌های حاکم در منطقه حمایت خود را اعلام کردند. در این رابطه بیلبردهایی با تصاویر شیخ سلمان و پلاکاردهایی در حمایت از انقلاب بحرین در دست مردم تهران به چشم می‌خورد.

در راهپیمایی 22 بهمن 1393 بیلبوردها و پلاکاردهایی در دست مردم در حمایت از تائید علاقه و عشقشان به حضرت محمد (ص) با عنوان I love Muhammad و در محکومیت توهین به مقدسات اسلام به چشم می‌خورد.

از جمله حواشی راهپیمایی سی و ششمین سالگرد 22 بهمن و پیروزی انقلاب اسلامی حضور پررنگ و پرشور جمع زیادی از جوانان و نوجوانان در این مراسم بود.

از دقایق ابتدایی آغاز راهپیمایی یوم الله 22 بهمن غرفه‌های مختلف در مسیرهای راهپیمایی حضور فعال داشتند. از جمله غرفه خانه شهریاران جوان و سازمان تبلیغات اسلامی که امیر دریادار علی شمخانی ،دبیرشورای عالی امنیت ملی نیز ضمن حضور در جمع افشار مختلف مردمی شرکت‌کننده در راهپیمایی و مصاحبه با خبرنگاران در غرفه خانه شهریاران جوان حضور یافت.

پسر نوجوانی با در دست داشتن ماکت کاریکاتور اوباما شعار مرگ بر آمریکار سرمی‌داد.

عده دیگری ضمن سردادن شعارهایی پیرامون مذاکرات هسته‌ای خطاب به کشورهای 1+5 و آمریکا شعار "آمریکا ریزه میزه، مذاکره رو میزه" سرمی‌دادند.

همچنین حضور نیروها و کارکنان شهرداری در راهپیمایی امسال جهت فراهم‌کردن تسهیلات برای مردم بسیار پررنگ بود که ضمن جمع‌آوری تراکتها از روی زمین، با آغاز بارش باران بین شرکت‌کنندگان در راهپیمایی پاکتهای نایلونی توزیع می‌کردند تا از آنها مقابل ریزش باران محافظت کند.

در دست تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی پرچم‌های زرد رنگ «لبیک یا خامنه‌ای» به چشم می‌خورد.

پس از قرائت قطعنامه سراسری یوم‌الله 22 بهمن حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان به سخنرانی پرداخت. در پایان مراسم نیز مردم توسط بالگردهای ارتش جمهوری اسلامی گلباران شدند.

راهپیمایی روز 22 بهمن امسال در تهران در شرایطی انجام شد که در ساعاتی از انجام این راهپیمایی باران می‌بارید.

قطعنامه راهپیمایی سراسری یوم‌الله22 بهمن‌ماه 1393اعلام شد.

 متن قطعنامه راهپیمایی سراسری یوم‌الله22 بهمن‌ماه 1393به شرح زیر اعلام شد:

وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْد الذِّکْرِ إنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادیَ الصَّالِحُونَ (سوره انبیاء /105)

حمد و سپاس بی‌پایان، خداوند یکتای بی‌همتا را که ملت ایران را از نعمت ولایت و بیداری بهره‌مند ساخت تا به برکت رهبری های حکیمانه و مدبرانه حضرت امام(ره) و خلف صالح و شایسته ایشان حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی)، انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در عصر جدیدی از تاریخ بشریت، الگوی نجات‌بخش سایر ملل و جوامع قرار گیرد.

اینک در طلیعه‌ی سی و هفتمین بهار عزت و آزادی که انقلاب اسلامی با اقتدار ذاتی و عمق راهبردی و تعیین‌کننده خود، روح تازه‌ای در کالبد امت اسلامی دمیده و با گسترش "حوزه مقاومت" و "عرصه تقابل راهبردی با نظام سلطه و استکبار"، فصل نوینی که در آن احیای معنویت و فهم راستین و دقیق از اسلام عزیز می‌درخشد را فراروی جامعه‌ی بشری قرار داده و با تحمیل شکست‌های پی در پی به جبهه‌ی دشمنان اسلام ناب محمدی(ص)، نوید‌بخش تغییر "هندسه قدرت جهانی" گردیده است، ما شرکت‌کنندگان در راهپیمایی سراسری و دشمن‌شکن یوم‌الله 22 بهمن‌ماه که در تقارن با تحولات سرنوشت‌ساز منطقه‌ای اهمیت معناداری یافته است؛ مواضع خود را با بانگ رسای توحیدی"الله اکبر"و "خامنه‌ای رهبر" به جهانیان اعلام می‌داریم:

1- ملت انقلابی و شهیدپرور ایران اسلامی، با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام و تجلیل از حماسه‌آفرینی‌های جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های معظم شهیدان گرانقدر، ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بلند امام راحل(ره)، رمز تداوم انقلاب اسلامی و پیشرفت همه‌جانبه کشور و عبور از چالش‌ها و مشکلات فراروی به‌ویژه توطئه‌های متراکم و مستمر جبهه دشمن و معاندین انقلاب اسلامی و در رأس آن شیطان بزرگ امریکای جنایتکار را تمسک به "ولایت مطلقه فقیه" و اطاعت از رهنمودهای حکیمانه و خردمندانه رهبر فرزانه انقلاب(مدظله العالی) دانسته و هرگونه تلاش و اقدامی که بخواهد "فصل‌الخطاب" بودن منویات رهبری در جامعه و نظام اسلامی را خدشه‌دار سازد، شدیداً محکوم می‌نماید.

2- ملت رشید و متحد ایران؛ با تأسی به وصایای حضرت امام(ره) و منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، حفظ وحدت ملی را تکلیف شرعی آحاد مردم و مسئولین کشور دانسته و ضمن تأکید بر ضرورت انسجام و یکپارچگی بین اقوام، طوائف و مذاهب به‌ویژه وحدت و هم‌افزایی میان شیعه و سنی در جغرافیای ایران اسلامی، هرگونه اقدام وحدت‌شکنانه و تفرقه‌انگیزی که مسائل اصلی کشور را به حاشیه برده و اسباب خرسندی و سوء استفاده دشمنان علیه انقلاب و نظام را فراهم آورد،محکوم می‌نماید.

3- ملت فهیم و آزاده ایران؛ با توجه به سناریوهای مستمر و زنجیره‌ای نظام سلطه و استکبار از تهدید، تحریم و تحریک تا جنگ نرم و تلاش برای بیگانه‌سازی نسل جوان با حقایق و دستاوردهای انقلاب اسلامی و القای دروغ و چهره‌ای وارونه از انقلاب، امام و رهبری و مأیوس‌ساختن مردم نسبت به آینده انقلاب و کشور؛ برنامه‌ها و اقدامات قوای سه‌گانه به‌ویژه قوه مجریه در حل مشکلات اقتصادی و دغدغه‌های فرهنگی و مقابله با نفوذ فتنه‌گران و چهره‌های وابسته به اردوگاه لیبرال سرمایه‌داری غرب را ناکافی دانسته و از آنان می‌خواهد با تدبیر، هماهنگی و همت جهادی مطالبات عمومی در این عرصه‌ها را محقق ساخته و دشمنان داخلی و خارجی را در پیگیری راهبرد "ایجاد فاصله بین ملت با انقلاب و نظام" مأیوس و ناامید سازند.

4- ملت صبور و مقاوم ایران اسلامی، پیشرفت‌ها و دستاوردهای بزرگ در حوزه علم و فن‌آوری به‌ویژه در عرصه‌ی هسته‌ای را که در شرایط سخت و ظالمانه‌ی تحریم، تهدید و مانع‌تراشی‌های استکبار جهانی با تقدیم شهدای گرانقدر به‌ویژه شهیدان علی‌محمدی، شهریاری، رضایی‌نژاد و احمدی‌روشن و نیز سردار بی‌ادعا شهید حسن تهرانی مقدم حاصل شده است را مایه‌ی افتخار و عظمت میهن اسلامی دانسته و ضمن حمایت از تیم مذاکره‌کننده کشورمان در مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 ، تنها راه دست‌یابی به توافق هسته‌ای را پذیرش حقوق مسلم ملت ایران در حفظ ظرفیت و توسعه مطمئن زیرساخت غنی‌سازی برای تأمین نیازهای کشور و لغو همه‌جانبه تحریم‌های اعمال‌شده همزمان با اعلام توافق فراگیر می‌داند و از مذاکره‌کنندگان می‌خواهد خطوط قرمز تعیین‌شده توسط مقام معظم رهبری و نکات مطرح‌شده در سخنرانی اخیر معظم‌له به‌ویژه محفوظ‌ماندن تکریم، حرمت و پیشرفت ملت ایران و توافق یک مرحله‌ایِ غیر قابل تفسیر و تأویل را در فرایند مذاکرات به‌عنوان منشور تأمین حقوق هسته‌ای ایرانیان، به‌طور جدی و دقیق رعایت نمایند.

5- ملت مقاوم و با بصیرت ایران اسلامی؛ رفتارهای غیرمنطقی، باج‌خواهانه و اعمال تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه نظام سلطه به سرکردگی امریکا را محکوم نموده و با تأکید بر تقویت ساخت درونی و تکیه بر ظرفیت‌های بالنده و بی‌شمار کشور به‌عنوان مطمئن‌ترین راه مقابله با راهبرد دشمن، از مسئولین و کارگزاران نظام می‌خواهد ضمن قطع امید از خارج از کشور، با نهادینه‌سازی رویکرد "اقتصاد مقاومتی" و مدیریت جهادی و انقلابی در صحنه‌ی تولید ملی و اعتماد به جوانان خلاق و کارآفرین؛ زمینه تسریع در تحقق سند چشم‌انداز بیست‌ساله نظام را فراهم ساخته و با کاهش اتکا به فروش نفت و کُند کردن حربه تحریم، دشمنان و جبهه معاندین انقلاب و نظام را در دست‌یابی به اهداف شیطانی و ضد ایرانی خود با شکست و خفت مواجه سازند.

6- ما ملت انقلابی و استکبار ستیز ایران، مقاومت اسلامی در منطقه که بیش از هر زمان دیگری نظام سلطه و رژیم صهیونیستی را به وحشت انداخته است را حاصل "صدور انقلاب" و گفتمان عزت‌آفرین و رهایی‌بخش آن دانسته و با محکوم‌کردن جنگ‌های نیابتی و جنایات تروریستی داعش و گروهک‌های سلفی و تکفیری در کشورهای اسلامی که با طراحی و حمایت امریکا، رژیم اشغالگر قدس و هم‌پیمانان غربی عربی آنان، برای تأثیرگذاری بر جریان سیال مقاومت و امنیت‌سازی برای صهیونیست‌های غاصب، صورت می‌پذیرد، پشتیبانی خود را از دولت و مردم مقاوم کشورهای سوریه و عراق اعلام داشته و برای نجات آنان از این فتنه بزرگ از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

7- ملت انقلابی و بصیر ایران، خیانت رژیم‌های دست‌نشانده منطقه و همراهی با رژیم صهیونیستی و جبهه کفر و استکبار را عامل خون‌های به ناحق ریخته شده مردان و زنان و کودکان مظلوم در سوریه، عراق و نیز، غزه و بحرین دانسته و از کمک‌های مستشاری و تعیین‌کننده "سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" و فرمانده غیرت‌مند و ولایت‌مدار نیروی قدس که در کنار ارتش و بسیج مردمی عراق و سوریه با خنثی‌سازی توطئه‌های استکبار و فتنه تروریستی داعش و گروهک‌های تکفیری و سلفی در این کشورها، موجبات افتخار و مباهات ایرانیان نزد امت اسلامی را فراهم آورده‌اند، قدردانی و بر تداوم تلاش آنان در این مسیر مقدس و انقلابی تأکید می‌نماید.

8- ملت مسلمان و بیداری‌بخش ایران، ضمن ابراز تنفر و انزجار از اقدام غیر انسانی و شنیع اهانت به ساحت پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله و سلم) که خشم مقدس امت اسلامی را برانگیخته است، تلاش اردوگاه سلطه و صهیونیسم بین‌الملل در جهت خدشه‌دار کردن چهره رحمانی دین مبین اسلام از طریق فرقه‌سازی‌های جعلی و تولید و سازماندهی گروهک‌های منفورِ تروریست و ضداسلامی مانند القاعده و داعش را محکوم نموده و از دستگاه‌ها و نهادهای مسئول کشور می‌خواهد با تبیین مفاهیم کلیدی پیام اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان اروپا و امریکا، بسترهای لازم برای شناخت بی‌واسطه از اسلام و آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی را به‌ویژه در تعاملات و مناسبات بین‌المللی بیش از بیش فراهم آورند.

9- ملت انقلابی و مجاهد ایران اسلامی، ضمن حمایت از انقلاب‌های مردمی ملت‌های منطقه و تأکید بر خاموشی‌ناپذیری شعله‌های دشمن‌سوز بیداری اسلامی و محکوم‌کردن جنایات مزدوران وابسته به امریکا و ارتجاع منطقه در بحرین و دیگر بلاد اسلامی، تحولات اخیر یمن را حاصل مبارزه و مقاومت مردم و خون‌های ریخته‌شده در پای نهال انقلاب این کشور و نوید‌بخش آینده مستقل و روشن برای رهایی سرزمین یمن از سلطه غرب و حاکمان دست‌نشانده دانسته و با تأکید بر حساسیت شرایط به آحاد مردم به‌ویژه گروه‌های سیاسی این کشور اسلامی هشدار می‌دهد که مراقب دشمنان اسلام و توطئه‌های خارجی بوده و بسترهای لازم برای استقرار دولتی فراگیر و مردمی را به‌عنوان تنها راه حل پایان بحران و عبور از مرحله‌ی دشوار کنونی فراهم نمایند.

10- ملت مجاهد و شهیدپرور ایران اسلامی، دستاوردها و توانمندی‌های خود در حوزه صنعت دفاعی به‌ویژه اقتدار موشکی را نماد قدرت بازدارندگی، تضمین امنیت ملی و غیرقابل مذاکره با جبهه بهانه‌جویان و زورگویان در فرآیند مذاکرات هسته‌ای دانسته و به قدرت‌های استکباری هشدار می‌دهد در صورتی که بخواهند در پی تحقیر ایرانیان برآمده و با انجام خطای محاسباتی، امنیت و منافع ملی ملت ایران را با تهدید و خطر مواجه سازند با ضربه متقابل ملت مقاوم ایران روبرو شده و به مدد نیروهای مسلح و مقتدر کشور با پاسخ قاطع، ویرانگر و غیرقابل مهار خود در تمامی موقعیت‌های دسترسی به دشمن، باعث عبرت و پشیمانی زورگویان خواهد شد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

بیست و دوم بهمن‌ماه 1393

در صورت نیاز به راهنمایی در خصوص موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره 02170705154 تماس بگیرید.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «راهپیمایی 22 بهمن + قطعنامه پایانی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 7 = ?