مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  8435 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
جنگل حرا

جنگل حرا

جنگل حرا دارای درختانی به نام حرا می باشد که این درختان یک ویژگی منحصر به فردی که دارند این است که آب شور را به شیرین تبدیل می کنند.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

جنگل های حرا، یکی از جاذبه‌های طبیعی ایران هستند. این جنگل در بین خشکی و دریا قرار دارد. جنگل حرا یکی از بزرگترین جنگل‌ها در بین جنگل‌های ایران و یکی از مناطق زیبایی است که در میان جزیره قشم و استان هرمزگان قرار دارد.‌ برای آشنایی بیشتر با این جنگل ها در ادامه مطلب با آسمونی همراه شوید. 

جنگل حرا چیست؟

جنگل حرا یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی روی زمین است و مناظر بی نظیر و چشم نوازی را ایجاد می‌کند. معروف‌ترین جنگل حرا در ایران جنگل‌ حرای قشم است که هر سال گردشگران زیادی از این جنگل دیدن می کنند. جنگل حرا به عنوان طلای سبز معروف شده است، زیرا زیستگاه درختانی است که ریشه هایشان در آب قرار دارند. جنگل‌‌ حرای  قشم جزئی از میراث طبیعی کشور ایران بوده و دارای حدودا 85000 هکتار مساحت است و نکته قابل توجه این است که این جنگل یکی از ذخیره گاه‌های زیست کره ایران و جزء عجایب هفتگانه قشم محسوب می‌شود. این جنگل بجز جزیره قشم، در دریای عمان هم وجود دارد که از طریق سیستان و بلوچستان می توان آنجا رفت. 

درختان جنگل حرا

درختان جنگل حرا
درختان جنگل حرا

درختان جنگل حرا در طول شبانه‌ روز تنها به مدت 6 تا 7 ساعت آشکار و قابل رؤیت هستند. هنگام بالا آمدن آب دریا به حالت شناور باقی می‌مانند و تا شاخه به زیر آب فرو می‌روند. جزیره زیبای قشم از انبوه‌ترین و وسیع‌ترین جنگل‌های حرا برخوردار می باشد. به‌همین‌دلیل سازمان جهانی یونسکو جنگل‌های این جزیره را منحصر به فرد دانسته و نام آن را در فهرست ذخیره زیست کره جهان به ثبت رسانده است. هر سال بیش از یک‌ صد پرنده آبزی و کنار آبزی در این جنگل دیده می‌شود.
نکته قابل توجه این است که درخت حرا باعث شیرین شدن آب مناطق اطرافش می‌شود؛ به این صورت که در پوست این گیاه یک ویژگی وجود دارد که این بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کند. برگ این گیاه به دلیل‌ آن که ارزش غذایی بالایی دارد، محیط مناسبی را برای پرندگان و حیوانات آبزی فراهم می‌کند. این درختان دارای برگهای بیضی شکل و قاعده‌ای باریک است که سطح رویی برگ ها سبز و براق و سطح پشتی آنها سفید یا خاکستری رنگ می باشد. طول برگ های این درختان 5 تا 5/7 سانتی متر بوده و میوه درخت حرا، بادامی شکل است. این درختان دارای ریشه های اصلی و فرعی هستند که ریشه های اصلی درخت حرا کوتاه و کم عمق اند و از آنها ریشه های فرعی و باریک و عمودی اسفنجی به سمت بالا منشعب شده و به طور متوسط تا 30 سانتی متر از سطح زمین بالاتر می روند.

جنگل حرا کجاست؟

عکس جنگل حرا
عکس جنگل حرا

جنگل های حرا در سواحل شمال غربی جزیره قشم واقع شده‌اند و از تماشایی‌ ترین جاذبه‌ های طبیعی هرمزگان می باشند. جنگل حرا قشم در تنگه خوران و بین بخشی از هرمزگان و جزیره قشم قرار دارد. تنها مسیر دسترسی به این جنگل راه دریایی بوده و راه خشکی به درون جنگل وجود ندارد. شما می توانید با تور جنگل حرا از این جنگل ها بازدید کنید یا اینکه به صورت شخصی به این مناطق بروید.

جنگل های حرای ایران

جنگل‌های حرای ایران در 8 منطقه حفاظت شده در  ایران قرار دارد. نام این درخت در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر، در بوشهر گُرم و در بعضی از نقاط تول بوده و به عربی نیز آن را شوری و شوره می‌نامند. جنگل‌های حرای بندرعباس دارای وسعت 390 هکتار بوده و از وسیع ترین جنگل های  جنوب غربی آسیا محسوب می‌شود. جنگل‌های حرای عسلویه بوشهر به عنوان ذخیره گاه بیوسفری ساحلی آب‌های جنوب کشور یکی از مناطق حساس ساحلی به‌شمار می‌آید که در محیط خود گیاهان شور پسند دریایی، جانداران کف زی و ...را جای داده‌است.
مناطقی که در ایران دارای حرا هستند شامل چهار منطقه تحت عنوان تالاب بین‌المللی و یک منطقه با نام پارک ملی ساحلی دریایی و هشت منطقه تحت عنوان منطقه حفاظت شده و یک منطقه به نام ذخیره گاه زیست کره می باشند.

  • جنگل حرا قشم

جنگل حرا قشم
جنگل حرا قشم

در استان هرمزگان جنگل دریایی بسیار زیبا را خواهید دید که با چشم ‌انداز و منظره فوق العاده اش هر سال گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری را در قالب تور قشم به سمت خود جذب می کند. فاصله جنگل حرا تا قشم 74 کیلومتر می باشد و این جنگل ها در قشم زیستگاه مناسبی برای انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان به شمار می رود و برخی از این پرندگان شامل مرغ ماهی خوار، حواصیل، لک لک، پلیکان، مرغابی و مرغ دریایی می باشد و از ماهی‌ ها می توان به خرچنگ، مار دریایی، شیلو، کلینگ و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد و به همین دلیل به جنگل‌ های حرا در منطقه قشم، 3 عنوان جهانی، منطقه حفاظت شده بین المللی، ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین المللی داده شده است. 
اگر به این جنگل سفر کنید می توانید با قایق ‌های موتوری در بین و اطراف جنگل حرا گشته و کلی لذت ببرید هزینه قایق به ازای هر نفر تقریبا حدود 70 هزار تومان می باشد. لازم به ذکر است که پراکندگی جنگل حرا در منطقه میان بندر لافت تا روستای طبل بوده و در شمال غربی جزیره قشم تمرکز یافته اند.آب و هوای قشم گرمسیر است، بنابراین در تابستان دمای هوا زیاد است به‌طوری‌که قابل تحمل نیست و بهترین زمان سفر به جنگل حرای قشم از اوایل آبان تا اواسط اردیبهشت ماه می باشد.

  • جنگل حرای خوزستان

در سواحل خوزستان هم مقداری جنگل حرا وجود دارد که البته از نظر کمیت، در رتبه دوم کشور قرار دارد. این جنگل در یکی از سواحل شهرستان بندر ماهشهر (بندر مجیدیه) وجود دارد.

  • جنگل حرا بوشهر

جنگل حرای بوشهر مساحتی بیش از 636 هکتار دارد و از نظر کمیت، در رتبه سوم کشور قرار دارد. البته به تازگی و در طی سال های اخیر، 16 هزار هکتار دیگر به این جنگل ها اضاف کرده اند. جنگل های حرای بوشهر در مناطق زیر قرار دارند:

  1. چنگل حرای خلیج نایبند در شهرستان عسلویه
  2. جنگل حرای مل گنزه در شهرستان دیر
  3. جنگل حرای دیر در شهرستان دیر
  • جنگل حرا چابهار 

در جنگل حرای چابهار شما می توانيد با قایق‌ سواری در مرداب‌ها و ‌تماشای گل‌های شاه‌ پسند و میوه‌هایی که شبیه کپسول تخم‌مرغی‌ هستند مشغول شده و به دلیل وجود این گل‌های بسیار خوش عطر و پر از شهد، زنبورهای وحشی را ببینید. بهترین زمان سفر به این منطقه فصل بهار است و از تفریحات آن می توان به قایق سواری اشاره کرد. در جنگل حرای چابهار شگفتی‌های بسیاری دیده می شود که عبارتند از: مرغ‌های ماهی‌خوار، فلامینگوها، پلیکان‌ها و عقاب‌هایی که بر روی درختان جنگل حرای چابهار لانه کرده‌اند.یکی از زیباترین ویژگی‌های طبیعی جنگل حرای چابهار، وجود درختچه‌های حرا است که آنها را در هیچ جای دیگری در ایران نمی‌توان دید.

هزینه قایق جنگل حرا چقدر است؟

هزینه قایق جنگل حرا
هزینه قایق جنگل حرا

برای بازدید از جنگل های حرا نیازی به تهیه بلیت و پرداخت هزینه نیست اما از آنجایی که تنها وسیله حمل و نقل، قایق است بنابراین باید هزینه قایق سواری را پرداخت کرد، قیمت قایق سواری (که فقط قایق های موتوری هستند) متغیر است و باید از خود صاحب قایق هزینه را جویا شد.

عکس جنگل حرا

جنگل حرا زیستگاه چند گونه جانوری
جنگل حرا زیستگاه چند گونه جانوری
عکس هلی شات جنگل حرا
عکس هلی شات جنگل حرا
جنگل حرا خوزستان
جنگل حرا خوزستان
جنگل حرا جزیره قشم
جنگل حرا جزیره قشم
جنگل حرا چابهار
جنگل حرا چابهار
جنگل حرا نایبند
جنگل حرا نایبند
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره جنگل حرا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «جنگل حرا» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید