منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس | آسمونی
کد مطلب: 35337 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس

منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس

منچستر سیتیمعرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعیمنچستر سیتی ، سیتیزن ها و...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

منچستر سیتی ، سیتیزن ها و روزهای اوج

 

تاسیس باشگاه منچستر سیتی

اکثر مورخین ورزشی بر این عقیده‌اند که منچستر سیتی در سال 1880 تأسیس شده است. در آن ایام کلیسای سنت مارک واقع در منطقه «گورتون» در شرق منچستر یک تیم کریکت داشت که فعالیت خود را از دهه 1860 آغاز نموده بود. تیم فوتبال نیز توسط «ویلیام بیستو» تأسیس شد. این تیم با نامهای «سنت مارکز» و «وست گورتون» (گورتون غربی) شناخته می‌شد و صلیبی که بر روی پیراهن مشکی این تیم دیده می‌شد. نشان دهنده خاستگاه کلیسایی این تیم بوده است. در سال 1887 یک زمین فوتبال خوب در منطقه «آردویک» برای تیم مهیا شد که فاصله اندکی با مرکز شهر داشت. به این ترتیب تیم به هایدرود نقل مکان کرد و حضور تیم در منطقه آردویک سبب شد که باشگاه از آن به بعد، عنوان اتحادیه فوتبال آردویک شناخته شود. آردویک از نخستین دسته تیم‌هایی بود که در سال 1892 در مسابقات دسته دوم انگلستان به میدان رفت. اما شرایط مالی باشگاه همچنان متلاطم و پرنوسان بود و سرانجام در فصل 94-1893 گروه تشکیل دهنده «آردویک» از هم پاشیدند و ترکیب نصفه و نیمه تیم به همراه نفرات جدید با نامی جدید در مسابقات حاضر شدند. منچستر سیتی !

منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس
منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس

آغاز حرکت منچستر سیتی

نخستین افتخار باشگاه در سال 1899 به دست آمد. جایی که تیم قهرمان دسته دوم شد و برای اولین‌بار افتخار حضور در دسته اول را به‌دست آورد پنج سال بعد و در روز 23 آوریل 1904 فینال جام حذفی به عادت آن روزها در استادیوم کریستال پالاس برگزار شد و تیم با پیروزی (1-0) مقابل بولتون واندرزر – نخستین قهرمانی خود را در جام حذفی جشن گرفت.  

سیستم روی

منچستر سیتی در دهه 30 دوبار پیاپی به فینال جام حذفی رسید. بار اول با شکست مقابل اورتون همراه شد. اما تیم در سال 1934 پورتموث را شکست دارد و به افتخار بزرگ نائل شد. آبی آسمانی‌ها برای نخستین بار در سال 1937 قهرمان لیگ دسته اول شد. اما یک فصل بعد نوبت به سقوط این تیم رسید.بیست سال گذشت تا بازهم نام سیتی برسر زبان‌ها افتاد. باشگاه با الگوبرداری از بهترین تیم آن روزهای جهان (مجارستان) از «دان روی» به‌عنوان یک فروارد پشت سرمهاجمان اصلی استفاده کرد که وظیفه‌اش آوردن حملات از کناره‌ها به مرکز میدان بود. تیم 26 مسابقه پیاپی را بدون شکست پشت سرنهاد و به فینال جامهای حذفی 1955 و 1956 رسید.

manchester-city
manchester-city

فتح اولین جام اروپایی منچستر سیتی

فصل 68-1967 فصلی دراماتیک برای باشگاه بود. رقابت دو تیم شهر منچستر در بالای جدول به اوج رسیده بود و تا روز‌آخر مشخص نبود که کدام تیم جام قهرمانی را از آن خود خواهد کرد؟ اما آبی‌ها در روز پایانی (4-3) نیوکاسل را شکست دادند و با 58 امتیاز، بالاتر از یونایتد 56 امتیازی فاتح لیگ شدند. این پایان روزهای خوش سیتی نبود. تیم فاتح جام حذفی سال 1969 شد و به‌جام برندگان جام اروپا صعود کرد. جایی که به فینال مسابقات 1970 رسید و در شهروین (2-1) «گورنیک ژابرژه» را شکست داد و نخستین جام اروپایی خود را نیز تصاحب نمود. «همشهری‌ها» (دیگر لقب منچستر سیتی ) در همان سال قهرمان جام اتحادیه انگلستان شدند و دومین تیم انگلستان لقب گرفتند که در یک فصل یک‌جام داخلی و یک جام اروپایی را از آن خود ساخته است.

منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس
منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس

سقوط منچستر سیتی

از سال 1992 لیگ برتر جایگزین لیگ یک شد و سیتی عنوان نهم لیگ برتر را از آن خود ساخت. اما تیم در سال 1996 به لیگ یک سقوط کرد. آنها دو فصل را در لیگ یک سپری کردند و در سال 1998 تلخ‌ترین خاطره باشگاه را به جای نهادند: سقوط به دسته 2! به این ترتیب سیتی؛ نخستین قهرمان یکی از جامهای اروپایی بدل شد که به سومین دسته لیگ داخلی کشور خود سقوط می‌کرد!

manchester-city
manchester-city

بازگشت منچستر سیتی

سرانجام «کوین کیگان» نه تنها تیم را فاتح لیگ یک در فصل 02-2001 کرد بلکه سیتی تمام رکوردهای مربوط به امتیازات و گلهای زده در لیگ یک را شکست و مقتدرانه راهی لیگ برتر شد. فصل 3-2002 آخرین فصل حضور تیم در «مین‌رود» بود و یادآور اتفاقی بزرگ: پیروزی (4-1) در دربی منچستر و پایان دوره 13 ساله ناکامی در دربی شهر سیتی همچنین پس از 25 سال جواز حضور در لیگ‌های اروپایی را به‌دست آورد.

منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس
منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس

فتح لیگ برتر توسط منچستر سیتی

فصل 12 – 2011 به شکلی ایده‌آل برای سیتی آغاز شد و وقتی تیم در ماه اکتبر با نتیجه حیرت‌انگیز (6-1)، پونایتد را در اولد ترافورد منکوب کرد. اختلاف این تیم با یونایتد به 5 امتیاز رسید. در آن ایام کسی امیدی برای یونایتد قائل نبود. اما افت شدید سیتی سبب شد که یوناتید با 8 امتیاز برتری نسبت به آبی‌ها صدرنشین شود و تنها افت یونایتد در هفته‌های پایانی امیدها را زنده نگاه داشت. پیروزی (1-0) در برابر یونایتد اختلاف‌ها را کمتر کرد و کار به جایی رسید که سیتی برای قهرمانی درلیگ نیاز به یک پیروزی خانگی مقابل، «کویئنز پارک رنجوز» داشت. مسابقه‌ای عجیب که تا دقیقه 90 با حساب (1-2) به سود رقیب بود. اما سیتی در وقت‌های تلف شده دوگل زد و ناباورانه فاتح لیگ برتر شد. این شروع کار تیمی بود که پس از آن به قهرمانی لیگ عادت کرد، چه با پیگرینی شیلیایی و چه با گواردیولای اسپانیایی.

معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس

منبع: اختصاصی آسمونی

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 7 = ?