کد مطلب:  3585 
10 نظر
10 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
10 نکته ضروری در نگهداری گربه خانگی

10 نکته ضروری در نگهداری گربه خانگی

   1 -خاک گربه: اولين بار كه قرار است  گربه شما وارد خانه شود مهمترين نكته خاك است. پس از قبل خاك گربه رو آماده...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

 

maintenance-cat-tips(1)
maintenance-cat-tips(1)

 1 -خاک گربه:

اولین بار که قرار است  گربه شما وارد خانه شود مهمترین نکته خاک است. پس از قبل خاک گربه رو آماده کنید و برای همیشه جای مشخصی برای آن در نظر بگیرید. انتخاب ظرف مناسب برای خاک گربه اهمیت دارد چون باعث می شود که خاک بو نگیرد و به خوبی هوا بخورد و از طرفی وقتی حیوان مشغول کندن خاک است به بیرون پاچیده نشود.

خاک مرغوب خاکی است که الک شده باشد و دانه های درشت نداشته باشد.

خاک گربه باید هر روز تمیز شود به این شکل که با بیلچه ی مخصوص قسمتی که فضولات ریخته و با خاک مخلوط شده (که به صورت یک گلوله در می آید) برداشته و دور انداخته شود. این کار باید هر روز انجام شود. در صورتی که حیوان ببیند خاک کثیف است ممکن است عمل دفع را جای دیگری مثلا در گلدان و یا روی فرش انجام دهد!

maintenance-cat-tips(4)
maintenance-cat-tips(4)

 2- غذای گربه

ـ غذاهای آماده ی گربه که در بازار وجود دارد غذاهای مطلوب و مناسبی برای گربه ی شماست و همچنین به صرفه است. این غذاها علاوه بر رفع گرسنگی حاوی ویتامین ها و املاح معدنی است که به طور طبیعی باید به بدن حیوان برسد و همچنین گوارش و دفع را  نیز تنظیم میکند. از جمله این غذاها که مورد تایید دامپزشکان هم هستند می توان به اینها اشاره کرد: رویال کنین، رافین،فریسکسز...

 ـ غذای گربه نباید یکنواخت باشد.علاوه بر غذای مخصوص گربه ی شما می تواند از غذای خانگی هم استفاده کند .در طول هفته غذاهایی مثل ماست ، مرغ ، گوشت ، آب مرغ،پنیر و...می تواند تغذیه مناسبی برای گربه شما باشد.تغذیه یکنواخت می تواند مشکلات گوارشی،افزایش اوره و... ایجاد کند.ویادتان باشد که همیشه ظرف غذای خشک و آب او باید پر و تازه  و در دسترسش باشد.

  ـ اگر غذایی مثل مرغ،ماهی و...به گربه می دهید حتما بدون استخوان و پخته باشد.چون غذای خام سرشار از انگل است و برای حیوان مشکلات جدی ایجاد می کند.استخوان می تواند باعث شکستن دندان گربه ویا مشکلات گوارش ویا زخم در لثه شود.

 ـ از دادن ویتامین (طبق دستور پزشک) غافل نشوید.

maintenance-cat-tips(5)
maintenance-cat-tips(5)

 3-جا به جایی گربه:

برای جابه جایی گربه تان حتما باید باکس مخصوص حیوانات داشته باشید. این باکس ها از تمامی پت شاپ ها و حتی کلینیک ها قابل خریداری هستند. هیچ گاه برای بیرون بردن حیوان از خانه او را در بغل نگیرید چون هر قدر هم که حیوان شما آرام باشد باز هم در شرایط جدید هیجان زده یا وحشتزده می شود و عکس العمل های او قابل پیش بینی نیست.

 4-استحمام گربه:

گربه ها احتیاجی به استحمام ندارند!! ممکن است یک بار و آن هم هنگامی که از فضای بیرون قرار است به داخل خانه آورده شود نیاز باشد که آن هم با احتیاط زیاد باید انجام شود. در گوش های حیوان اصلا نباید آب وارد شود.

اگر شما گربه خود را تحت نظر بگبرید متوجه می شوید که ساعات زیادی از روز را صرف تمیز کردن و لیسیدن خود می کند و همین برای او کافی است. شما می توانید چند وقت یک بار با دستمال حوله ای مرطوب او را تمیز کنید.

ناخن های گربه هم باید چند وقت یک بار کوتاه شوند. شما می توانید یک بار از دامپزشک کمک بخواهید و دفعات بعد خودتان ( البته با ناخن گیر مخصوص، نه معمولی) ناخن هایش را کوتاه کنید.

maintenance-cat-tips
maintenance-cat-tips

 5-گربه ی پشمالو:

اگر گربه ی  شما پشمالو است، هنگام لیس زدن و تمیز کردن مقداری مو وارد سیستم گوارشش می شود که این موها چند وقت یکبار دفع میشود ولی شما میتوانید برای کمک به دفع بهتر و جلوگیری از مشکلات احتمالی از خمیر مالت استفاده کنید. مقدار کمی از خمیر  به سرعت باعث تمیز شدن روده های حیوان میشود.

ـ شما میتوانید با برس کشیدن گربه از نمدی شدن (گره خوردن) موهای گربه خود جلوگیری کنید.

6-گربه بچه و بزرگسال:

رفتار بچه گربه با بزرگسال کاملا تفاوت دارد. بچه گربه تا سن 12 ماهگی کاملا شیطان و پرجنب و جوش است. خیلی دوست دارد با شما بازی کند و توجه شما را به خود جلب کند. برای بازی اگر از توپ پینگ پنگ یا عروسک های کوچک استفاده کنید خیلی استقبال می کند و تمام انرژی خود را با آنها تخلیه می کند.

ولی بعد از سن بلوغ شخصیت اصلی گربه مشخص میشود. مثلا اینکه جدی است و اهل شوخی نیست یا خیلی لوس است و احتیاج به توجه دارد یا کاملا آرام است و...

با اینحال شما می توانید برای گربه ی خود تعیین کنید که چه رفتاری داشتته باشد یا حق ورود به همه ای خانه را دارد یا خیر.

maintenance-cat-tips(2)
maintenance-cat-tips(2)

 7- اگر قصد نگهداری از گربه ای برای بار اول دارید لطفا به این نکته ها هم توجه کنید:

- تمام اعضای خانواده با این کار موافق باشند، بعد از مدتی از حیوان خسته نشوند چون گربه ی شما خیلی زود به محیط خانه عادت کرده و دیگر قادر به ادامه ی زندگی به تنهایی نیست. رهایی حیوان بعد از یک یا دوسال در خیابان به معنای مرگ اوست!

 - از لحاظ مالی توانایی خرید خاک، غذا و لوازم ضروری و همچنین انجام واکسیناسیون حیوان را داشته باشید. ( این ها البته هزینه ی زیادی لازم ندارد ولی باید توجه کنید که ورود گربه به منزل شما  مانند ورود یک بچه است! و نیازمند توجه خاص است.)

 - در مواقع اورژانسی توانایی انتقال حیوان به مراکز درمانی را داشته باشید. بهتر است از همان ابتدا گربه تحت نظر یکی از دامپزشکان باشد تا در موارد لزوم از ایشان کمک بگیرید.

 - وسایلتان را بیشتر از گربه دوست نداشته باشید!  با اینکه بازیگوشی و خرابکاری گربه ها مربوط به دوران کودکی (زیر یک سال) آنهاست ولی احتمال شکستن یا .. را داشته باشید.

 ـ اگر حیوان دیگری در خانه دارید قبل از ورود حیوان جدید نکات بهداشتی را رعایت کنید.

maintenance-cat-tips(3)
maintenance-cat-tips(3)

8- عقیم سازی گربه:

بهتر است با بحث عقیم سازی حیوانات مخالف نباشید! حیوانی که عقیم نشده باشد ( نر یا ماده فرقی نمی کند) اگر در خانه به تنهایی زندگی میکند در فصل جفت گیری بسیار نا آرام و متشنج میشود. ممکن است در خانه نشانه گذاری کند و ..

عقیم سازی گربه ها علاوه بر رفع این مشکل عمر آنها را نیز زیاد می کند و زندگی به تنهایی برایشان دیگر مشکل ساز نیست.

 9- از قرار دادن اشیاء خیلی کوچک که ممکن است گربه آنها را ببلعد خودداری کنید:

اگر گربه ی شما نخ بازی را دوست دارد بهتر است وقتی پیش شماست آن را در اختیارش قرار دهید چون در تنهایی ممکن است دور گردنش بپیچد. مواد سمی مانند حشره کش یا پودر سوسک کش را در محدوده ی حیوان قرار ندهید.

10-شیرینی و شکلات:

شیرینی و شکلات برای حیوان خوب نیست و باعث پوسیدگی سریع دندان هایشان می شود. برای جلوگیری از پوسیدگی میتوانید با مسواک مخصوص یا در نهایت آب و نمک دندان هایش را شستشو دهید.

برای دیدن عکس گربه های ایرانی روی لینک زیر کلیک کنید:

عکس گربه های ایرانی

 

: برای دریافت مشاوره درباره 10 نکته ضروری در نگهداری گربه خانگی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «10 نکته ضروری در نگهداری گربه خانگی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید