کد مطلب: 57891 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
به مناسبت سالروز تولد محمود میران

به مناسبت سالروز تولد محمود میران

محمود میران یکی از ورزشکارانی که به لطف یک عنوان خیلی معمولی، ورزش را جدی گرفت و بعدها برای ایران مدالهای فراوانی به دست آورد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

جودوکا، کشتی گیر و نقاش!

اختصاصی آسمونی

گاهی اوقات، یک عنوان ساده ممکن است زندگی یک نفر را تغییر دهد. یکی از ورزشکارانی که به لطف یک عنوان خیلی معمولی، ورزش را جدی گرفت و بعدها برای ایران مدالهای فراوانی به دست آورد، محمود میران با نام کامل« سید محمودرضا میران فشندی» است. پسری که روز 6 اسفند 1352 در محله منیریه تهران متولد شد، از بچگی همراه پدرش به تماشای کشتی پهلوانی و زورخانه ای می رفت. میران کوچک، اندام مناسبی داشت تا در سنگین وزن رشته ای مثل کشتی، قهرمان شود.

اما برادر بزرگ ترش که جودو، کار می کرد، اسم محمود را در کلاسهای جودو ثبت نام کرد. میران هیچ وقت به این فکر نمی کرد که روزی این رشته را جدی بگیرد. اما اولین بار که در یه مسابقه در رده های پایه شرکت کرد، همه چیز عوض شد. در آن رقابتها محمود دور اول استراحت داشت؛ بعد تنها مسابقه خودش را باخت و با همین یک شکست و بدون این که مسابقه ای را برده باشد، به خاطر کمبود نفرات شرکت کننده در آن وزن، عنوان سوم را به دست آورد. این عنوان به ظاهر بی ارزش، باعث شد بعد از آن، چنان جودو را جدی بگیرد که چند وقت بعد در 16 سالگی به اردوی تیم ملی امید دعوت شود. زمانی که برای اولین بار در مسابقات قهرمانی آسیا در اوزاکا( ژاپن) شرکت کرد، مقام چهارم آسیا را به دست آورد؛ البته به قیمت تجدیدی در هر سه ثلث مدرسه و به تعویق افتادن گرفتن دیپلم.

محمود میران

میران بعدها یکی از پرمدال ترین ورزشکاران ایران در تاریخ بازیهای آسیایی تبدیل شد. یک سال بعد از برنزی که در مسابقات ماکائو کسب کرد، او مدال نقره دسته سنگین وزن بازیهای آسیایی 1994 را به دست آورد و این مدال را در بازیهای1998 و 2002 هم تکرار کرد. در بازیهای بوسان، میران یک برنز هم در دسته آزاد بدست آورد و بالاخره با کسب نقره بازیهای 2006، صاحب پنج مدال از بازیهای آسیایی شد.

محمود میران

تو رقابتهای قهرمانی آسیا هم، او تا سال 2007 مسابقه داد و برنده یک طلا، سه نقره و چهار برنز شد. اما بدون تردید، باارزش ترین مدال او، برنزی بود که در سال 2001 در رقابتهای جهانی مونیخ برای ایران به ارمغان آورد.

محمود میران

میران همزمان با جودو، به کشتی پهلوانی هم می پرداخت و از سالهای 1373 تا 1376 چهار بار قهرمان مسابقات پهلوانی کشور شد. آخرین هنر میران، تخصصش در نقاشی به سبک کابوکی هست. یه سبک ژاپنی که میران آن قدر در کشیدن نقاشی آن، حرفه ای شد که حتی یک دهه پیش نمایشگاهی از کارهایش در موزه ملل برپا گشت و نشان داد که طراح کارها، یک مرد همه فن حریف است.

محمود میران کشتی گیر

محمود میران

ثبت نظر درباره «به مناسبت سالروز تولد محمود میران»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 * 6 = ?