2 نظر
مطالعه: 5 دقیقه
آشنایی با کشور ارمنستان

آشنایی با کشور ارمنستان

کشور ارمنستان یکی از مقاصد گردشگری بسیاری از ایرانیان می‌باشد که جاذبه‌های تفریحی زیادی دارد و می‌توان با قیمتی مناسب سفر خوبی را در این کشور زیبا گذراند.

کشور ارمنستان (Armenia) با نام رسمی جمهوری ارمنستان می‌باشد و کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان است. ارمنستان در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می‌شود. همسایگان ارمنستان در غرب ترکیه، در شمال گرجستان، در شرق جمهوری آذربایجان و در جنوب ایران و جمهوری خودگردان نخجوان جزئی از جمهوری آذربایجان می‌باشند. در ادامه با آسمونی باشید.

پایتخت ایروان
حکومت حکومت متمرکز نظام پارلمانی جمهوری
زبان رسمی ارمنی
واحد پول درام (AMD)
کد تلفن کشور 374+
اختلاف ساعت با تهران ۳۰ دقیقه جلوتر
جهت رانندگی راست
فرودگاه بین‌المللی Yerevan International Airport

 

نقشه ارمنستان

جغرافیای ارمنستان

ارمنستان کشوری کوهستانی و پرباران است و نیز یک کشور محصور در خشکی است. بزرگ‌ترین دریاچه این کشور دریاچه سوان است که آب شیرین دارد و پهنه نسبتا بزرگی از بخش میانی کشور را پوشانده‌ است. پهناوری ارمنستان ۲۹٬۷۴۳ کیلومتر مربع است و حدود ۳٬۰۱۸٬۸۵۴ تن جمعیت دارد. مردم ارمنی پیرو آیین مسیحیت هستند.

مردم ارمنستان

فرهنگ در ارمنستان

فرهنگ ارمنستان از ایران تاثیر زیادی پذیرفته‌ است زیرا مدت‌های زیادی جزئی از ایران بوده‌ است. در سال ۱۲۰۶ هجری خورشیدی ۱۸۲۷ میلادی در زمان فتحعلی شاه قاجار، سپاه ایران از روسیه تزاری شکست خورد و سپس در پی پیمان نامه ترکمانچای، ارمنستان رسما از ایران جدا شد و به خاک روسیه پیوست. ارمنستان در سال ۱۳۷۰ از شوروی استقلال یافت. این کشور اکنون روابط خوبی با ایران به ویژه در امور فرهنگی و اقتصادی و انرژِی دارد. زبان ارمنی، زبان رسمی کشور ارمنستان است. ادبیات ارمنی یکی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین ادبیات جهان است. موسس خورناتسی که پدر تاریخ‌نگاری ارمنیان است در سده پنجم میلادی در مورد ادبیات ارمنی پیش از سده پنجم اطلاعات بسیار پرارزشی به ما می‌دهد. بنا به اطلاعات خورناتسی کتاب‌های متعدد معابد بت‌پرستی، کتاب‌های حکایات، قباله‌های منعقده بین شاهزادگان مختلف و غیره وجود داشته‌اند.

تاریخ ارمنستان

ارمنستان پیش از سال ۱۴۵۴ یک پادشاهی توانگر با فرهنگی پرمایه بود که در برهه‌ای از زمان همه سرزمین‌های میان دریای سیاه و خزر را در بر می‌گرفت. در سال ۳۰۱ ارمنستان نخستین کشوری بود که مسیحیت را دین رسمی کشور در دوازده سال پیش از روم برگزید.

همانطور که گفته شد کشور ارمنستان مدت‌های زیادی جزئی از ایران بوده‌ است. در دور دوم جنگهای ایران و روسیه تزاری در سال ۱۲۰۶ هجری خورشیدی ۱۸۲۷ میلادی که زمان فتحعلی شاه قاجار رخ داد، سپاه ایران به فرماندهی عباس میرزا از ارتش روسیه به فرماندهی پاسکویچ شکست خورد. سپس در پی پیمان‌نامه ترکمانچای، ارمنستان رسما از ایران جدا شد و به خاک روسیه پیوست.

ارمنستان بزرگ شامل ۵ ایالت بود.اولین آنها کشور کنونی ارمنستان دومین آن استان آذربایجان غربی ایران و سه ایالت آنها در ترکیه امروزی از وان تا ارزروم بوده که یا نسل‌کشی شدند و یا به کشورهای لبنان و سوریه مهاجرت کردند.

سرانجام در شهریور ۱۳۷۰ از اتحاد جماهیر شوروی استقلال یافت. ارمنستان روابط گرمی با ایران دارد. بسته بودن مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ترکیه و بیطرفی ایران در جنگ قره باغ از دلایل توسعه روابط دو کشور است.

مزرعه‌ای بزرگ در ارمنستان

اقتصاد ارمنستان

اراضی حاصلخیز و قابل کشت آن، محدود است. اما در نواحی کوهستانی، پرورش گاو، گوسفند و بز، بسیار رایج است. صنایع مهم این کشور، ساخت ماشین آلات، منسوجات و صنایع شیمیایی می‌باشند. صادرات این کشور الماس، مواد معدنی، مواد غذایی و انرژی بوده و واردات آن گاز طبیعی، نفت، دخانیات، می باشد. بخش صنعتی متنوع است و شامل صنایع شیمیایی، فلزی، نساجی، ابزارهای دقیق و فرآوری غذایی است. مناسبات نزدیکی میان ایران و ارمنستان برقرار است و این دامنه بسیاری از داد و ستدهای اقتصادی را دربر می‌گیرد.

سیمکارت

سیمکارت ارمنستان

سیمکارت توریستی ارمنستان که کارآیی خوبی در این کشور دارد سیمکارت vivacell و سیمکارت ucom می‌باشد که می‌توان از نمایندگی‌های اپراتورهای این کشور خریداری نمود.

تاکسی اینترنتی (Armenia online Taxi)

تاکسی اینترنتی ارمنستان

برای رفتن به مکان‌های توریستی می‌توان از تاکسی‌های اینترنتی استفاده کرد از جمله می‌توان به gg و yandex go اشاره کرد که با نصب اپلیکیشن می‌توانید مقصد را مشاهده کنید و بر روی تاکسی‌ها هم آرم آنها وجود دارد.

پول ارمنستان

واحد پول ارمنستان، درام (AMD) است. برای تبدیل پول ارمنستان در این کشور در تورها می‌توانید دلار را قبل از مسافرت خریداری نموده و در فرودگاه به درام تبدیل کنید.

غذای ارمنستانی (Armenian Food)

غذای ارمنستان

غذاهای ارمنستانی در این کشور تنوع زیادی دارد. قیمت غذاها در ارمنستان و رستوران‌های مختلف هم متفاوت است. به طور مثال قیمت پیتزا در ارمنستان حدود ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ درام است. قیمت انواع میوه به طور بسته‌بندی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ درام است. قیمت غذاهای سنتی ارمنستانی حدود ۱۵۰۰ تا ۵ هزار درام است. حال در ادامه نام چند غذی ارمنی را می‌توانید ببینید:

 • خوروات (Khorovats): کباب ارمنی
 • پیتزای ارمنی (Lahmajoon): نوعی پیتزا
 • هریسا (Harissa): نوعی فرنی
 • اسپاس (Spas): سوپ ماست
 • باستورما (Basturma): گوشت خشک گاو
 • خاش (Khash): کله‌پاچه ارمنی
 • خاشلاما (Khashlama): ترکیب گوشت و سبزیجات
 • شامپورز (Shampours): گوشت مزه‌دار شده
 • قاپاما (Ghapama): غذایی با کدو
 • دلمه (Dolma/Tolma): غذای دلمه

جاذبه‌های گردشگری ارمنستان

هزار پله ایروان
 • کاسکاد ایروان (Yerevan Cascade)

هزار پله ایروان یکی از زیباترین نقاط گردشگری ایروان است که مرکز شهر ایروان را به پارک هافتناک (Haghtanak) و خیابان مانیومنت (Monument) وصل می‌کند. کاسکاد به معنی آبشارهای کوچک است. در اطراف آن جاذبه‌های زیبایی وجود دارد. آدرس آن هم در 10Tamanyan St, Yerevan 0009 قرار دارد.

کلیسای سنت گریگور روشنگر
 • کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر (Saint Gregory the Illuminator Cathedral)

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری ایروان است که این کلیسا در سال ۲۰۰۲ افتتاح شد. این کلیسا در خیابان یروند کوچر (Yervand Kochar St) قرار دارد.

پارک لاورز ایروان
 • پارک عشاق ایروان (Lovers' Park)

پارک عشاق یک پارک عمومی در ایروان ارمنستان است که در در خیابان باقرامیان (21 Marshal Baghramyan Ave) واقع شده است. می‌توانید از زیبایی‌ها باغ زیبای گل و مناظر لذت ببرید و نوشیدنی‌های گرم و سرد هم میل کنید.

 باغ وحش ایروان
 • باغ وحش ایروان (Yerevan Zoo)

اگر به باغ وحش علاقمند هستید پس باغ وحش ایروان را از دست ندهید. باغ وحش ایروان به مساحت ۳۵ هکتار می‌باشد که بیش از دو هزار گونه‌های مختلف حیوانات را در خود جای داده است. هزینه بلیط ورودی این باغ وحش حدود ۸۰۰ درام است. آدرس باغ‌وحش ایروان  20Myasnikyan Ave, Yerevan 0025 می‌باشد.

باغ گیاه‌شناسی ایروان
 • باغ گیاه‌شناسی ایروان (Yerevan Botanical Garden)

باغ گیاه‌شناسی ایروان به آدرس 1Acharyan St, Yerevan واقع شده است. این باغ در ناحیه آوان در بخش شمال‌شرقی شهر ایروان می‌باشد. در باغ گیاه شناسی ایروان ۲۰۰ گونه گیاه متنوع وجود دارد و می‌توانید از زیبایی‌های باغ لذت ببرید.

دریاچه سوآن
 • دریاچه سوآن (Lake Sevan)

دریاچه سوآن یکی از دریاچه‌های زیبای ارمنستان است که چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای دارد و بزرگ‌ترین دریاچه منطقه قفقاز است. این دریاچه به چشمان آبی ارمنستان و جواهر ارمنستان شهرت دارد.

معبد گارنی (Garni Temple)
 • معبد گارنی (Garni Temple)

معبد گارنی یا قلعه گارنی در سده سوم پیش از میلاد بنا شد. این معبد در ۲۷ کیلومتری شرق ایروان در کنار روستای گارنی واقع شده است. موسی خورنی تاریخ‌نگار ارمنی در کتاب تاریخ ارمنستان به استفاده از این معبد به منزله کاخ خصوصی خسرو-ویدوخت، خواهر تیرداد سوم، پادشاه ارمنستان، پس از رسمی شدن دین مسیحیت در ارمنستان اشاره کرده‌ است.

سوغات ارمنستان (Souvenirs from Armenia)

سوغات ارمنستان

کشور ارمنستان سوغاتی‌های متنوعی دارد. صنایع دستی مختلف بخصوص با طرح انار که نماد این کشور است، جواهرات نقره، لباس و پوشاک سنتی، شکلات ارمنی، قهوه ارمنی، مربای گردو، میوه خشک ارمنستان و بسیاری از چیزهای گوناگون دیگر که می‌توان در بازارهای سنتی هم مشاهده کرد.

تصاویر مکان‌های گردشگری ارمنستان

صومعه گفارد (Geghard Temple)
بالن‌سواری بر فراز ارمنستان ( balloon flights in Armenia)
موزه تاریخ ارمنستان (History Museum of Armenia)
تفریحات ارمنستان
پاساژگردی در ارمنستان
armenia (5)
بنای تاریخی ارمنستان
armenia (4)
armenia

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آشنایی با کشور ارمنستان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.