زمان مطالعه: 1 دقیقه
6 مارس ، روز جهانی گلوکوم (آب سیاه)

6 مارس ، روز جهانی گلوکوم (آب سیاه)

روز جهانی گلوکوم در واقع هفته ی جهانی گلوکوم است که مانند دیگر مناسبت های جهانی در این هفته پیرامون موضوع گلوکوم در دنیا انجمن هایی تشکیل می شود که به ارائه راهکار، اطلاع رسانی، جذب کمک، کمک رسانی و … می پردازند.
روز جهانی گلوکوم - world glaucoma day
روز جهانی گلوکوم - world glaucoma day
روز جهانی گلوکوم - world glaucoma day

پورتال آسمونی : هفته جهانی گلوکوم که ابتکاری مشترک بین انجمن جهانی گلوکوم و انجمن جهانی بیماران گلوکوم بوده است در 10 سال اخیر به صورت موفق عمل کرده است.گلوکوم یا آب سیاه چیست ؟

گلوکوم یا آب سیاه نوعی بیماری چشمی است که در اثر افزایش فشار داخل چشم ایجاد می شود و منجر به کاهش دید و کم بینایی می گردد.

بیماری آب سیاه در مردان نسبت به زنان بیشتر دیده می شود و به عنوان دومین عبت شایع نابینایی در جهان پس از آب مروارید شناخته شده است.علت ایجاد آب سیاه

وقتی در خروج مایع داخل چشم (زلالیه) از منافذ بسیار کوچک پیرامون عنبیه مشکل به وجود می آید فشار داخل چشم بالا می رود. برخی از افراد به طور مادرزادی دچار منافذ تنگی هستند و در سنین کم دچار مشکل می شوند.چه کسانی بیشتر دچار این بیماری می شوند ؟

با افزایش سن شانس ابتلا به این بیماری بیشتر می شود. ضمناً عوامل وراثتی و سابقه خانوادگی، بیماری های عروقی، کم بودن ضخامت قرنیه چشم، بیماری دیابت، بعضی از داروها، ضعیفی چشم و … از عوال افزایش خطر ابتلا به گلوکوم هستند.انواع مختلف گلوکوم

بیماری آب سیاه انواع مختلفی دارد که عبارتند از:  • گلوکوم اولیه
  • گلوکوم ثانویه
  • گلوکوم مادرزادی
  • گلوکوم زاویه باز اولیه
  • گلوکوم زاویه بسته اولیه
  • گلوکوم زاویه بسته تحت حاد
  • گلوکوم زاویه بسته مزمن

درمان دارویی برای آب سیاه

رایج ترین درمان این بیماری، درمان با دارو است. دارو های درمانی گلوکوم به صورت قطره یا قرص تجویز می شوند و سبب کاهش فشار داخل چشم می گردند. اگر بیماری گلوکوم درمان نشده باقی بماند به عصب بینایی فشار وارد کرده و سبب نابینایی چشم افراد می شود.درمان جدید گلوکوم با لیزر

دستگاه گلوکوما لیزر دستگاهی است که می تواند با اشعه لیزر بخشی از مایع زلالیه چشم را بدون آسیب به بافت چشم از بین ببرد و این بیماری را درمان کند.برای کمک به هفته جهانی گلوکوم چه کنیم ؟

اگر پزشک هستید در این زمان بیماران خود را تحت غربالگری در محل خدمت خود قرار دهید.

برای بیماران در مورد گلوکوم سخنرانی کنید.

در برنامه ی رسانه ها شرکت کنید و در مورد این بیماری حرف بزنید و به سوالات مردم پاسخ دهید.

برای اطلاع رسانی در این روز از تمام رسانه ها و مطبوعات کمک بگیرید.

آگاهی رسانی در روز جهانی گلوکوم را مورد توجه قرار دهید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «6 مارس ، روز جهانی گلوکوم (آب سیاه)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.