درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
27 آذر؛ روز جهان عاری از خشونت و افراطی گری

27 آذر؛ روز جهان عاری از خشونت و افراطی گری

همچنین استقبال جهانی از ایده جهان علیه خشونت و افراطی‌گری و تصویب آن در مجمع عمومی سازمان‌ ملل متحد با رای قاطع کشورهای جهان، میزان ضرورت و اهمیت پرداختن به مقوله خشونت در جهان را نشان می‌دهد.

27 آذر مصادف با هجدهم دسامبر به مناسبت تصویب پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» در مجمع عمومی ملل متحد، از سوی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و به اتفاق آرا به عنوان روز مبارزه با خشونت و افراطی‌گری تعیین و تصویب شد

«جهان علیه خشونت و افراط‌گری»، در جهت ارتقای هر چه بیشتر فرهنگ صلح، بر گفت‌وگو میان تمامی ادیان و کمک به تلاش‌های مشترک برای مقابله با خشونت و افراط‌گری در یک طرح اقداماتی تاکید کردند.

همچنین استقبال جهانی از ایده جهان علیه خشونت و افراطی‌گری و تصویب آن در مجمع عمومی سازمان‌ ملل متحد با رای قاطع کشورهای جهان، میزان ضرورت و اهمیت پرداختن به مقوله خشونت در جهان را نشان می‌دهد.

نام‌گذاری این روز با عنوان «روز جهان عاری از خشونت و افراط‌گری» به حامیان صلح، همکاری و تعامل، نشان می‌دهد که باید درجه جدیت خود را در مبارزه با خشونت و افراطی‌گری به حداکثر برسانند و در این زمینه به درک مشترکی از علل ظهور خشونت برسند.

جهان عاری از خشونت در شرایطی محقق می‌شود که دولت‌ها با هم همکاری کنند و در سیاستگذاری‌ها هماهنگ باشند، زمانی‌که دولت‌ها هماهنگ باشند، جریان‌های افراطی در حاشیه قرار خواهند گرفت، دولت‌های مقتدر اگر با همسایگان خود به سیاست‌های مشترک دست‌یابند، می‌توانند ریشه‌های خشونت را خشکانده و زمینه‌ساز کاهش افراطی‌گری در منطقه و جهان شوند.

تفکرهای غلط و افراطی یکی از مسیرهای مبتنی بر خشونت است، توسعه نیافتگی و نیازهای مادی پاسخ داده نشده، بیکاری، فقر، نبود امکانات زندگی و ناامیدی از دست یافتن به آینده قابل تامل و ارزشمند، بستری برای خشونت‌طلبی است.

مداخلات خارجی که سبب عدم توانایی جوامع برای کاهش فقر و حذف زمینه‌های خشونت در آن‌ها می‌شود، فساد گسترده در نظام های اداری و مدیریت توسعه که سبب می‌شود منابع کشورها به جای این‌که صرف ایجاد زیرساخت‌های توسعه پایدار شود، راهی سرمایه‌گذاری در کشورهای توسعه‌یافته شود و فقر همچنان افزایش یافته و باقی بماند، استبداد حکومت‌ها که باعث سرخوردگی و به حاشیه راندن اقشار آسیب‌پذیر می‌شود، همگی موانع بزرگی برای توسعه‌یافتگی، صلح و آرامش هستند.

راهکارهایی برای داشتن جهانی عاری از خشونت و افراط‌گری

در راستا ارتقا فرهنگ صلح و همدلی در جهان، باید اقدامات و راهکارهایی در پیش گرفته شود که در ادامه تعدادی از آن‌ها بیان می‌گردد:

افزایش گفت و گو میام ملل و جوامع مدنی با هدف کاهش سوءبرداشت و پیشروی به سوی تفاهم و همکاری بیشتر

سعی و تلاش برای گسترش یافتن آموزش همگانی با استفاده از روش‌های تربیتی با هدف ایجاد صلح، تفاهم و مدارا در جهان

بیان اهمیت نقش بانوان، جوانان، علمای دینی، روشنفکران، دانشگاهیان و افراد هنرمند، در راستای ارتقا دانش، احساسات و باورهای دینی و اخلاقی جهانیان

گسترش دادن همکاری‌های فرهنگی-اقتصادی برای افزایش دادن روند مبارزه با خشونت و افراطی‌گری در جهان.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «27 آذر؛ روز جهان عاری از خشونت و افراطی گری» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.