زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی دانشگاه سیستان و بلوچستان

معرفی دانشگاه سیستان و بلوچستان

معرفی دانشگاه سیستان و بلوچستان یکی از دانشگاه های دولتی ایران دانشگاه سیستان و بلوچستان یکی از دانشگاه...

معرفی دانشگاه سیستان و بلوچستان
معرفی دانشگاه سیستان و بلوچستانمعرفی دانشگاه سیستان و بلوچستان یکی از دانشگاه های دولتی ایران

دانشگاه سیستان و بلوچستان یکی از دانشگاه های دولتی ایران است. دانشگاه سیستان و بلوچستان مانند دیگر دانشگاه های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه دانشگاه سیستان و بلوچستان شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشد. اگر می خواهید در مورد دانشگاه سیستان و بلوچستان بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی دانشگاه سیستان و بلوچستان و تاریخچه دانشگاه سیستان و بلوچستان و آدرس سایت دانشگاه سیستان و بلوچستان می پردازیم.

تاریخچه دانشگاه سیستان و بلوچستان

دانشگاه سیستان و بلوچستان دانشگاهی مادر در منطقه جنوب شرق کشور می‌باشد که یکی از مجهزترین دانشگاه‌های سراسر کشور است. این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1353 تحت عنوان دانشگاه بلوچستانآغاز کرد.

سرانه فضای سبز در دانشگاه سیستان و بلوچستان 35 متر مربع برای هر نفر است و این در حالی است که میانگین همین سرانه در سایر مراکز کشور 7 متر مربع برای هر نفر است.

این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1353 تحت عنوان دانشگاه بلوچستان با گشایش رشتهٔ راه و ساختمان در قالب دانشکده فنی و مهندسی در شهر زاهدان آغاز کرد. سپس در سال 1356 دانشکده دریانوردی و علوم دریایی چابهار تأسیس شد و در سال‌های 1365و 1368 به ترتیب دانشکده‌های علوم پایه و کشاورزی زابل شروع به کار نمود. سرانجام در سال1370 پیرو مصوبهٔ شورای گسترش آموزش عالی مبنی بر ادغام دانشگاه‌های تربیت معلم شهرستان‌ها در دانشگاه‌های محلی، دانشگاه تربیت معلم زاهدان با دارا بودن بیش از 2000 دانشجو در 9 رشته/ گرایش با دانشگاه سیستان و بلوچستان ادغام شد. رشته‌های علوم پایه دانشگاه تربیت معلم زاهدان به دانشکده علوم دانشگاه سیستان و بلوچستان پیوستند و رشته‌های علوم انسانی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی را تشکیل دادند. یکی از افتخارات این دانشگاه در طول مدت فعالیتش ایجاد شاخص‌ها و توانمندی‌های لازم در جهت ایجاد دانشگاه‌های مستقل زابل و دریانوردی و علوم دریایی چابهار است، به طوری که در سال 1377 دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی زابل و در سال 1381 دانشکده دریانوردی و علوم دریای چابهار به عنوان «دانشگاه زابل»، ‍و «مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی چابهار» مستقل شدند.

دانشکده های دانشگاه سیستان و بلوچستان

این دانشگاه دارای 12 دانشکده، یک مرکز آموزش عالی و 5 پژوهشکده و یک مجتمع آموزشی به شرح زیر است: • دانشکده مهندسی شهید نیکبخت
 • دانشکده علوم پایه- سازمان مرکزی
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی- تربیت معلم سابق
 • دانشکده اقتصاد و علوم ادارای- ساختمان بعثت
 • دانشکده هنر و معماری
 • دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی-ساختمان کمال
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده برق و کامپیوتر
 • دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی محیطی-ساختمان کمال طبقه سوم
 • دانشکده کشاورزی ومنابع طبیعی (سراوان)
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده ریاضی

پژوهشکده‌های دانشگاه سیستان و بلوچستان • پژوهشکده علوم زمین وجغرافیا
 • پژوهشکده مطالعات شبه‌قاره و آسیای جنوبی
 • پژوهشکده معدن (درشرف تأسیس)
 • پژوهشکده نانوفناوری
 • مرکز پژوهشی سیستم‌های فازی

استادان نامدار دانشگاه سیستان و بلوچستان

این دانشگاه در رشته‌های مختلف علوم پایه، مهندسی و علوم انسانی از استادان مختلفی برخورداراست که بعضی از اعضای هیئت علمی آن به مرتبه استادی بعضی به دانشیاری نایل شده‌اند. می‌توان از استادان به نام این دانشگاه به پروفسور احمد اکبری /پروفسور عظیمی/ پروفسور گلچین / دکتر غلامرضا رضایی /مرحوم پروفسور خشنودی/پروفسور آتشی/پروفسور شهرکی و دیگر استادان به نام دیگر و همچنین استادان مدعو به نام که مشغول تدریس در این دانشگاه هستند نیز می‌توان به دکتر رضا تهرانی (استاد مدیریت دانشگاه تهران به عنوان استاد مدعو دانشگاه)/ دکتر بهلول علیجانی (چهره برجسته جغرافیا و استاد مدعو دانشگاه) و پروفسور یزدی فر از دانشگاه شیفلد در رشته حسابداری نیز اشاره کرد.

فارغ التحصیلان برجسته دانشگاه سیستان و بلوچستان

لازم است ذکر شود که پروفسور آرین قلی پور عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه تهران و مؤلف کتابهای بسیاری در حوزه مدیریت و چهره برجسته این رشته از فارغ التحصیلان دانشگاه سیستان و بلوچستان می‌باشد.

رتبه دانشگاه سیستان و بلوچستان

مرتبه این دانشگاه در سال 1384 براساس 26 شاخص تعیین شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه «در حال توسعه» به دانشگاه «توسعه‌یافته» ارتقا یافت و این امر موجب ترقی رتبه دانشگاه شد. در حال حاضر دانشگاه سیستان و بلوچستان از نظر تشکیلاتی جزو دانشگاه‌های ردیف (الف) دانشگاه‌های کشور است. این دانشگاه در سال 1384 در بین حدود 477 دانشگاه دولتی، علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و… در ردیف سی و چهارم دانشگاه‌های ایران است.

دانشگاه سیستان و بلوچستان زیباترین دانشگاه کشور

دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان دانشگاه مادر در منطقه جنوب شرق شناخته شده‌است. این دانشگاه که در منطقه سیستان و بلوچستان قرار دارد یکی از دانشگاه‌های نسبتاً بزرگ کشور محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای زیباترین پردیس که شامل 5 پارک اصلی با غرفه‌ها و رستوران‌های مختلف و بیش از 20 بوستان مطالعه است.

سایت دانشگاه سیستان و بلوچستان

www.usb.ac.ir

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی دانشگاه سیستان و بلوچستان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.