زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی سوره ص

معرفی سوره ص

سوره ص در چينش كنونى قرآن سى‌وهشتمين سوره به شمار می آید...

ص

 

از حروف مقطعه است.

 

مفهوم کلی سوره

 

توحيدباورى ؛

يادآورى رستاخير و سرنوشت طغيان گران در دوزخ ؛

سرگذشت برخى پيامبران الهى و تعصب كافران در برابر پيامبر اسلام صلى‌الله‌عليه‌وآله؛

داستان ابليس و آدم عليه‌السلام ؛

تدبّر در قرآن .

 

اسامی سوره

 

ص، داود.

 

علت نام‌گذاری

 

«سوره ص»؛ از اولين آيۀ اين سوره گرفته شده است؛ چون اين سوره با حرف مقطعه ى «ص» آغاز شده است.

«سوره داود»؛ به خاطر اشتمال این سوره به قصه حضرت داود علیه السلام که از آیه هفده تا سی این سوره را شامل می‌شود.

 

تعداد آیات

 

سوره ص هشتادوهشت آیه دارد.

 

تعداد کلمات

 

سوره ص هفتصدوسی‌ودو کلمه دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد کلمات سوره های قرآن مختلف است)

 

تعداد حروف

 

سوره ص سه‌هزار‌وشصت وهفت حرف دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد حروف سوره های قرآن مختلف است)

 

اهداف و آموزه ها

 

هدف هاى اساسى سوره ص عبارت اند از:

1. ياد آورى توحيد؛

2. يادآورى رستاخيز؛

3. طرح مسألۀ نبوت پيامبر اسلام صلى‌الله‌عليه‌وآله و بيان تعصب كافران از آن.

 

محتوا و موضوعات

 

محتواى سوره ص را در پنج بخش مى توان خلاصه كرد:

بخش اول از مساله توحيد و مبارزه با شرك و مساله نبوت پيامبر اسلام صلی‌الله‌عليه‌وآله و سرسختى و لجاجت دشمنان مشرك در برابر اين دو امر سخن مى گويد.

بخش دوم گوشه هايى از تاريخ نه نفر از پيامبران خدا را منعكس ساخته، و به خصوص از داود، سليمان و ايوب علیهم‌السلام بحث بيشترى دارد، مشكلات آنها را در زندگى و دعوت به سوى خدا منعكس مى سازد تا درس آموزنده باشد براى مؤمنان نخستين كه در آن موقع تحت فشار شديدى قرار داشتند.

بخش سوم سخن از سرنوشت كفار طاغى و ياغى در قيامت و تخاصم و جنگ و جدال آنها در دوزخ مى گويد، و به مشركان و افراد بى ايمان نشان مى دهد كه پايان كار آنها به كجا خواهد رسيد.

چهارمين بخش سخن از آفرينش انسان و مقام والاى او و سجده كردن فرشتگان براى آدم مى گويد، و نشان مى دهد كه فاصله قوس صعودى و نزولى انسان تا چه حد عظيم است، تا اين كوردلان بي‌خبر به ارزش وجودى خويش پى‌برند، و در برنامه هاى انحرافى خود تجديد نظر كنند و از زمره شياطين به در آيند.

پنجمين و آخرين بخش تهديدى است براى همه دشمنان لجوج، و تسلى خاطرى است براى پيامبر اسلام صلی‌الله‌عليه‌وآله و بيان اين واقعيت كه او در دعوت خود هيچگونه اجر و مزدى از كسى نمى طلبد، و هيچ درد و رنجى براى كسى نمى خواهد.

 

فضائل، خواص و ثواب قرائت

 

ابى‌بن‌كعب از رسول خدا صلی‌الله‌عليه‌وآله نقل كرده كه فرمود: «هر كه سوره ص را بخواند خداوند به وزن هر كوهى كه براى داود عليه‌السلام مسخر كرده بود به او از حسنات پاداش دهد و او را نگه دارد از اصرار ورزيدن به گناه كوچك و بزرگ».

عياشى به اسناد خود از حضرت باقر عليه‌السلام نقل كرده كه فرمود: «هر كه سوره ص را در شب جمعه بخواند به او داده مى شود خير دنيا و آخرت كه به هيچ كس جز پيامبر مرسل و فرشته مقرب داده نشود، و خداوند او را به بهشت داخل مى كند و نيز داخل كند آن را كه او دوست داشته باشد از اهل بيت خود حتى خادم او را، اگر چه در رديف خانواده او نباشد و خداوند او را از بى تابى بزرگ روز قيامت ايمن گرداند».

 

محل نزول

 

سوره ص در مكه بر پيامبر اسلام صلى‌الله‌عليه‌وآله نازل شده است.

 

زمان نزول

 

سوره ص در دورۀ ميانى زندگى مسلمانان در مكه، يعنى بين هجرت به حبشه و معراج نازل شده است.

 

فضای نزول

 

طبرسى رحمه اللَّه فرموده: مفسران گفته اند: «پانزده نفر از اشراف قريش از جمله: وليدبن‌مغيره كه بزرگشان بود و ابوجهل و ابى‌بن‌خلف و اميه‌بن‌خلف و عتبه و شيبه پسران ربيعه و نضربن‌حارث محضر ابوطالب آمده و گفتند: توشيخ ما و بزرگ مايى، آمده ايم تا ميان ما و برادر زاده ات داورى كنى، كه او خردمندان ما را به سفاهت نسبت داده و به خدايان ما ناسزا مى گويد».

ابوطالب رسول خدا صلى‌الله‌عليه‌وآله را دعوت كرد و گفت: «پسر برادرم اينها از قوم تو هستند و از تو سؤالى دارند فرمود: آن سؤال چيست؟ گفتند از ما و معبودهاى ما دست بردار تا از تو و معبودت دست برداريم. فرمود: يك كلمه از من قبول كنيد كه با آن حكومت عرب و عجم به دست شما مى آيد، ابوجهل گفت: خدا به پدرت رحمت كند، ده كلمه قبول مى كنيم. فرمود: بگوئيد: «لا إله إلا اللَّه» آنها با شنيدن اين سخن برخاسته و رفتند». روايت شده: اشك در چشمان آن حضرت حلقه زد و فرمود: عمويم به خدا قسم اگر آفتاب در دست راست من گذاشته شود و ماه در دست چپ من، اين دعوت را ترك نخواهم كرد تا آن را پياده كنم و يا كشته شوم. ابوطالب گفت: به دعوت خويش ادامه بده به خدا قسم چيزى به تو نخواهم گفت. اين نقل در تفسير برهان و جاهاى ديگر با كمى تفاوت نقل شده است، به نظر مى آيد كه اين ماجرا سبب نزول همۀ سوره ص باشد نه فقط چند آيه از اوّل آن.

 

ترتیب در مصحف

 

سوره ص در چينش كنونى قرآن سى‌وهشتمين سوره به شمار می آید.

 

ترتیب بر اساس نزول

 

سوره ص سى‌و‌هشتمین سوره در ترتيب نزول است و بعد از سوره قمر نازل شده است. (لازم به ذکر است اقوال در ترتیب نزول سوره های قرآن مختلف است)

 

ارتباط با سوره قبلی

 

سوره ص در حقيقت مكملى براى سوره صافات است، و استخوان‌بندى مطالبش شباهت زيادى با استخوان‌بندى سوره صافات دارد، و از اين نظر كه سوره مكى است تمام ويژگيهاى اين سوره ها را در زمينه بحث از مبدء و معاد و رسالت پيامبر اسلام صلی‌الله‌عليه‌وآله دربردارد، و آن را با مطالب حساس ديگرى آميخته، و در مجموع معجونى شفابخش براى همۀ جويندگان راه حق فراهم ساخته است.

 

ویژگی

 

سوره «ص» با حرف مقطعه «ص» آغاز شده است و به همین نام هم مشهور گشته است. سوره با قسم آغاز می شود و آيۀ بیست و چهار آن سجدۀ تلاوت دارد.

سوره «ص» از سور مثانی می باشد مثانی سوره هایی هستند که بعد از سور مئین قرار گرفته اند و زیر صد آیه دارند مانند اینکه سور مئین مبادی باشند و توالی آن مثانی آن فرض شده اند.

سوره های مثانی عبارتند از: احزاب و حجّ و قصص و نمل و نور و انفال و مریم و عنکبوت و روم و یس و فرقان و حجر و رعد و سبأ و فاطر و إبراهیم و ص و محمد و لقمان و زمر.

روايتى است كه از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده كه فرمود: خداوند هفت سوره طوال را به جاى تورات و سوره هاى مئين را به جاى انجيل و سوره هاى مثانى را به جاى زبور به من داد، و پروردگارم مرا با دادن سوره هاى مفصّل فزونى بخشيد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی سوره ص» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی سوره ص فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.