زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی سوره سبأ

معرفی سوره سبأ

«سوره سبأ»؛ سبب نام‌گذارى آن آيۀ پنجاه‌وچهار است كه نام «سبأ» در آن آمده است....

سبأ

 

سبأ نام قومى بود كه حضرت سليمان به ديارشان لشكر كشيد و در اثر نافرمانى از دستور پيامبران سدّشان شكست و خانه هایشان ويران شد این کلمه دوبار در قرآن آمده است.

مفهوم کلی سوره

 

يادآورى توحيد و معاد؛

داستان داود و سليمان عليهماالسلام ؛

جريان قوم سبأ و سد مأرب .

 

اسامی سوره

 

سبأ

 

علت نام‌گذاری

 

«سوره سبأ»؛ سبب نام‌گذارى آن آيۀ پنجاه‌وچهار است كه نام «سبأ» در آن آمده است. سبأ نام يكى از شهرهاى يمن پايتخت يكى از حكومت هاى كهن اين سرزمين است كه پس از فرو ريختن سد مأرب و پيدايش سيل، رو به نابودى گذاشت.

 

تعداد آیات

 

سوره سبأ پنجاه‌و‌پنج آیه دارد.

 

تعداد کلمات

 

سوره سبأ هشتصدوسی کلمه دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد کلمات سوره های قرآن مختلف است)

 

تعداد حروف

 

سوره سبأ هزاروپانصدودوازده حرف دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد حروف سوره های قرآن مختلف است)

 

اهداف و آموزه ها

 

هدف هاى اساسى سوره سبأ عبارت اند از:

1. ياد آورى توحيد و نشانه هاى خدا؛

2. يادآورى معاد؛

3. اشاره اى به پيامبران پيشين و رسالت پيامبر اسلام صلى‌الله‌عليه‌وآله و ارائه ى برنامه ى تربيتى براى مردم.

 

محتوا و موضوعات

 

به طور كلى بايد گفت محتواى سوره سبأ ناظر به پنج مطلب است:

مسالۀ توحيد و قسمتى از نشانه هاى خداوند در عالم هستى، و صفات پاك او از جمله توحيد و ربوبيت و الوهيت؛

مسالۀ معاد كه از همه مسائل در اين سوره بيشتر مطرح شده، از طرق مختلف در باره آن بحثهاى گوناگونى عنوان گرديده؛

مسالۀ نبوت انبياى پيشين و مخصوصا پيامبر اسلام و پاسخ به بهانه جويي‌هاى دشمنان در باره او، و بيان پاره اى از معجزات انبياء سلف؛

بيان بخشى از نعمتهاى بزرگ خدا و سرنوشت شكرگزاران و كفران كنندگان، ضمن بيان گوشه اى از زندگى سليمان عليه‌السلام و قوم سبا؛

دعوت به تفكر و انديشه و ايمان و عمل صالح و تاثير اين عوامل در سعادت و نيكبختى بشر، و مجموعا برنامه جامعى را براى تربيت جستجوگران حق تشكيل مى دهد.

 

فضائل، خواص و ثواب قرائت

 

ابى‌بن‌كعب از پيامبر صلی‌الله‌عليه‌وآله روايت نموده كه فرمود: «هر كه سوره سبأ را قرائت كند باقى نماند هيچ پيامبر و نه رسولى مگر آنكه در روز قيامت با او رفيق شده و مصاحبه كنند».

ابن‌اخنيه از صادق عليه‌السلام روايت نموده كه فرمود: «كسى كه تمام دو الحمد سوره سبأ و فاطر را در يك شب بخواند همواره در آن شب در حفظ خدا خواهد بود، و اگر آن دو سوره را در روز بخواند مكروهى در آن روز به او نرسد. و به او از خير دنيا و خير آخرت چيزى داده می‌شود كه به قلبش خطور نكرده و به آن نرسيده باشد».

 

محل نزول

 

سوره سبأ در مكه بر پيامبر اسلام صلى‌الله‌عليه‌وآله فرود آمده است.

 

زمان نزول

 

سوره سبأ بين سال يازدهم و دوازدهم بعثت نازل شده است .

 

فضای نزول

 

لحن آيات سوره سبأ نشان مى دهد كه به وقت نزول سوره مشركان در انكار بعث و نبوت كاملا موضع‌گيرى كرده و سران شرك پيروان خويش را به ضدّ اسلام وا مى داشته اند چون از جمله مطالب اين سوره گفتگو و مخاصمه پيروان با پيشوايان ستمگر (آيات سی‌ویک تا سی‌وچهار) در روز قيامت است.

 

ترتیب در مصحف

 

سوره سبأ در چينش كنونى قرآن سى‌و‌چهارمين سوره به شمار مى آيد.

 

ترتیب بر اساس نزول

 

سوره سبأ پنجاه‌وهشتمين سوره در ترتيب نزول است و بعد از سوره لقمان نازل شده است. (لازم به ذکر است اقوال در ترتیب نزول سوره های قرآن مختلف است)

 

ارتباط با سوره قبلی

 

چون خداوند سبحان سوره احزاب را به بيان غرض در تكليف پايان داد و اينكه خداى سبحان نيكوكاران را به نيكويى پاداش و بدكاران را به بدى عملشان كيفر خواهد داد، سوره سبأ را به سپاس و شكر براى او بر نعمت و كمال قدرتش شروع نمود.

 

ویژگی

 

سوره سبأ یکی از پنج سوره ای است که با عبارت «الحمدلله» آغاز شده است این سوره ها عبارتند از فاتحه، انعام، کهف، سبأ، فاطر که همه آنها جزو سور مکی هستند.

همچنین سوره سبأ از سور مثانی می باشد مثانی سوره هایی هستند که بعد از سور مئین قرار گرفته اند و زیر صد آیه دارند مانند اینکه سور مئین مبادی باشند و توالی آن مثانی آن فرض شده اند.

سوره های مثانی عبارتند از: احزاب و حجّ و قصص و نمل و نور و انفال و مریم و عنکبوت و روم و یس و فرقان و حجر و رعد و سبأ و فاطر و إبراهیم و ص و محمد و لقمان و زمر.

روايتى است كه از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده كه فرمود: خداوند هفت سوره طوال را به جاى تورات و سوره هاى مئين را به جاى انجيل و سوره هاى مثانى را به جاى زبور به من داد، و پروردگارم مرا با دادن سوره هاى مفصّل فزونى بخشيد.

ذکر دو معجزه از دو پیامبر که پدر و پسر هستند، نرم شدن آهن به دست حضرت داود علیه‌السلام و تسخیر باد به دست حضرت سلیمان علیه‌السلام به اذن الهی، در در سوره سبأ آمده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی سوره سبأ» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی سوره سبأ فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.