زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی سوره الزخرف

معرفی سوره الزخرف

سوره زخرف در چينش كنونى قرآن، چهل‌وسومين سوره به شمار مى آيد...

زخرف

 

زینت

 

مفهوم کلی سوره

 

اثبات توحيد و نفى فرشته پرستى ؛

اهميت نبوت و بيان سرگذشت ابراهيم و موسى عليهما‌السلام ؛

معادگرايى ؛

اهميت قرآن و خردورزى در مورد آن .

 

اسامی سوره

 

زخرف، حم زخرف.

 

علت نام‌گذاری

 

«سوره زخرف»؛ نام اين سوره «زخرف» به معناى زينت و زيور است و سبب نام‌گذارى آن آيۀ سی‌و‌پنجم اين سوره است كه از زينت ها و جلوه هاى مادى و فريبنده ى دنيا سخن مى گويد.

«سوره حم زخرف»؛ امام باقر علیه‌السلام در ضمن روایتی این سوره را به نام حم زخرف خوانده است. همچنین به جهت آنکه این سوره از سور حوامیم است لفظ حم به اول اسم این سوره اضافه شده است.

 

تعداد آیات

 

سوره زخرف هشتادونه آيه دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد کلمات سوره های قرآن مختلف است)

 

تعداد کلمات

 

سوره زخرف هشتصدوسى‌و‌سه كلمه دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد حروف سوره های قرآن مختلف است)

 

تعداد حروف

 

سوره زخرف سه‌هزاروچهارصد حرف دارد.

 

اهداف و آموزه ها

 

هدف هاى اساسى سوره زخرف عبارت اند از:

1. اثبات توحيد؛

2. اشاره اى به معاد؛

3. بيان اهميت قرآن و نبوت پيامبر اسلام صلى‌الله‌عليه‌وآله.

 

محتوا و موضوعات

 

مباحث سوره زخرف را به طور فشرده مى توان در هفت بخش خلاصه كرد:

بخش اول: سرآغاز سوره است كه از اهميت قرآن مجيد و نبوت پيامبر اسلام صلی‌الله‌عليه‌وآله و برخورد نامطلوب افراد نادان در برابر اين كتاب آسمانى سخن مى گويد.

بخش دوم: قسمتى از دلائل توحيد را در آفاق و نعمتهاى گوناگون خداوند را بر انسانها برمى شمرد.

بخش سوم: همين حقيقت را از طريق مبارزه با شرك و نفى نسبتهاى ناروا به خداوند و مبارزه با تقليدهاى كوركورانه، و خرافاتى همچون تنفر از دختران يا ملائكه را دختران خدا پنداشتند تكميل مى كند.

در بخش چهارم: براى مجسم ساختن اين حقايق قسمتى از سرگذشت انبياى پيشين و اقوام آنها را نقل مى كند، و مخصوصا بر روى زندگى ابراهيم و موسى و عيسى علیهم‌السلام تكيه مى كند.

در بخش پنجم: مساله معاد و پاداش مؤمنان و سرنوشت شوم كفار مطرح شده و با تهديدها و انذارهاى قوى مجرمان را هشدار مى دهد.

بخش ششم: اين سوره كه از مهمترين بخشهاى آن است ناظر به ارزشهاى باطلى است كه حاكم بر افكار افراد بى ايمان بوده و هست كه به خاطر اين ارزشهاى بى اساس در ارزيابى خود در باره مسائل مهم زندگى گرفتار انواع اشتباه مى شوند، تا آنجا كه انتظار دارند قرآن مجيد نيز بر يك مرد ثروتمند نازل شده باشد، چرا كه شخصيت را در ثروت مى شمردند، قرآن مجيد در آيات متعددى از اين سوره اين تفكر احمقانه را درهم مى كوبد، و ارزشهاى والاى اسلامى و انسانى را مشخص مى كند.

بخش هفتم: كه در غالب سوره ها وجود دارد بخشى است از مواعظ و اندرزهاى مؤثر و پربار براى تكميل كردن بخشهاى ديگر، تا مجموع آيات سوره را به صورت معجون شفا بخش كامل در آورد و نيرومندترين تاثير را در شنونده بگذارد.

 

فضائل، خواص و ثواب قرائت

 

ابن‌ابى‌كعب از پيامبر خدا صلی‌الله‌عليه‌وآله نقل مي‌كند كه فرمودند: «هر كس سوره زخرف را بخواند جزو كسانى خواهد بود كه روز قيامت به آنان گفته مى شود: اى بندگان من امروز باكى نداشته اند و اندوهى به خود راه ندهيد، و بدون حساب وارد بهشت شويد».

از ابوبصير نقل شده است كه حضرت باقر عليه‌السلام فرمودند: «هر كس سوره حم زخرف، را بسيار بخواند خداوند بدن او را در قبر از آزار حشرات زمين و فشار قبر حفظ كند، تا روز قيامت كه زير نظر لطف الهى و به فرمان خدا همين سوره او را وارد بهشت مي‌كند».

 

محل نزول

 

سوره زخرف تمام آياتش در مكّه نازل شده است، امّا از مقاتل نقل شده است كه يك آيه از اين سوره مكّى نيست و در بيت المقدّس نازل شده، و آن آيه اينست «وَ سْئَلْ مَنْ أَرْسَلْنا ...»

 

زمان نزول

 

تاريخ نزول سوره زخرف بعد از اسراء و كمى قبل از هجرت پيامبر به مدينه است و بعد از سوره شورى نازل شده است.

 

فضای نزول

 

فضای نزول سوره زخرف همانند بیشتر سور مکی فضای انکار و جواب است انکار و إستهزاء و اتهام مشرکین مبنی بر اینکه چه لزومی دارد که خداوند بشری را برای هدایت انسانها بفرستد و جواب خداوند در این سوره بر اینکه هدایت بشر سنتی است الهی که خداوند متعال آنرا بر خود فرض کرده است. و اعراض و عدم قبول مردم مانع از اين سنت نيست بلكه خدا اينكار را كرده و مستهزءين را هلاك نموده است اين سخن ابتداء به طور اجمال، سپس با ذكر حالاتى از ابراهيم و موسى و عيسى علیهم‌السلام، تفصيل داده شده است.

در ضمن، حقائق ديگرى و مقدارى از حالات و بدعتهاى مشركان، مخصوصا نسبت فرزند دادن به خدا مطرح و ردّ شده است، اكثريت نزديك به تمام سوره در رابطه با انذار مى باشد، على هذا غرض سوره بيان سنت الهى در هدايت بشر است.

 

ترتیب در مصحف

 

سوره زخرف در چينش كنونى قرآن، چهل‌وسومين سوره به شمار مى آيد.

 

ترتیب بر اساس نزول

 

سوره زخرف شصت‌وسومين سوره در ترتيب نزول می باشد و بعد از سوره شورى نازل شده است. (لازم به ذکر است اقوال در ترتیب نزول سوره های قرآن مختلف است)

 

ارتباط با سوره قبلی

 

چون خداوند سوره شوری را با يادى از قرآن و وحى ختم فرموده است، سوره زخرف را نيز با همان مطالب آغاز كرده است.

 

ویژگی

 

سوره زخرف از سور " حواميم" است (حواميم هفت سوره از قرآن است كه با" حم" شروع مى شود و پشت سر هم قرار گرفته و همه از سوره هاى مكى است). سور حوامیم عبارتند از: مؤمن، فصلّت، شوري، زخرف، دخان، جاثیه و احقاف.

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می فرمایند: هر چيزى را ميوه ايست و ميوه قرآن حواميم است چه اين سوره ها روضه هاى زيبا و معمورند كه متصلند بيكديگر هر كه خواهد در مرغزار بهشت چرا كند بايد كه حواميم بخواند. و حاكم از ابن مسعود آورده كه گفت: حواميم ديباى قرآن است. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در حدیثی فرمود: مَثَل سوره های حم دار در قرآن، مثل لباس حریر در میان لباس ها است.

سوره زخرف با قسم به کتاب مبین آغاز شده است. و در هر دو ترتیب مصحف و نزول بعد از سوره شوری قرار گرفته است.

نظر خود را درباره «معرفی سوره الزخرف» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی سوره الزخرف فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.