زمان مطالعه: 2 دقیقه
قوانین شبکه های اجتماعی در صورت مرگ شخص

قوانین شبکه های اجتماعی در صورت مرگ شخص

شبکه های اجتماعی قوانین مشخصی در صورت مرگ افراد دارند.حساب کاربران متوفی می تواند مثل قبل باقی بماند و خاظرات تلخ و شیرین او همچنان پس از مرگ نیز در دسترس باشد

بعد از مرگ برای شبکه های اجتماعی ما چه اتفاقی می افتد؟

اگر عمر فیسبوک به 50 سال برسد، احتمالاً تعداد کاربران مرده در این پلتفرم از افراد زنده بیشتر خواهد بود. محققان دانشگاه فناوری آکسفورد، بر اساس آمار به دست آمده در سال 2018  اعلام کردند که تعداد افراد متوفی در شبکه های اجتماعی جهان می تواند تا پایان قرن جاری به 4.9 میلیارد نفر برسد. سوالی که پیش می آید این است که  تکلیف شبکه های اجتماعی افراد پس از مرگ چه می‌شود؟ آسمونی در این مقاله قوانین شبکه های اجتماعی در صورت مرگ شخص را بررسی می کند.

فیسبوک
در صورت فوت یکی از کاربران فیسبوک، اگر خانواده یا دوستان به فیسبوک اطلاع دهند، اکانت مربوطه حفظ می شود. در چنین شرایطی ، فیسبوک اطلاعات ورود به سیستم را نشان نمی دهد، اما یک گزینه "به خاطر سپردن" را روی پروفایل شخص اضافه می کند. با این کار محتوا قابل مشاهده است، اما پروفایل به عنوان "شخصی که ممکن است بشناسید" به دیگران نشان داده نمی شود. هیچ کس نمی تواند به حساب متوفی وارد شود ، اما اگر شخصی قبل از مرگ خود "legacy contact" را فعال کرده باشد، دیگران می توانند به حساب او دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال خانواده و دوستان فرد فوت شده می توانند درخواست های دوستانه را بپذیرند، یک پست را پین کنند و تصویر پروفایل را تغییر دهند.

قبل از مرگ، کاربران فیسبوک می توانند انتخاب کنند که حساب کاربری آن ها پس از مرگ پاک شود یااینکه به یادگار باقی بماند. سایر کاربران نیز می توانند درخواست حذف حساب شخص را داشته باشند، به شرط اینکه ثابت کنند نماینده قانونی شخص متوفی هستند.

اینستاگرام
اینستاگرام نیز مانند فیس بوک، یک گزینه به خاطر سپردن ارائه می دهد. همه می توانند درخواست دهند که یک حساب اینستاگرام باقی بماند یا حذف شود. برای این کار باید مرگ آن شخص را به اینستاگرام اثبات کنید. این اثبات می تواند یک آگهی ترحیم ساده یا یک خبر باشد. سازو کار اینستاگرام در چگونگی اطمینان از صحت این اخبار هنوز در دسترس نیست.
حساب شخص متوفی با حساب کاربر زنده تفاوتی ندارد و هیچ نظر یا پستی حذف نمی شود. اساسا تنظیمات حریم خصوصی اکانت متوفی قابل تغییر نیست. اینستاگرام به کاربران اطمینان می دهد که این پروفایل در فضاهای عمومی ظاهر نخواهد شد چرا که ممکن است برای دوستان و خانواده فرد متوفی ناراحت کننده باشد. گزینه دیگری که اینستاگرام ارائه می دهد حذف کامل حساب کاربری شخص است. در این مورد، اینستاگرام به اسناد رسمی بیشتری احتیاج دارد: گواهی فوت یا اثبات اینکه فرد درخواست کننده، نماینده قانونی متوفی است.

توییتر
مانند سایر شبکه های اجتماعی، در توییتر نیز حساب او پس از مرگ در صورت درخواست غیرفعال خواهد شد. یکی از اعضای خانواده یا شخصی که مجاز است از طرف متوفی اقدام کند ، باید یک نسخه از اطلاعات مربوط به متوفی را برای توییتر ارسال کند. توییتر تصاویر یا توییت های منتشر شده قبل از مرگ شخص را بررسی می کند. در برخی موارد، توییتر در حساب شخص متوفی تصاویر یا مطالبی را که باعث آسیب یا ناراحتی می شود، حذف می کند.

ایمیل
کاربران Google می توانند با نصب مدیریت حساب غیرفعال (Inactive Account Manager)، ایمیل فرد متوفی را پس از یک دوره عدم فعالیت حذف کنند.

یوتیوب
بیشتر حساب های YouTube با یک حساب در Google لینک هستند هستند. کاربران Google می توانند با استفاده از ابزار "مدیریت حساب غیرفعال" تعیین کنند حساب هایشان بعد از یک دوره عدم فعالیت چگونه باشد. اگر چیزی از پیش تعیین نشده باشد، اعضای خانواده یا نماینده مجاز می توانند درخواستی را برای غیرفعال کردن یا به دست آوردن اطلاعات از آن حساب به یوتیوب ارسال کنند. برای این کار، آن ها باید هویت خود را اثبات کنند و اسکن گواهی فوت کاربر را به این شبکه اجتماعی ارائه دهند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «قوانین شبکه های اجتماعی در صورت مرگ شخص» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.