زمان مطالعه: 4 دقیقه
نحوه تمیز کردن ادرار از روی تشک مبل

نحوه تمیز کردن ادرار از روی تشک مبل

اگر حیوان خانگی یا بچه کوچک دارید، حتما یک بار هم که شده روی مبل ادرار کرده اند. گرچه این اتفاق خوشایند نیست. چون تشک ها ادرار را جذب کرده و تمیز کردنش را سخت

اگر حیوان خانگی یا بچه کوچک دارید، حتما یک بار هم که شده روی مبل ادرار کرده اند. گرچه این اتفاق خوشایند نیست. چون تشک ها ادرار را جذب کرده و تمیز کردنش را سخت می کنند. هرچه سریع تر این مشکل را حل کنید، بوی بد ادرار روی مبل نمی ماند. اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت شستشوی مبل را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک مبل شویی در تهران باشید می‌توانید درخواست شستشوی مبل ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

پیش از شروع باید برچسب مبل را بخوانید تا ببینید چه می گوید. روش استفاده شده به جنس پارچه هم بستگی دارد. چرم، میکروفیبر، کتان، پلی استر و وینیل، روش شستشوی خاص خود را دارند. باید برچسب تشک را بخوانید. احتمال پشت یا کف مبل قرار دارد. در برخی موارد روکش تشک ها قابل شستشو هستند که در این شرایط می توانید در ماشین لباسشویی بشویید. 

 • برچسب W: شستشوی مبل با آب
 • برچسب S: شستشوی مبل با حلال و بدون آب
 • برچسب WS: شستشو با آب یا محلول در آب
 • برچسب X: فقط جاروبرقی

 

نحوه تمیز کردن ادرار تازه از روی مبلمان

در صورتی که این اتفاق ناخوشایند رخ داد هرچه زودتر لکه را تمیز کنید احتمال باقی ماندن لکه و بوی بد کمتر می شود. بهترین راه تمیز کردن مبل در این شرایط استفاده از مایع ظرفشویی و سرکه است. سرکه اوریک اسید را تجزیه کرده و سطح را ضدعفونی می کند. شوینده هم ادرار را تمیز می کند. این روش برای مبل هایی با برچسب W مانند مبل کتان، لینن و پلی استر مناسب است. اما روی مبل جیر استفاده نکنید چون این مبل به آب حساس است. 

 1. با دستمال کاغذی تا جایی که می توانید ادرار را تمیز کنید. 
 2. با ترکیب 1 قاشق غذاخوری شوینده، 2 فنجان آب سرد و 1 قاشق غذاخوری سرکه محلول تهیه کنید. 
 3. محلول را در قسمت پنهان مبل امتحان کنید. در صورت تغییر رنگ مبل از محلول استفاده نکنید. 
 4. دستمال میکروفیبر تمیز را به محلول آغشته کرده و لکه را از بیرون به داخل تمیز کنید. چند بار این کار را تکرار کنید. همیشه لکه را فشار دهید چون اگر بمالید پخش می شود. 
 5. سپس با دستمال نمدار لکه را تمیز کنید. 
 6. در آخر با یک پارچه خشک مبل را تمیز کنید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود. 

 

نحوه تمیز کردن لکه های ادرار کهنه از روی مبلمان

گاهی اوقات وقتی به خانه می آیید یا دست از کار می کشید متوجه می شوید حیوان خانگی یا فرزندتان کارخرابی کرده و لکه آن به جا مانده. حالا باید بوی بد آن را هم از بین ببرید. در هنگام شستشوی مبل در این شرایط مایع ظرفشویی، جوش شیرین و پراکسید هیدروژن را مخلوط کنید. جوش شیرین بوی بد را می گیرید و در ترکیب با سرکه یا هیدروژن پراکسید محلول جوشانی ایجاد می کند که در ضدعفونی کردن سطح موثر است. این محلول هم برای پارچه هایی با برچسب W موثر است. 

 1. 1 فنجان هیدروژن پراکسید، 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین و کمی شوینده را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. بطری را تکان دهید تا خوب مخلوط شوند. 
 2. اسپری را روی نقطه پنهانی امتحان کنید و صبر خشک شود. 
 3. محلول را روی لکه اسپری کنید و بگذارید یکی دو ساعت بماند. 
 4. به سراغ مبل بروید و نگاهی بیندازید. اگر لکه هنوز مانده دوباره روی آن اسپری زده و بگذارید یک ساعت دیگر بماند. اگر رفته، با دستمال نرم و بدون کرک آن را تمیز کنید تا کف و پراکسید برود. 
 5. با دستمال خشک لکه را تمیز کنید تا رطوبت باقی مانده تمیز شود.

نحوه تمیز کردن ادرار حیوانات خانگی

نحوه تمیز کردن ادرار از روی تشک مبل
نحوه تمیز کردن ادرار از روی تشک مبل

شوینده های معمول که در شستشوی مبل به کار می روند می تواند ادرار انسان و سگ را تمیز کنند. با این حال ادرار گربه سخت تر تمیز می شود. چون اوریک اسید ادرار گربه در آب حل نمی شود و شوینده های حلال در آب نمی توانند لکه را تمیز کنند. 

اگر در خانه گربه دارید، باید در تمیز کردن مبلمان از شوینده های مخصوص استفاده کنید. شوینده های آنزیم دار موثر هستند. باید برچسب بطری را بخوانید و سپس از آن استفاده کنید: 

 1. پیش از شستشوی مبلمان اول شوینده را در نقطه غیر قابل دید مبل امتحان کرده و بگذارید خشک شود. سپس مطمئن شوید به مبل آسیب نمی زند. 
 2. شوینده را روی لکه ریخته و بگذارید 15 دقیقه بماند. 
 3. با دستمال سفید ادرار را تمیز کنید. 
 4. در و پنجره را باز کنید تا مبل در هوای آزاد خشک شود. در صورت نیاز سبد یا چیزی روی مبل بگذارید تا گربه تان دوباره روی مبل نرود. یادتان باشد خشک شدن شوینده آنزیم دار ساعت ها و روزها طول می کشد. حتی شاید لازم باشد چند بار از آن استفاده کنید تا بوی بد از بین برود.

نحوه از بین بردن بوی بد

حالا که از شر ادرار و لکه آن خلاص شدید باید بوی بد آن را هم از بین ببرید. روغن های به کار برده در شستشوی مبل کافی نیستند، چون بوی بد همچنان می ماند. برای رهایی از شر آن به کمی جوش شیرین نیاز ندارید. می توانید جوش شیرین را روی انواع مبل، به جز چرم، استفاده کنید. اگر مبل تان چرم است جوش شیرین را روی حوله ریخته و روی مبل قرار دهید.

 1. جوش شیرین را روی مبل و لکه ها ریخته و بگذارید چند ساعت بماند.
 2. با قطعه مخصوص جاروبرقی مبل و جوش شیرین را جاروبرقی کنید. 
 3. اگر مبل چرم دارید جوش شیرین را توی یک حوله باریک بریزید. بعد از چند ساعت با دقت حوله را بردارید و سریع جوش شیرین ریخته شده روی مبل را جاروبرقی کنید. 
 4. در صورت نیاز این روش را تکرار کنید تا بوی بد از بین برود. 

نحوه شستشوی مبل با حلال

sanjagh-pro-2
sanjagh-pro-2

در مبل هایی با برچسب S باید از حلال استفاده کرد. می توانید الکل را به کار ببرید. الکل و دستمال میکروفیبر هر لکه ای را از بین می برند. شوینده های بر پایه آب این مبل ها را بدتر لکه می کنند. 

 1. با دستمال سفید بدون کرک ادرار را از روی مبل تمیز کنید.
 2. کمی الکل توی بطری اسپری بریزید.
 3. نقطه آلوده شده را با الکل اسپری کنید. 
 4. با دستمال سفید از بیرون به داخل لکه را تمیز کنید. 
 5. بگذارید سطح خشک شود و بعد با برس دندانه نایلون برس بکشید. در این صورت الیاف پارچه به حالت قبل بازمی گردند.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نحوه تمیز کردن ادرار از روی تشک مبل» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.