زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی پاوو نورمی( بخش دوم)

بیوگرافی پاوو نورمی( بخش دوم)

شاید بزرگ‌ترین پیروزی پاوو نورمی در پاریس، شركت در مسابقه‌ای بود كه روزنامه‌نگاران بدان لقب «جنگ با آفتاب» را اعطا كردند.

در المپیک 1924 پاریس، مسابقه دوی صحرانوردی با وجود حرارت 90 درجه فارنهایت (در سایه!) و در حالی كه در تمام شش میل مسیر مسابقه حتی یك وجب سایه هم وجود نداشت، انجام گرفت در این مسابقه 39 قهرمان بزرگ از استادیوم خارج شدند و تنها 15 تن پس از طی مسافت تعیین شده به میدان بازگشتند! دیگر شركت‌كنندگان در طول راه بر اثر گرما و اشعه سوزان خورشید از پای درآمده، به بیمارستان فرستاده شدند. در حالی كه انبوه تماشاگران انتظاری بیهوده برای بازگشت آنان می‌كشیدند، در مسابقه آن روز و قایعی پیش آمد كه شرح آن بسیار طولانی است. وقتی آدیا دونده اسپانیایی راه را اشتباهاً طی كرد و به جاده اصلی هدایت شد، دوباره به بیراهه رفت! برای بار دیگر او را به راه اصلی بازگرداندند اما چه فایده؟! هنگامی كه فهمیدند تابش آفتاب او را از حالت طبیعی خارج كرده است، تصمیم گرفتند او را از دویدن بازدارند و وی را به بیمارستان ببرند. اما آدیا آنها را به عقب راند. چند قدم به پیش دوید و ناگهان بر زمین افتاد. سپس در حالی كه دو كف دست خود را بر زمین نهاده بود روی زانوانش به جلو خزید! به راستی منظره رعب‌انگیزی بود...

File:1924 Summer Olympics Cross Country Nurmi.jpg

مارشال از فرانسه در آستانه رسیدن به استادیوم به خاك افتاد. زمانی كه دونده آمریكایی پس از دویدن مسیر مسابقه به استادیوم رسید بدون هیچ معطلی از میله‌ای بالا رفت! پیشاهنگی كه در كنار جاده ایستاده بود از دیدن این اتفاقات غش كرد و بسیاری از تماشاگران را با حالی غیرطبیعی از میدان به بیرون بردند سرانجام جانسون سیاهپوست آمریكایی در حالی كه كاملاً خسته شده بود نفر سوم شد. هارپر انگلیسی كه نفر چهارم بود، پس از عبور از خط انتهای مسابقه همچنان به پیش می‌دوید تا عاقبت نقش بر زمین شد!

File:Ind cross country 1924 Summer Olympics.jpg - Wikipedia

اما مدتها قبل از آن كه این حوادث رخ دهد، دونده‌ای نوار انتهای مسابقه را پاره كرده بود، به جز لباس آبی رنگش كه از عرق خیس شده بود، هیچ نشانه‌ای كه دال بر فعالیت پیشین و یا خستگی باشد، در وی دیده نمی‌شد. پاوو در حالی كه به آرامی نفس می‌كشید با قدمهای بلند و ورزیده به پیش دوید. دوبار به ساعت خود كه در كف دست داشت نگاه كرد و فهمید كه در 32 دقیقه و 48:7 ثانیه مسافت را طی كرده است. عكاسان عكسهای فراوانی از او گرفتند در همان حال نورمی اندكی روی زمین نشست و پیش از آن كه ریتولا‌ خسته و كوفته به استادیوم برسد، به دنبال كار خود رفت. پس از ورود نورمی و ریتولا، همه در انتظار سایر دوندگان فنلاندی از قبیل راستاس،سی پیلا و برك بودند. غافل از آن كه هر سه در نیمه راه از پای درآمده و به بیمارستان منتقل شده بودند. سرانجام جوانی كه پرچم فنلاند بر سینه داشت پدیدار شد. هیچ كس وی را نمی‌شناخت. حتی روزنامه‌نگاران فنلاندی با رجوع به برنامه مسابقه فهمیدند كه او لیماتی نن است. تنها چهل یارد به خط پایان مسابقه مانده بود كه او به ناگاه ایستاد. چرخی زد و به سوی دیگر میدان دوید! فریاد آمیخته با هیجان مردم او را بر جای میخكوب كرد. با بی‌حالی به عقب بازگشت. دوباره مسیرش را تغییر داد. كمی به جلو دوید. باز به عقب رفت...او نیز قربانی آفتاب شده بود و كاملاً گیج و از خود بیخود به نظر می‌رسید.

File:1924 Summer Olympics Cross Country Ritola Nurmi Wide Benham.jpg

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی پاوو نورمی( بخش دوم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.