زمان مطالعه: 4 دقیقه
شیوع بالای مصرف تریاک بین کارگران

شیوع بالای مصرف تریاک بین کارگران

متاسفانه امروز شاهد شیوع بالای مصرف تریاک بین کارگران در جامعه هستیم. این عارضه می‌تواند علل مختلفی مانند شرایط کاری سخت، فقدان حمایت‌های اجتماعی و... داشته باشد.

متاسفانه امروز شاهد شیوع بالای مصرف تریاک بین کارگران در جامعه هستیم. این عارضه می‌تواند علل مختلفی مانند شرایط کاری سخت، فقدان حمایت‌های اجتماعی و... داشته باشد. مصرف تریاک در بین کارگران عوارض و پیامدهای فردی و اجتماعی بسیار زیادی خواهد داشت، اما چاره آن چیست؟ در این مقاله به مهم‌ترین دغدغه‌های شما پاسخ خواهیم داد که عبارت است از:

 • چرا مصرف تریاک بین کارگران شیوع بالایی دارد؟
 • تأثیر مصرف تریاک بر بهره‌وری، سلامت و ایمنی کارگران
 • چه اقداماتی می‌تواند کارگران را از مصرف تریاک منع کند؟
 • اثرات کاهش مصرف تریاک بر روی محیط کار و جوامع محلی 
 شیوع بالای مصرف تریاک بین کارگران
شیوع بالای مصرف تریاک بین کارگران

 

چرا مصرف تریاک بین کارگران شیوع بالایی دارد؟

عوامل متعددی در شیوع بالای مصرف تریاک بین کارگران نقش دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

 1. شرایط سخت کار: بسیاری از کارگران در مشاغل سخت و طاقت‌فرسا با ساعات طولانی و دستمزد کم مشغول به کار هستند. این شرایط می‌تواند منجر به خستگی مفرط، استرس و اضطراب شود که به عنوان عوامل زمینه‌ساز اعتیاد به تریاک یا هر نوع ماده دیگر شناخته می‌شوند.
 2. فقدان حمایت‌های اجتماعی: بسیاری از کارگران از حمایت‌های اجتماعی کافی مانند بیمه درمانی، خدمات مشاوره‌ای و مددکاری برخوردار نیستند. این فقدان حمایت می‌تواند در مواجهه با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، فرد را آسیب‌پذیرتر کند.
 3. دسترسی آسان به مواد مخدر: در بسیاری از مناطق، دسترسی به مواد مخدر مانند تریاک آسان است. این موضوع می‌تواند وسوسه مصرف تریاک را در بین افراد افزایش دهد.
 4. باورهای غلط: برخی از افراد به اشتباه معتقدند که تریاک می‌تواند به عنوان مسکن یا انرژی‌زا عمل کند. این باورهای غلط ممکن است به شروع و ادامه مصرف تریاک در بین کارگران ختم شود.
 5. فقدان آموزش: بسیاری از کارگران آموزش کافی در مورد مضرات مصرف مواد مخدر و اعتیاد ندیده‌اند. این فقدان آموزش می‌تواند در تصمیم‌گیری صحیح افراد در مورد مصرف یا عدم مصرف مواد مخدر تاثیرگذار باشد.
 6. مشکلات اقتصادی: بیکاری، فقر و نابرابری‌های اقتصادی از عوامل زمینه‌ساز اعتیاد به تریاک است.
 7. فقدان تفریحات سالم: بسیاری از کارگران به دلیل شرایط سخت کار و کمبود امکانات، از تفریحات سالم و سازنده محروم هستند. این موضوع می‌تواند منجر به گرایش افراد به مصرف تریاک یا هر نوع مواد مخدر به عنوان راهی برای گذران وقت و تفریح گردد.

تأثیر مصرف تریاک بر بهره‌وری، سلامت و ایمنی کارگران

مصرف تریاک می‌تواند اثرات منفی متعددی بر بهره‌وری، سلامت و ایمنی کارگران داشته باشد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض مصرف کردن ماده مخدر تریاک

بروز بیماری‌های تنفسی مانند آسیب به ریه‌ها، خطر ابتلا به برونشیت مزمن و سرطان ریه با مصرف تریاک افزایش می‌یابد. همچنین اختلالات قلبی، سکته مغزی، ضعف سیستم ایمنی و مشکلات گوارشی از جمله عوارض جسمی اعتیاد به تریاک است.

تریاک می‌تواند منجر به بروز عوارض روانی مانند افسردگی، اضطراب، اختلالات خلقی، اختلالات خواب، توهم و هذیان نیز گردد. از این رو اگر درمان ترک تریاک با روش درست و اصولی انجام شود، به صورت تدریجی این عوارض کاهش پیدا کرده و از بین می‌رود. 

 چه تأثیری مصرف تریاک بر بهره‌وری، سلامت و ایمنی کارگران دارد؟
چه تأثیری مصرف تریاک بر بهره‌وری، سلامت و ایمنی کارگران دارد؟

 

کاهش بهره‌وری کارگران با مصرف تریاک

مصرف تریاک ممکن است موجب اختلال در تفکر، حافظه کوتاه مدت و عدم تمرکز شود. تمامی موارد مذکور می‌توانند انجام وظایف شغلی را با مشکل مواجه کنند. همچنین مصرف این ماده موجب بی‌انگیزگی، رخوت و سستی در امور کاری و زندگی خواهد شد، حتی ممکن است فرد نتواند مسئولیت‌های خود را انجام دهد یا بطورکلی در محل کار حاضر نشود. همه این موارد موجب می‌شود تا راندمان کار به شدت افت کند.

افزایش خطر حوادث ناشی از مصرف تریاک

تریاک باعث کاهش هوشیاری و کند شدن واکنش‌ها خواهد شد که این خطر بروز حوادث در محیط کار را افزایش می‌دهد. همچنین این ماده مخدر موجب اختلال در تعادل و هماهنگی فرد، خطر سقوط و افزایش خطرات مربوط به رانندگی و کار با ماشین آلات می‌شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، مصرف تریاک می‌تواند به روابط اجتماعی و خانوادگی کارگران نیز آسیب برساند و مشکلات اقتصادی و اجتماعی متعددی برای آن‌ها ایجاد کند.

چه اقداماتی می‌تواند کارگران را از مصرف تریاک منع کند؟

اقدامات زیر می‌تواند کارگران را از مصرف تریاک منع کند:

 • آموزش به کارگران در مورد عوارض اعتیاد به تریاک، در پیشگیری از شروع یا ادامه مصرف تریاک در بین آن‌ها تاثیر به سزایی خواهد داشت.
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای و مددکاری به کارگران معتاد می‌تواند در ترک و بازگشت به زندگی سالم موثر باشد.
 • ایجاد محیط کار سالم و عاری از مواد مخدر در کاهش خطر مصرف تریاک در بین کارگران موثر است.
 • نظارت بر محیط کار و برخورد با موارد مصرف تریاک می‌تواند به حفظ سلامت و ایمنی سایر کارگران کمک کند.

اثرات کاهش مصرف تریاک بر روی محیط کار و جوامع محلی 

کاهش مصرف تریاک در بین کارگران منجر به اثرات مطلوب بسیاری مانند افزایش بهره وری و راندمان کاری خواهد شد. این افزایش بهره وری ناشی از افزایش تمرکز کارگران، بالا رفتن انگیزه و میل به کار و کاهش غیبت از کار است.  

همچنین کاهش مصرف تریاک منجر به ارتقای سلامت کارگران خواهد شد. مسلما سلامت روانی و جسمی کارگران نیز با کاهش خشونت، افزایش مسئولیت پذیری، بالا رفتن مشارکت اجتماعی و کاهش جرم و جنایت همراه خواهد بود.

کاهش میزان مصرف تریاک همچنین می‌تواند منجر به افزایش هوشیاری افراد، بالا رفتن میزان تعادل و هماهنگی آن‌ها شده و درصد بروز حوادث محل کار را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

معرفی بهترین راهکار درمانی

بهترین راهکار درمان مصرف تریاک به عوامل مختلفی مانند شدت اعتیاد، وضعیت جسمی و روانی فرد مصرف کننده و شرایط زندگی او وابسته است. به دلیل بروز عوارض ترک در طی درمان اعتیاد تریاک معمولا پیشنهاد می‌شود تا ترک در خانه را به تنهایی انجام ندهید و به دنبال کمک پزشکی باشید.

بطور کلی بهترین راه ترک، مراجعه به یک مرکز ترک معتبر است. از جمله روش‌های ترک در مراکز ترک دارای مجوز عبارت است از:

 1. ترک تدریجی: این روش موجب کاهش شدت علائم ترک خواهد شد و شامل کاهش تدریجی دوز مصرفی تریاک است تا به صفر برسد.
 2. دارو درمانی: معمولا پزشکان حاضر در کلینیک ترک اعتیاد از داروهای مختلفی مانند داروهای ضداضطراب و داروهای ضدافسردگی به منظور بهبود علائم ترک استفاده می‌کنند.
 3. روان درمانی: استفاده از روش‌های روانشناختی مانند درمان شناختی رفتاری و درمان گروهی منجر به بهبود علائم ترک و درمان اعتیاد روانی افراد خواهد شد.
 4. طب سوزنی، استفاده از داروهای گیاهی برای ترک، ورزش و تغذیه سالم نیز در ترک بدون درد و خماری موثر است.

در کلینیک روانشناسی و ترک اعتیاد از روش‌های مذکور برای ترک استفاده می‌شوند تا درمان اعتیاد جسمی و روانی شما بصورت کاملا ایمن و راحت و با حداقل درد و خماری حاصل شود. بنابراین اگر خواهان ترک با نظارت بهترین پزشکان ترک اعتیاد هستید، می‌توانید به کلینیک‌های ترک مراجعه نمایید. 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «شیوع بالای مصرف تریاک بین کارگران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.