زمان مطالعه: 3 دقیقه
ماهيت نظريه هاى تازه در جهان رسانه (قسمت اول)

ماهيت نظريه هاى تازه در جهان رسانه (قسمت اول)

مدرنیته مفهوم دشواری است که نه در مورد ماهیت آن توافق وجود دارد و نه در مورد اینکه دوران مدرن از چه موقعی آغاز شده است.

دوشنبه ٣٠ بهمن ١٤٠٢
محمد حسين صفرى

مدرنیته و آغاز تئوری رسانه ها

مدرنیته مفهوم دشواری است که نه در مورد ماهیت آن توافق وجود دارد و نه در مورد اینکه دوران مدرن از چه موقعی آغاز شده است. برخی آغاز آن را اواخر سده پانزدهم همزمان با رفرماسیون و رنسانس می دانند و گروهی دیگر سده 18 را مبدأ مدرنیته می دانند؛ اما جوامع غربی در اواسط سده نوزده با توسعه سرمایه داری و صنعتی شدن و پیشرفت علم و ظهور دموکراسی به شهرها و .... مدرنیته را شروع شده می دانند که مبدأ تحولات عظیم و همه جانبه است.
مدرنیسم یا عصر روشنگری تا قرن 20 بوده است و با آثار منفی مثل آلودگی های زیست محیطی، عدم فراغت، حقوق بشر، توسعه فقر و شکاف طبقاتی همراه بوده است؛ ولی پست مدرنیسم یا همان جهانی سازی از سلطه رسانه ها صحبت می کند.

نظریه جامعه توده ای

یعنی دهه های 1930 تا 1940 . اساس این نظریه بر آن است که رفتار انسان را می توان به عنوان پاسخ و واکنشی به انگیزه های جهان خارج از درون انسان ارزیابی کرد. نظریه پردازان این دوره عبارتند از: آگوست کنت – پارتو – مانهایم – دورکهایم – توسین و... .

مکتب فرانکفورت

(دهه 1960) . ماکس هورکهایمر و تئودور آدورنو پیشگامان این مکتب بوده اند. این مکتب می گوید: سرمایه داری مسئول خلق نیازهای کاذب، آگاهی های کاذب و فرهنگ توده ای است که در مجموع کارگران را به بردگی کشانده است. ( سی رایت میلز- کتز- لازار سفلد و ماکوزه ) (1950-1970) با ریشه چپ و مارکسیستی معتقدند رسانه ها بعد از جنگ جهانی دوم به عنوان مهم ترین ابزار قدرت سیاسی در دست گروه نخبگان درآمد تا انطباق جامعه را با کل نظام اقتصادی – سیاسی میسر سازد . رسانه ها بی طرف نیستند و اعتقاد به تحقیقات کیفی – انتقال نظریات توسعه و دموکراسی به جهان سوم نوعی سلطه است و این نظریه قبل از جامعه اطلاعاتی مطرح شده است.

روبرت پارک و مکتب شیکاگو

به شرایطی نظر دارد که تحت آن شرایط اطلاعات می تواند باعث پیشبرد و تقویت ارزش های اجتماعی و دموکراسی شود. این شرایط در ضمن شامل مسائلی چون کنترل اجتماعی و نقش رسانه ها در تغییر و تحول ارزش ها و رفتارهای اجتماع هم بوده است . این مکتب به چارچوب فرهنگی متوسل بوده ، و به جمع آوری اطلاعات از خلال گفتگوهای شفاهی تأکید داشت.

فمینیسم

آثار فمینیستی در عرصه رسانه ها ریشه در جنبش های زنان در دهه 1960 دارد . کتاب مهم این جنبش به نام "راز زنانگی " (1964) اثر بتی فریدان بوده که به نقد رسانه ها پرداخته است. و اینکه اعمال تبعیض علیه زنان در رسانه ها شکل گرفته است و اعتقاد داشت که مسائل زنان به طور جدی دررسانه ها مطرح نمی شود. بخش عمده اولین مطالعات در دهه 1970 و اوایل 1980 به مشکلات و مسائل عدم حضور زنان در عرصه رسانه ها و نواقص تصویری که از زنان در رسانه ها و نواقص تصویری که از زنان در رسانه های جمعی مطرح شده ، اختصاص داشت.

تئوری تأثیر محدود

تئوری تأثیر مستقیم در دهه های 1960 – 1970 با فرضیه تأثیر محدود جایگزین شد. مبانی فکری این نظریه با ردّ تئوری تأثیر مستقیم به خاطر غیر علمی و ساده لوحانه بودن آن در تحولاتی که ریشه در آمریکا در سال های جنگ جهانی دوم و وقایع آن دارد، می باشد . بررسی های هاولند و لاسول برروی این موضوعات که انواع مختلف تبلیغ و تأثیر آنها بر مردم چگونه است ، با تئوری تأثیر مستقیم را مردود دانست و نشان داد که مخاطبان آدم های منفعل منفرد و به سادگی نفوذپذیر نیستند ؛ بلکه افرادی هستند که آنچه را می بینند و می شنوند بر اساس باورهایی که از پیش در آنها تکامل یافته و تجزیه و تحلیل می کنند. و اینکه آدم ها در اجتماع زندگی می کنند و روابط اجتماعی میان آنها عامل مهمی در درک آنان از پیام ها و مدل های رسانه ای است.

تئوری استفاده و لذت

مخاطبان نیازها و آرزوهای خود را در فرآیند درک معنی و مفهوم پیام های رسانه ای دخالت می دهند. این نیازها و آرزوها هستند که تعیین می کنند مخاطبان پیام ها را چگونه درک و دریافت کنند  در واقع کانون توجه از اینکه رسانه ها با مردم چه می کنند به این که مردم با رسانه ها چه می کنند تغییر یافته است . در این رویکرد پر مفهوم ترین پیام رسانه ای هم نمی تواند در مخاطبی که برای آن پیام در چارچوب محیط اجتماعی و فکری خود کاربردی نمی یابد ، تحول ایجاد کند . رویکرد استفاده و لذت بر آن است که ارزش ها و علایق و نقش اجتماعی مخاطبان مهم تر از هر چیز است و مردم بر اساس این عوامل آنچه را می خواهند ببینند و بشنوند ، انتخاب می کنند . این تئوری بر سه فرض استوار است :

  1. مردم از رسانه ها برای اهداف شخصی خود استفاده می کنند.
  2. مردم این اهداف را می شناسند و می توانند معرفی کنند.
  3. به رغم تفاوت افراد از نظر استفاده آنها از رسانه ها این امکان وجود دارد که بتوان برخی زمینه های مشترک را میان آنها پیدا کرد.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ماهيت نظريه هاى تازه در جهان رسانه (قسمت اول)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.