زمان مطالعه: 1 دقیقه
هفته ملی اطلاع رسانی هپاتیت

هفته ملی اطلاع رسانی هپاتیت

هپاتیت، یک بیماری عفونی و مسری است که باعث التهاب و تورم کبد می‌شود، این بیماری دو شکل حاد یا مزمن دارد. هپاتیت مزمن خطرناک‌تر است و می‌تواند منجر به مشکلات جدی مثل سرطان کبد یا سیروز کبدی شود.

بیشتر موارد هپاتیت مزمن به وسیله ویروس های هپاتیت B، C و D ایجاد می شود. اما عوامل دیگری مانند اعتیاد به الکل، واکنش به برخی داروها و عوامل خود ایمنی نیز منجر به ایجاد این بیماری می شوند. هپاتیت مزمن ممکن است با برخی از بیماری ها مانند بیماری ویلسون و کمبود آلفا-۱-آنتی تریپسین نیز همراه باشد. هپاتیت مزمن B عمدتاً مردان را مبتلا می کند. در حالی که هپاتیت C مزمن در هر دو جنس به تعداد مساوی ایجاد می شود. هپاتیت خودایمنی، یک اختلال مرتبط با عملکرد نادرست سیستم ایمنی، معمولا در زنان جوان رخ می دهد. درمان هپاتیت خودایمنی شامل کورتیکواستروئیدها است که به کاهش علائم کمک می کند.
برخلاف سایر انواع هپاتیت، هپاتیت D به خودی خود قابل انتقال نیست و در واقع ویروس هپاتیت D قدرت ابتلای مستقل افراد را ندارد بلکه تنها کسانی را مبتلا می‌کند که قبلاً به هپاتیت B مبتلا شده‌اند. هپاتیت D حاد یا مزمن است و معمولا به طور ناگهانی رخ می‌دهد و علائم شدیدی را نیز ایجاد می‌کند. البته عفونت ممکن است خودبه‌خود پس از چند هفته بهبود یابد اما اگر عفونت شش ماه یا بیشتر طول بکشد این بیماری به عنوان هپاتیت مزمن D شناخته می‌شود. با پیشرفت بیماری و مزمن شدن هپاتیت، احتمال بروز عوارض افزایش یافته و در صورت سپری نکردن دوره درمان، احتمال مبتلا شدن به سیروز یا زخم‌های کبد دو چندان می‌شود. درمان به موقع همچنین می‌تواند به پیشگیری از نارسایی کبد در صورت تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند.
قبل از بروز علائم، ویروس ممکن است چند ماه قبل در بدن وجود داشته باشد. در حال حاضر داروی قطعی و یا واکسنی برای هپاتیت D وجود ندارد اما می‌توان افرادی را که تاکنون به هپاتیت B مبتلا نشده‌اند، با تجویز واکسن هپاتیت B ایمن کرد.

از اول تا هفتم آبان‌ماه در در تقویم سلامت ایرانیان به عنوان هفته‌ی ملی اطلاع‌رسانی هپاتیت نام‌گذاری شده است. هدف از اطلاع‌رسانی پیرامون این بیماری، ارتقای دانش و ‏آگاهی مردم و تقویت برنامه‌های پیش‌گیرانه، غربالگری و کنترل هپاتیت‌های ویروسی است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «هفته ملی اطلاع رسانی هپاتیت» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره هفته ملی اطلاع رسانی هپاتیت فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.