زمان مطالعه: 2 دقیقه
نقد و بررسی فیلم معجزه پروین

نقد و بررسی فیلم معجزه پروین

پروین فیلمی است سینمایی و به کارگردانی محمد رضا ورزی

پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
نسترن زمانی

در میانه شب های اکران آثار جشنواره چهل و دوم فیلمی با عنوان " پروین " در روی پرده نقره‌ای به نمایش درآمد ، که به زندگی و بیوگرافی شخصیت شاعره تاریخ معاصر بانو " پروین اعتصامی " پرداخته بود.
ممکن است این اولین جشنواره ای از سلسله جشنواره های برگزار شده فجر در طول این سال‌ها باشد که پرتره * شخصیت های فرهنگی را در کادر خود قرار داده و می‌توان این را یک قدم مؤثر و یک نقطه روشن برای جشنواره های آتی که چنین موضوعات و سوژه هایی را به صورت گسترده تر حمایت کند، برشمرد. چه بسا در تاریخ ایران چنین بزرگانی در عرصه هنر و فرهنگ و ادب فارسی و سایر حوزه های حائز اهمیت کم ندارد ، بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

فیلم معجزه پروین
فیلم معجزه پروین

پرداختن به یک هنرمند در سینما ؛ آن هم شاعره ای بسیار مستعد، معتبر و نامدار امری مهم و قابل تأمل است. در سینمای غرب خصوصا در هالیوود به شخصیت های مهم هنری خود بارها پرداخته اند که از آن جمله می توان به زندگی هیچکاک یا دالتون ترمبو ، الویس پرسلی ، جودی گارلند و.... اشاره کرد.
همچنین در سال های اخیر هم به زندگی و شخصیت هایی اشاره شده است ؛نادیا نایاد ،حتی جی رابرت اوپنهایمر و آثاری را برای سینما تولید کرده است.
فیلم " پروین " با کارگردانی( محمدرضا ورزی ) که در زمینه کارگردانی آثار تاریخی تلویزیونی تجربه های متعدد دارد، اگر چه همان آسیب و صدمه تجربه های قبلی آثار تلویزیونی خود را به همراه دارد و انگار قاب آن در قد و قواره استاندارد پرده سینما نیست و بیشتر در حد و اندازه یک پروژه تلویزیونی به حساب می‌آید و درون مایه متن فیلم نامه دارای ضعف های اساسی و قابل توجهی ست که بر روی روند داستان فیلم اثر داشته و بیننده فیلم متوجه این کندی و یکنواختی می‌شود. اما خیلی گلایه مند و آزاردهنده نیست و مخاطب را تا پایان فیلم در سالن سینما نگه می‌دارد.

فیلم پروین
فیلم پروین

فیلم به لحاظ فرم خوش آب و رنگ است. نماهای دوربین و کادر بندی ها درست از آب در آمده. قاب های چشم نواز خوبی در فیلم می‌بینیم. نور پردازی هماهنگ و قابل قبولی با صحنه ها و سکانس های تصویر برداری شده وجود دارد. چهره پردازی و گریم نسبتا سنگین کاراکتر اصلی شخصیت خود پروین قابل توجه و تأمل است. بازی ملایم و به اندازه ، و مناسب بازیگر تازه آن با نام " مارال بنی آدم " در نقش " پروین اعتصامی " را نمی‌توان در این بین نادیده گرفت که از قضا مورد تایید هیئت داوران نیز قرار گرفت و بانوی تازه کار فیلم را با سیمرغ بلورین بهترین نقش اول زن جشنواره چهل و دوم راهی خانه کرد.
زندگی " پروین اعتصامی " از وقتی که در بین شاعران سر در می آورد ، شعر می‌سراید و در نشریه پدرش به چاپ می‌رساند. علارغم مخالفت های بعضی از شاعران آن دوره اما با وجود و حضور شعرایی چون " ملک الشعرا " و حمایت شخصیت ادبی مثل " علامه دهخدا " می‌تواند تا حدی جایگاه خود را تثبیت کند و کتاب دیوان اشعارش را به چاپ برساند و...........

محمدرضا ورزی کارگردان فیلم پروین
محمدرضا ورزی کارگردان فیلم پروین

همه این اتفاقات در مقابل دوربین ورزی کارگردان فیلم قرار گرفته است.
در کنار موفقیت های اجتماعی و ادبی " پروین اعتصامی " فیلم به آن سوی زندگی خصوصی بانوی شاعره هم وارد می‌شود و از ازدواج ناموفق و تصاویر ناملایمت ها و تیره گی های آن روزهای زندگی این هنرمند ماندگار گوشه هایی را به مخاطب نشان می‌دهد.

نظر خود را درباره «نقد و بررسی فیلم معجزه پروین» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره نقد و بررسی فیلم معجزه پروین فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.