زمان مطالعه: 1 دقیقه
دهه صفر

دهه صفر

دههٔ صَفَر یا دهه آخر صفر از روز بیستم تا پایان ماه صفر است. اربعینِ شهدای کربلا، سالروز وفات پیامبر اسلام(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) در این دهه واقع شده است. شیعیان در این دهه سوگواری می‌کنند.

اولین روز از دههٔ صفر(بیستم صفر)، به اربعین شهرت یافته است. در این روز بسیاری از شیعیان با پای پیاده به کربلا می روند. در حدیثی از امام حسن عسکری (ع)، خواندن زیارت اربعین در این روز، توصیه شده است.

شیعیان در دهه آخر صفر، مانند ماه محرم، آیین سوگواری برگزار می کنند. دهه صفر، از ایامِ تبلیغی روحانیان شیعی است. در این روز ها، روحانیان به منظور تبلیغ دین، به مناطق مختلف سفر می کنند و مجالس سخنرانی و روضه خوانی برپا می دارند و حتی موقوفاتی نیز وجود دارد که واقف، آن مکان را یا درآمدهای آن را برای برپایی مجالس عزاداری در دهه آخر ماه صفر وقف کرده است.

صَفَر (صفرالخیر یا صفر المظفّر) (به عربی: صَفَر) دومین ماه قمری پس از محرم است. در دوران جاهلیت آن را ناجِر می‌نامیدند. صفر از ریشه «صفر» به معنی تهی و خالی است

دلیل نامگذاری آن این است که چون این ماه پس از ماه محرم است و مردم دوران جاهلیت در ماه محرم - به دلیل اینکه از ماه‌های حرام بود- از جنگ دست می‌کشیدند، با فرارسیدن ماه صفر به جنگ روی می‌آوردند و خانه‌ها خالی می‌ماند؛ از این رو به آن صفر گفته‌اند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «دهه صفر» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره دهه صفر فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.