زمان مطالعه: 2 دقیقه
چرا پنج روز اول سال نو را جشن میگیریم ؟

چرا پنج روز اول سال نو را جشن میگیریم ؟

آسمونی : نوروز، جشن ایرانیان ، از روزگاران كهن ، پر شكوه ترین جشن بهاری در جهان است. این جشن که مصادف با...

celebrate-nowruz-for-five-days
celebrate-nowruz-for-five-days

آسمونی : نوروز، جشن ایرانیان ، از روزگاران کهن ، پر شکوه ترین جشن بهاری در جهان است. این جشن که مصادف با تجدید حیات طبیعت و پایان سردی زمستان است ، در ابتدا در ایران باستان ، یک جشن ملی بوده است اما با گذشت قرن ها جنبه و رنگ دینی نیز به خود گرفت و جلال و عظمت بیشتری یافت .

نوروز جشن شروع  فروردین یا  « فرودگان »  است که  اجداد و نیاکان ما چنین می پنداشتند که در پنج شب  ، ارواح پاک مردگان ، برای دیدار وضع  زندگی و  احوال  بازماندگان خود به  زمین فرود  می آیند و در خانه و آشیانه خویش  سرگرم تماشا وسرکشی  می شوند .

اگرخانه روشن و پاکیزه و  ساکنان آن  راحت وشاد باشند ، ارواح مسرور و سر افراز برمی گردند. اما درغیر اینصورت ، آنان غمگین وناراحت به منزلگاه خویش باز می گردند وتا سال آینده به انتظار می نشینند . به همین خاطر ما تمام تلاش خود را می کنیم تا گرد و غبار را از خاطر خود و خانه هایمان بزداییم به همین خاطر است که در این ایام به دیدار دوستان دور و نزدیک می رویم تا اثری از کینه و بغض از ما باقی نماند .

نوروز بهارانه ای است که برخی ، پیدایش آن را به جمشید نسبت می دهند و می گویند : آن گاه  که اهریمن ، بلای خشکسالی و قحطی را بر زمین فرو نشانید ، جمشید به جنگ با او پرداخت و شکستش داد . آنگاه  به مدد ایزد ،  خشکسالی،  قحطی ونکبت را بر روی زمین از ریشه بخشکانید و درختان و هر نهال و چوب خشکی سبز شدند . پس مرد م این روز را « نوروز » خواندند و هر کس به یمن و مبارکی در تشتی جو کاشت و این رسم سبزه  نشانیدن در ایام نوروز از آن زمان به امروز باقی مانده است .

هفت سین ، هفت واژه که با حروف  « سین » شروع می شوند نیز از سنت های جالب نوروز است .

در زمان امروز ، هفت سین مشخصاً معانی استعاره ای خاص خود را دارد :

سمنو ، جوانه های گندم که طی مراسم خاصی پخته می شود . سیب ، سنجد ، سیر . زرتشتیان ،  اوستا  ، کتاب  مقدس  آسمانی  خود را در رأس  سفره  هفت سین  قرار  می دهند . تخم مرغ های رنگین ، گلاب ، سکه ، طلا ، ماهی قرمز در آب ، آینه ، شمع و هر یک از این موارد سمبل و نماد تولد دیگر باره بهاران است .

در اساطیر  ایرانی در ارتباط با نوروز ،  جوانه ی گندم  و عناب ،  نشانه و سمبل   زایش دیگر باره بهاران است و سبزی ، سکه ، و سرکه سمبل و نماد افکار نیک ، کردار نیک ، خدا پرستی ، نیک بختی ، جاودانگی و داد و دهش است که به باور زرتشتیان ، زرتشت پیامبر، آنها را از جمله صفات اهورا مزدا دانسته است

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «چرا پنج روز اول سال نو را جشن میگیریم ؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.