زمان مطالعه: 6 دقیقه
5 راهنمای خرید دستکش کوهنوردی + راز کوهنوردان حرفه‌ای

5 راهنمای خرید دستکش کوهنوردی + راز کوهنوردان حرفه‌ای

دستکش یکی از ضروری‌ترین لوازم کوهنوردی به ویژه در هوای سرد است. کارکرد اصلی دستکش کوهنوردی محافظت از دست‌ها در برابر سرما است.

دستکش یکی از ضروری‌ترین لوازم کوهنوردی به ویژه در هوای سرد است. کارکرد اصلی دستکش کوهنوردی محافظت از دست‌ها در برابر سرما است. با این‌حال، این محافظت نباید مانع از فعالیت دست‌ها شود. در دست گرفتن تبر یخی یا کارابین، گرفتن یک سنگ و باز کردن زیپ، تنها چند فعالیتی است که با دست خود انجام می‌دهید. انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باتوجه به اشکال و اندازه‌های مختلف دشوار است؛ بنابراین این راهنما به شما برای خرید دستکش کوهنوردی کمک می‌کند.

 یک کوهنورد در حال آمادگی برای بالا رفتن از دیوار یخی
یک کوهنورد در حال آمادگی برای بالا رفتن از دیوار یخی

انواع دستکش کوهنوردی

هیچ دستکشی در تمام طول روز و در هر شرایط آب‌وهوایی کارایی نخواهد داشت؛ بنابراین شما قطعاً به بیش از یک جفت نیاز خواهید داشت. دستکش‌های کوهنوردی انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 • دستکش بیس کوهنوردی

این دستکش بسیار سبک و نازک است و معمولا آن را زیر دستکش‌های ضخیم یا نیمه ضخیم و در دامنۀ کوه می‌توانید بپوشید

 • دستکش پنج انگشتی کوهنوردی

دستکش پنج انگشتی یا پلار، ضخیم‌تر، گرم‌تر و محکم‌تر از دستکش بیس است و احتمالا بیشتر روز این دستکش را می‌پوشید. هنگام استفاده از تبر یخ‌شکن و کنارزدن برف‌ها، این دستکش از دستان شما محافظت می‌کند.

 • دستکش عایق یا دو انگشتی

هوا در قله کوه احتمالاً سردتر خواهد بود، دستکش‌های پلار شما ممکن است خیس شده باشند، پس باید آن را با دستکش‌های دوانگشتی عوض کنید. دستکش‌های دو انگشتی یا عایق گرم‌ترین مدل در میان دستکش‌های کوهنوردی هستند. به دلیل جنس ضخیم خود جلوی آزادی عمل شما را می‌گیرند و برای فعالیت‌های ظریف مناسب نیستند.

 • رویه دستکش کوهنوردی

این رویه‌ها را برای عایق‌کردن دستکش کوهنوردی روی انواع دستکش‌های کوهنوردی می‌توانید بپوشید. رویه دستکش اغلب از پارچه گورتکس ساخته می‌شود.

 • دستکش سه لایه کوهنوردی

این دستکش‌ها معمولا از چندلایه ساخته می‌شوند و برای شرایط مختلف و صعودهای زمستانی و فنی مناسب هستند.

آشنایی با انواع دستکش اولین گام برای خرید دستکش کوهنوردی است. اگر طرفدار پروپاقرص کوهنوردی باشید، می‌دانید که دستکش کوهنوردی از ضروری‌ترین انواع لوازم کوهنوردی است، نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم به شما در انتخاب بهترین دستکش کوهنوردی کمک می‌کند.

5 نکتۀ مهم برای خرید دستکش کوهنوردی

 باتوجه به اینکه قصد کوهنوردی یا اسکی دارید، باید نکات مختلفی را برای خرید دستکش کوهنوردی در نظر بگیرید. هنگام خرید دستکش کوهنوردی 5 نکته زیر را در نظر داشته باشید.

 1. قابلیت ضد آب بودن

ضدآب بودن یکی از ویژگی‌های اساسی دستکش‌های کوهنوردی است. دستکش‌های خیس باعث می‌شوند دستانتان یخ بزنند. به دنبال دستکش‌هایی باشید که ضدآب هستند یا رویه ضد آب دارند. دستکش کوهنوردی گورتکس یا Drilite  ضدآب هستند. در شرایط مرطوب و سرد این ویژگی مزیت بزرگی است، اما باعث کاهش تنفس و دبرتر خشک شدن دستکش شود.

 1. عایق

دستکش‌های کوهنوردی باید بتوانند دست‌های شما را در هوای سرد، گرم نگه دارند. به دنبال دستکشهایی باشید که عایق خوبی دارند، مانند مواد مصنوعی. به خاطر داشته باشید که دستکش‌هایی با عایق بیشتر، ممکن است حجیم‌تر و کم‌انعطاف پذیرتر باشند، به طور خلاصه، عایق بیشتر برابر با گرمای بیشتر است، اما باعث انعطاف‌پذیری کمتر می‌شود.

عایق دستکش چهار نوع مختلف دارد:

 • عایق پر

این ماده که به دلیل گرمای زیاد نسبت به وزنش معروف است، برای شرایط خشک و سرد ایده‌آل است. عایق پر از پرهای غاز و اردک ساخته می‌شود. گرمای آن پس از خیس شدن کاهش می‌یابد و برای شرایط مرطوب و برفی چندان مناسب نیست.

 • عایق پریمالوفت

عایق پریمالوفت، یک عایق میکروفیبر مصنوعی است که گرم، قابل تنفس و مقاوم در برابر آب است. اگرچه به اندازه عایق پر گرم نیست، اما حتی زمانی که خیس است، برای شرایط مرطوب مناسب است.

 • R-LOFT

عایق R-LOFT یک عایق عالی برای دستکش در فصول سرد است.

 • فایبر فیل

یک عایق ساخته شده از الیاف پلی استر که برای شرایط سرد و مرطوب ایده‌آل است.

 1. جنس دستکش

یکی از مواردی که هنگام خرید دستکش باید درنظر بگیرید جنس دستکش، به خصوص جنس کف دستکش است. هنگام کوهنوردی، کف دست بیشترین سایش را دارد، بنابراین همیشه باید دستکش‌هایی با چرم با کیفیت – یا جنسی به همان اندازه بادوام - در آن ناحیه و با دوختی محکم (برای جلوگیری از باز شدن درزها) خریداری کنید.

اگر فقط به دنبال دستکش سبک وزن و اقتصادی هستید، ممکن است کیفیت چرم چندان برایتان اهمیتی نداشته باشد، اما اگر دنبال جنسی هستید که سال‌ها دوام بیاورد، ما چرم‌های مرغوب را توصیه می‌کنیم.

 1. اندازه

همه ما دست‌هایی با شکل بسیار متفاوت داریم – کف دست‌های پهن، کف دست‌های باریک، انگشتان باریک، انگشتان بلند، انگشتان کوتاه. یک دستکش نامناسب در بهترین حالت آزاردهنده و در بدترین حالت خطرناک است. اگر انگشتان دستکش خیلی کوچک و سفت باشند، به هیچ وجه انگشتان شما را گرم نگه نمی‌دارند. اگر انگشتان دستکش بیش از حد بلند باشند، در انتها یک فضای اضافی وجود خواهد داشت که شما را از انجام کارهای ساده باز می‌دارد.

هر سازنده جدول اندازه مخصوص به خود را برای دستکش دارد. بااین‌حال، اندازه‌گیری عرض پشت دست به شما در انتخاب سایر مناسب کمک می‌کند. برای خرید برخی از دستکش‌ها باید فاصلۀ نوک انگشت میانی تا مچ دست را نیز اندازه بگیرید. دستکش‌های خیلی بزرگ مانع ازحرکت راحت انگشتان می‌شوند. با‌این‌حال نباید دستکش‌های تنگ را انتخاب کنید؛ زیرا گردش خون کاهش می‌یابد و این موضوع حتی می‌تواند منجر به یخ‌زدگی شود.

 1. گرما

میزان گرمای دستکش با توجه به جنس مواد دستکش، نوع و میزان عایق و میزان ضدآب و تنفس رویه دستکش تعیین میشود. دستکش کوهنوردی شما نباید هنگام خیس شدن گرمای خود را از دست بدهد.

 تصویر نیم نمای کوهنوردی که دستکش کوهنوردی پوشیده است و بند کوله کوهنوردی‌اش را محکم می‌کند
تصویر نیم نمای کوهنوردی که دستکش کوهنوردی پوشیده است و بند کوله کوهنوردی‌اش را محکم می‌کند

 

علاوه بر ویژگی‌های که گفتیم، سایر ویژگی‌هایی که برایتان مهم است را در نظر بگیرید، مانند بند اتصال به مچ، قابلیت کار با صفحه نمایش لمسی، یا کف دست‌های تقویت شده. به خاطر داشته باشید که ویژگی‌های اضافی ممکن است به هزینه دستکش اضافه کند، بنابراین آنچه را که برایتان مهم است، اولویت بندی کنید. اکنون که با نکات مهم برای خرید دستکش کوهنوردی آشنا شدید، شاید از خودتان بپرسید بهترین دستکش کوهنوردی، چه دستکشی است.

بهترین دستکش کوهنوردی، چه دستکشی است؟

این سوال البته پاسخ قطعی ندارد. درواقع به ترجیح شخصی شما بستگی دارد و اینکه با چه نوع شرایطی در هنگام کوهنوردی مواجه خواهید شد. برخی از کوهنوردان دستکش‌های سبک‌تر را ترجیح می‌دهند که  مانع فعالیت دست‌هایشان نمی‌شوند، در حالی که برخی دیگر دستکش‌های سنگین‌تر با گرمای بیشتر را ترجیح می‌دهند. در نهایت این به کوهنورد بستگی دارد که تصمیم بگیرد چه نوع دستکشی برای او بهترین کارایی را دارد. البته برخی از کوهنوردان حرفه‌ای سیستم دستکش کوهنوردی برای صعود استفاده می‌کنند. در ادامه شما را با این سیستم آشنا می‌کنیم.

 دو کوهنورد در حال صعود از کوه
دو کوهنورد در حال صعود از کوه

سیستم دستکش کوهنوردی {راز کوهنوردان حرفه‌ای}

دستکش مناسب با توجه به شرایط صعود از لازمه‌های صعود موفق است. بسیاری از کوهنوردان حرفه‌ای سال‌هاست که برای صعود موفق از سیستم سه دستکش استفاده می‌کنند. این سیستم سه شامل دستکش سبک، نیمه سنگین و سنگین (ضخیم) است.

 • دستکش سبک یا تابستانی در کوهنوردی

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. اگر در ماه‌های گرم‌تر کوهنوردی می‌کنید، دستکش‌های سبک وزن آن چیزی است که بیشتر اوقات می‌پوشید. این دستکش‌ها که معمولاً از جنس پشم گوسفند یا پوسته نرم ساخته شده‌اند، گرمای کافی را برای راحت نگه داشتن انگشتان شما در ارتفاعات پایین‌تر فراهم می‌کنند. آنها معمولاً یک کف دست چرمی یا مصنوعی برای چسبندگی بهتر دارند و این روزها اکثر آنها دارای یک اشاره گر و اثر انگشت با صفحه لمسی هستند.

این دستکش ها علاوه بر گرم نگه داشتن انگشتان شما، محافظت بسیار مورد نیاز در برابر اشعه ماوراء بنفش را در زمانی که در یخچال یا میدان برفی هستید، فراهم می کند و اطمینان حاصل می کند که در صورت نیاز به تبر یخ، انگشتان خود را خراش نمی دهید.

 • دستکش های نیمه سنگین

شما در بیشتر زمان صعود دستکش‌های سبک وزن خود را پوشیده‌اید، اما اکنون در بالای کوه هستید، ساعت 3 صبح است و انگشتان شما یخ زده‌اند. اینجاست که باید به سراغ دستکش نیمه سنگین بروید. منظور ما دستکشی شبیه دستکش اسکی است با عایق زیاد؛ اما هنوز هم به اندازه کافی می‌توانید از انگشتان استفاده کنید. معمولاً دستکش‌هایی با کف دست و پشت چرمی بهترین مدل هستند؛ زیرا ضدآب هستند و می‌توانید کارهای فنی (مانند استفاده از کارابین یا تنظیم بند کوله پشتی) را با این دستکش‌ها انجام دهید.

 

 • دستکش میت یا دستکش سنگین وزن (ضخیم)

سومین دستکش این سیستم، دستکش میت یا دستکش ضخیم است. اگر در زمستان کوهنوردی می‌کنید، به احتمال زیاد مجبور به استفاده از این مدل می‌شوید. اما حتی در شرایط کولاک تابستانی یا بادهای شدید برخی کوهنوردان از این مدل دستکش‌ها استفاده می‌کنند؛ زیرا قرارگرفتن انگشتان در کنار هم، باعث می‌شود انگشتان بیشتر از مدل‌های دستکش سنتی گرم بمانند.

البته سیستم فوق به هدف شما و مهم‎تر از همه آب‌وهوا بستگی دارد. در روزهای آفتابی حتی می‌توانید فقط از دو جفت استفاده کنید، احتمالاً دستکش سبک و نیمه سنگین. اما همیشه یک جفت دستکش اضافی با خود به همراه داشته باشید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «5 راهنمای خرید دستکش کوهنوردی + راز کوهنوردان حرفه‌ای» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.