زمان مطالعه: 3 دقیقه
عدم ارتباط با مخاطب ، نگاهى به فيلم حدود ٨ صبح

عدم ارتباط با مخاطب ، نگاهى به فيلم حدود ٨ صبح

حدود ٨ صبح فيلمى است سينمايى ساخته منوچهر هادى با بازى يكتا ناصرو سارا رسول زاده و …

دوشنبه ٢٥ دى ١٤٠٢
لاله عالم

حدود ٨ صبح فيلمى است سينمايى ساخته منوچهر هادى با بازى يكتا ناصر، سارا رسول زاده و …


فیلم خوب ، فیلمی است که تاریخ مصرف نداشته باشد و به عنوان یک اثر هنری ، همیشه در خاطر بماند.
یعنی اگر صد سال هم از زمان ساختش بگذرد ، هنوز زیبا باشد و بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند، مثل خیلی از فیلم های سینمای کلاسیک که هنوز هم زیباست، فیلم هایی که دیگر نه کارگردان آن در قید حیات است و نه بازیگرانش، اما خود فیلم هنوز زنده است و به تبع آن یاد و خاطره کارگردان و بازیگرانش هم ماندگار هستند.
اما چه می شود که یک اثر جاودان می شود و اثر دیگر نهایتا چند هفته یا چند روز بعد از دیدن در خاطر مخاطب نمی ماند؟
با این مقدمه نگاهی می کنیم به فیلم «حدود ٨ صبح» ، آخرین ساخته سینمایی منوچهر هادی. این فیلم بر خلاف کارهای سینمایی قبلی هادی ، چون «یکی می خواد باهات حرف بزنه »، «کارگر ساده نیازمندیم » و «زندگی جای دیگریست »تاثیر گذار نیست .
فیلمی می تواند ماندگار و تاثیرگذار باشد، حالا چه در سبک کمدی و چه در ژانرهای جدی که در درجه اول حرفی برای گفتن داشته باشد.

منوچهر هادى در حدود ٨ صبح
منوچهر هادى در حدود ٨ صبح

در فیلم« حدود ٨ صبح »، چند ماجرا وجود دارد که اگر در مجموع بخواهیم همه را در قالب یک فیلم بگنجانیم ،نمی توان به یک روایت سینمایی مشخص دست یافت ، بنابراین حاصل کار فیلمی می شود که بیشتر لحن شعاری دارد.
موضوع های فیلم از این قرار هستند، ظن یک مرد به همسرش، شتابزدگی در فهم و قضاوت ، ازدواج دوم یک مرد برای اینکه همسرش بچه دار نمی شود، شک یک زن به همسرش، تبانی زندانی ها برای آزادی از زندان ، انتقام یک زن از قاتل شوهرش، مخالفت خانواده شوهر با عروس و …..
از چنین فیلمنامه آشفته ای نمی توان انتظار یک شاهکار سینمایی داشت، حتی اگر بازیگرانش همه معروف باشند و خوب بازی کنند یا حتی بازیگران نقش های فرعی نیز نهایت سعی و تلاش خود را کرده باشند تا از خود بازی های خوب به جا بگذارند، به عنوان مثال بازیگر نقش پدر لیلا( با بازی سارا رسول زاده) ، با اینکه در یکی دو صحنه بیشتر حضور ندارد اما بسیار طبیعی و خوب بازی کرده است.

اكران خصوصى فيلم در حدود ٨ صبح
اكران خصوصى فيلم در حدود ٨ صبح

تماشاگر از ابتدا تا انتها شاهد فیلمی است پر از خشونت ، تکانش و … که شاید در لحظه ای که در سینماست از چنین اتفاق هایی تاثیر بگیرد اما این ها فقط عکس العمل های فیزیولوژیکی است که فقط منجر به استرس و تنش می شود و با حس بد سینما را ترک می کند، خصوصا آنکه چنین فیلمی را در سانس اخر شب دیده باشد.
فیلم های خوب ، ماندگار و تاثیر گذار برای اینکه با مخاطب خود ارتباط بر قرار کنند، یا یک مفهوم والا و انسانی در خود دارند و به نوعی آن را ترویج می کنند یا به مخاطب هشدار می دهند، آنها با ایجاد صحنه های دلهره اور فقط قصد تاثیر لحظه ای ندارند بلکه دنبال یک مفهوم عمیق تر هستند ؛ موضوعی که متاسفانه در سینمای امروز کمتر دیده می شود.
اینکه مردی در یک درگیری تصادفی کشته می شود و همسرش به دنبال انتقام از قاتل است و با لج بازی با خانواده همسر و ابرو ریزی می خواهد حرفش را به کرسی بنشاند چه مفهوم و پیام اخلاقی دارد که براساس آن یک فیلم ساخته شود یا اینکه فردى بخواهد با اقدام هاى غير اخلاقى ، برادرش را نجات دهد، ايا موضوعى است كه ارزش فيلم سازى دارد؟!حتى اگر در پايان فيلم عقوبتش را نيز ببينيم.

اگر هم قصد فیلمساز فقط ساختن یک فیلم به قصد سرگرمی! تماشاگران و فقط فيلم سازى باشد باید لااقل فیلم ایرادات منطقی نداشته باشد، به عنوان مثال در اواخر فیلم می فهمیم که لیلا بیماری قلبی دارد ، اما همسرش از زندان به وی زنگ می زند که برود و جلوی حادثه ای را بگیرد، این با کدام منطق منطبق است که بیمار قلبی را در چنین شرایطی قرار دهند، در صورتیکه می دانیم ، شخصیت دیگری نیز به نام نوشین حضور دارد.یا کدام منطقی می گوید بعد از اینکه بازپرس و مامور ها از وجود شخصیتی به نام حامد مطلع شدند او را ازاد گذاشتند؟

منوچهر هادى و سارا رسول زاده در اكران فيلم
منوچهر هادى و سارا رسول زاده در اكران فيلم

اما در کل از تمام آنچه در فیلم می گذرد ، اگر فقط روی درگیری که منجر به قتل شد و دلیل ان ابتدا شک و ظن بی اساس ، اقدام عجولانه و سپس فحاشی ها ی ناموسی است ، تمرکز شده بود که نکته مهمی می باشد و یک معضل فرهنگی است ، شاید با فیلم تاثیرگذاری روبرو بودیم، هرچند که بازی ها خوب بود، به خصوص بازى يكتا ناصر و فیلمبرداری نیز همچنین.
در اخر اميدواريم «هادى »فيلم های بهتری بسازد كه ياد اور موفقيت هاى سينمايى قبلى اش باشد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «عدم ارتباط با مخاطب ، نگاهى به فيلم حدود ٨ صبح» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.