زمان مطالعه: 1 دقیقه
10 رجب؛ ولادت حضرت علی اصغر علیه الاسلام (60 ق) به قول دیگر 8 رجب

10 رجب؛ ولادت حضرت علی اصغر علیه الاسلام (60 ق) به قول دیگر 8 رجب

عبدالله بن حسین معرف به علی اصغر نام کوچک‌ترین فرزند حسین بن علی (امام سوم شیعیان) است که مادرش رباب بنت امرئ القیس می‌باشد علی اصغر که در 10 رجب سال 60 هجری د

دهم رجب در تقویم رسمی کشور روز میلاد امام محمد تقی جواد الائمه و روز میلاد حضرت علی اصغر (ع) به ثبت رسیده است . حضرت جواد الائمه علیه السلام بنا بر قول مشهور در دهم ماه رجب سال ۱۹۵ هجری به دنیا آمده اند.(بعضى هم ولادت آن حضرت را در روز ۸ یا ۹ ثبت کرده‌اند.) قول های دیگر در ولادت آن حضرت چنین است : ۱۷ ماه رمضان ، ۱۵ ماه رمضان ، آخر ذی القعده ، به قولی هم ۱۳ رجب ولادت آن حضرت واقع شده است.

تاریخ ولادت حضرت علی اصغر ۱۴۰۲

دوشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ماه رجب سال ۱۴۴۵ و مصادف با ۲۲ ژانویه سال ۲۰۲۴

زندگی حضرت علی اصغر علیه الاسلام

نام شریف آن حضرت عبدالله مشهور به على اصغر است. لقب شریفش باب الحوائج، رضیع، مذبوح من الاذن الى الاذن است. پدر بزرگوارش امام حسین (ع) و مادر والامقامش حضرت رباب دختر امرء القیس کلبى است.
قاتل آن حضرت، حرمله بن کاهل اسدى ملعون است که قلب امام حسین (ع) و اهل بیت و شیعیان، بلکه هر شنونده این مصیبت را سوزاند.

  • زاده: ۱۰ رجب ۶۰ ه‍.ق
  • محل تولد: مدینه، حجاز
  • درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق
  • محل شهادت: کربلا، عراق
  • مدفن: حرم حسین بن علی
  • نام پدر: حسین بن علی
  • نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

نام و نسب حضرت علی اصفر

برخی از منابع بدون ذکر نام از طفل شیرخوار امام حسین با عنوان؛ «صبىّ» یا «صغیر» یاد کرده اند و برخی منابع نیز نام او را عبدالله عنوان کرده اند. نخستین مورخی که از این فرزند با نام علی یاد کرده است ابن اعثم (م ۳۱۴ ق) می باشد، همچنین مقتل خوارزمى (م ۵۶۸ ق) که بسیاری از مطالب خود را از ابن اعثم گرفته است؛ از ایشان با نام «علىٌ الطفل» یعنی بدون ذکر پسوند اصغر یاد کرده است.

طبق بررسی ها اولین کسی که نام یکى از فرزندان امام حسین را علاوه بر على اکبر و امام سجاد علیه السلام و عبدالله، با نام علی اصغر یاد کرده است طبرى آملى می باشد. طبری آملی از علماى قرن چهارم صاحب دلائل الامامه می باشد، بعد ایشان نیز ابن خشاب بغدادى (م ۵۶۷ ق) و ابن شهرآشوب (م ۵۸۸ ق) نام ایشان را علی اصغر گذاشتند.

نام مادر حضرت علی اصغر در بیشتر منابع به عنوان رباب دختر امرئ القیس آمده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «10 رجب؛ ولادت حضرت علی اصغر علیه الاسلام (60 ق) به قول دیگر 8 رجب» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.