درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
سازمان اداری و استخدامی کشور

سازمان اداری و استخدامی کشور

معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از...

سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران است. سازمان اداری و استخدامی کشور مانند دیگر سازمان های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه سازمان اداری و استخدامی کشور شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف سازمان اداری و استخدامی کشور می باشد. اگر می خواهید در مورد سازمان اداری و استخدامی کشور بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور و تاریخچه سازمان اداری و استخدامی کشور و آدرس سایت سازمان اداری و استخدامی کشور می پردازیم.

تاریخچه سازمان اداری و استخدامی کشور

سازمان اداری و استخدامی کشور یک سازمان دولتی در ایران است که رئیس آن معاون رئیس‌جمهور ایران محسوب می‌شود. این سازمان تا سال 1379 با عنوان سازمان امور اداری و استخدامی کشور فعال بود و مقام اول سازمان عنوان «دبیرکل» داشت که جایگاه معاون نخست‌وزیر ایران داشت که با انجام اصلاحات در قانون اساسی و حذف جایگاه نخست‌وزیری، به معاون رئیس‌جمهور تبدیل شد. سازمان امور اداری و استخدامی کشور در سال 1379 با سازمان برنامه و بودجه ادغام شده و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تأسیس شد.

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال 1386 به دو معاونت رئیس‌جمهور با نام‌های برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی تفکیک شده بود که «معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی» همان وظایف سابق «سازمان امور اداری و استخدامی کشور» را برعهده گرفت. با ادغام دو معاونت مذکور در سال 1393، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای بار دوم شکل گرفت اما در سال 1395، سازمان «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی» بازهم منحل شده و سازمان‌های «برنامه و بودجه» و «اداری و استخدامی کشور» برای بار دوم تفکیک شدند و به وضعیت سابق خود در پیش از سال 1379 بازگشتند. رئیس این سازمان از سال 1395 جمشید انصاری می‌باشد .

وظایف سازمان اداری و استخدامی کشور

این سازمان، عهده‌دار وظایف رئیس‌جمهور در حوزهٔ اداری و استخدامی در قالب سازمان اداری و استخدامی کشور توسط معاون رئیس‌جمهور می‌باشد؛ که مهمترین آنها شامل ایجاد هماهنگی‌های لازم برای اجرای سیاستهای کلی نظام اداری ابلاغی رهبر معظم انقلاب؛ تعیین نقش و ماموریتهای بخشهای مختلف دولتی؛ سیاست گذاری، برنامه‌ریزی نظارت بر بخشهای مختلف دولتی شامل ساختارهای سازمانی، سرمایه انسانی دولت، آمار و برنامه‌ریزی نیروی انسانی، راهبری توسعه دولت الکترونیک، مدیریت فرایندهای سازمانی اصلاح سیستمها و روشها، مدیریت دانش جبران خدمات و سلامت اداری ارزیابی عملکرد و مدیریت عملکرد و صیانت از حقوق شهروندی و حقوق کارکنان دولت؛ توسعه و ترویج آموزشهای راهبردی در حوزه نظام اداری کشور و تربیت مدیران توسعه گرا؛ برنامه‌ریزی، هدایت و راهبری ارتقای اثر بخشی و کارایی نظام اداری و مدیریت بهره‌وری ملی؛ طراحی بهینه‌سازی و استقرار نظامهای اداری برای تحقق برنامه‌های توسعه می‌باشد.

ماموریت سازمان اداری و استخدامی کشور

 • فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم برای اجرای سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری
 • تبیین نقش و ماموریت‌های بخش‌های مختلف دولتی، عمومی و سازمان‌‌های مردم نهاد از منظر مدیریتی و اداری
 • توسعه و ترویج آموزش‌های کاربردی و حرفه‌ای در حوزه نظام اداری کشور و تربیت مدیران توسعه‌گرا و آینده‌نگر در نظام اداری
 • راهبری توسعه دولت الکترونیک
 • مدیریت فرایندهای سازمانی جهت اصلاح سیستم‌ها و روش‌ها
 • طراحی و استقرار نظام مدیریت دانش
 • طراحی نظام جبران خدمت عادلانه
 • تلاش برای ارتقای سلامت اداری
 • مدیریت و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی، مدیران و کارکنان دولت
 • صیانت از حقوق شهروندان و کارکنان دولت در نظام اداری
 • برنامه‌ریزی، هدایت و راهبری ارتقای اثربخشی و کارایی نظام اداری و مدیریت بهره‌وری ملی
 • طراحی بهینه‌سازی و استقرار نظام‌های اداری برای تحقق برنامه‌های توسعه با همکاری سازمان برنامه و بودجه
 • سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، ‌راهبری و ایجاد هماهنگی و نظارت بر بخش‌های مختلف دولتی؛ شامل ساختارهای سازمانی، سرمایه انسانی دولت، آمار و برنامه‌ریزی نیروی انسانی

آدرس و شماره تماس سازمان اداری و استخدامی کشور

آدرس تهران، خیابان شهید مطهری، بعد از تقاطع مفتح، خیابان جهانتاب، پلاک 46
کد پستی
1576613913
شماره تماس 02185350
آدرس سایت https://aro.gov.ir
لوکیشن
نمایش نقشه در گوگل مپ ، نشان ، بلد
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «سازمان اداری و استخدامی کشور» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.