درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
خواندنی های المپیک 1948

خواندنی های المپیک 1948

اولین حضور ایران در بازیهای المپیک با خاطرات فراوانی همراه شد. مروری داریم بر این اتفاقات و تصاویر مربوط به المپیک لندن.

 

 

بیست و نهم جولای 1948 مسابقات المپیك پس از دوازده سال دوباره برگزار گردید. برج‌های معروف استادیوم «ومبلی» برای نخستین بار شاهد رژه ورزشكاران سراسر دنیا بودند.

تنها یادگار از رژه ایران در روز آغازین المپیك لندن. پرچمدار كاروانی كه كل هزینه تداركات و سفر آن به المپیك سیصد هزار تومان شده بود، «مصطفی بهار مست» بود.

بریتانیایی‌ها آخرین كشوری بودند كه رژه رفتند. آن‌ها در شرایطی میزبان المپیك شده بودند كه در كشورشان همانند دیگر نقاط جنگ زده جهان با كمبود گوشت و میوه روبه‌رو بودند.

با پایان مراسم رژه «دونالد فینلی» گوشه پرچم بریتانیا را با یكی از دستانش گرفت و در همان حال سوگند بازی‌های جوانمردانه را قرائت كرد.

«مسأله مهم در المپیك پیروز شدن نیست بلكه شركت كردن است. آنچه در زندگی لازم است، فتح كردن نیست بلكه درست نبرد كردن می‌باشد.» این عبارت كوبرتن در استادیوم ویمبلی چشمها را نوازش می‌داد و در همان حال «جان مارك» دونده بریتانیایی مشعل به دست وارد استادیوم گردید.

مشعل المپیك پس از دوازده سال روشن گردید. علاقه‌مندان به ورزش در سراسر جهان آرزو داشتند كه دیگر هیچ‌گاه این مشعل خاموش نگردد.

ایستاده از راست علی غفاری، عباس زندی و احمد طاهری پیش از عزیمت به لندن.
9ـ ورزش ایران تازه در ابتدای مسیر بود. در كشتی برای اولین بار در رقابتی بین‌المللی شركت كردیم و مقامی كسب نكردیم. بهترین عنوان كشتی‌گیران ایران را منصور رئیسی كسب كرد كه در وزن اول، چهارم شد.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک 1948» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.