زمان مطالعه: 4 دقیقه
میزان جریمه استرداد بلیط هواپیما

میزان جریمه استرداد بلیط هواپیما

بدون شک برای شما هم پیش‌آمده است که بنا به دلایلی از مسافرت خود منصرف شوید.

بدون شک برای شما هم پیش‌آمده است که بنا به دلایلی از مسافرت خود منصرف شوید. پس‌نیاز است در قدم اول بلیط خود را پس بدهید این بلیط می‌تواند بلیط هواپیما، قطار و یا اتوبوس باشد. هرکدام جریمه‌های مخصوص به خود را به شما متحمل می‌کنند. پس برای خرید بلیط تصمیم نهایی خود را بگیرید و سپس برای خرید اقدام کنید تا این ضرر و زیان به شما تحمیل نشود. در مقاله پیش رو قرار است با شما از هزینه جریمه‌ای که با استرداد آن قرار است پرداخت کنید با شما بگویم. چون قوانین مرتبط با ایرلاین های هوایی نسبت به خطوط زمینی قدری گسترده‌تر است می‌خواهیم در مورد میزان جریمه استرداد بلیط هواپیما با شما بگویم. با ما همراه باشید تا اگر به هر دلیلی قرار شد بلیط هوایی خود را کنسل کنید از هزینه‌های جریمه آن مطلع باشید.

 بلیط هواپیما
بلیط هواپیما 

جریمه کنسلی بلیط‌های داخلی

سفرهای داخلی به سفرهای اطلاق می‌شود که درون‌مرزی باشد؛ مثلاً شما بلیط خود را برای مقصد تهران به شیراز تهیه‌کرده باشید و قرار باشد آن را استرداد کنید. برای این دست بلیط ها عموماً هزینه جریمه‌ای که قرار است پرداخت کنید روی بلیط شما درج‌شده است؛ مثلاً ذکرشده است در صورت استرداد بلیط شما بیست درصد، سی درصد یا هر رقم دیگری که شرکت هوایی مربوطه در نظر گرفته است باید جریمه پرداخت کنید.

 • جریمه کنسلی بلیط های داخلی با توجه به کلاس پروازی شما کم‌وزیاد می‌شود.
 • متناسب با مدت‌زمان باقی‌مانده تا پرواز این هزینه کنسلی زیاد می‌شود یعنی هرچقدر تایم کمتری تا پرواز هواپیما باقی‌مانده باشد و شرایط فروش بلیط کمتر باشد شما باید جریمه بیشتری را پرداخت کنید.
 • بیشتر شرکت‌های هواپیمایی در ساعت‌های پایانی مانده به پرواز بلیط شمارا کنسل نمی‌کنند چون شما باید جریمه صددرصدی را پرداخت کنید که با کنسل نکردن آن هیچ تفاوتی برای شما ندارد.
 • مبلغی بر اساس دستور عمل‌های هر ایرلاین هوایی از روی هزینه اولیه بلیط خریداری‌شده شما کسر و مابقی به‌حساب خریدار واریز می‌شود.

جریمه کنسلی بلیط‌های خارجی

 قوانین مرتبط با کنسل کردن بلیط خارجی با داخلی متفاوت است. شما اگر برای سفرهای برون‌مرزی اقدام به خرید بلیط کرده‌اید باید بدانید که برای کنسل کردن آن باید دو یا یک روز مانده به پرواز هواپیما اقدام به استرداد آن کنید. در غیر این صورت هیچ شرکت هواپیمایی خارجی هزینه بلیط مستردد شده شمارا بازگشت نمی‌دهد.

 • خرید بلیط های سیستمی و چارتری متفاوت است و همین اصل برای استرداد آن نیز در نظر گرفته می‌شود.
 • در بیشتر مواقع بلیط های چارتری خارجی برگشت زده نمی‌شود و شما نمی‌توانید هزینه بلیط خریداری‌شده را برگشت دهید مخصوصاً اگر بلیط شما چارتری لحظه آخری باشد.
 • مبلغی که دو الی سه روز قبل از پرواز برای کنسلی بلیط خود قرار است از شرکت هواپیمایی دریافت کنید تقریباً یک الی دو ماه بعد به‌حساب شما واریز می‌شود. درست برعکس بلیط های داخلی که تا ۲۴ ساعت بعد از برگشت به حسابتان بازگشت داده می‌شود.
 جریمه استرداد بلیط هواپیما
جریمه استرداد بلیط هواپیما 

میزان جریمه کنسلی شرکت‌های هوایی

برای اینکه از میزان جریمه‌ای که با کنسل کردن بلیط قرار است از شما دریافت شود آشنایی لازم را داشته باشید بهتر است قدری با شناسه نرخی بلیط آشنا شوید. با داشتن این کد می‌توانید میزان دقیق جریمه کنسلی بلیط خود را مشاهده کنید کافی است برای این منظور صفحه قوانین استرداد پرواز بروید و از نرخ جریمه بر اساس خرید نوع بلیط خود اطلاعات لازم را به دست آورید. ایرلاین های هواپیمایی هرکدام نرخ مخصوص به خود را متناسب با تاریخ و زمان پرواز مدنظر قرار داده‌اند که به آن اشاره‌ای خواهیم داشت.

 • شرکت هواپیمایی ماهان جریمه‌ای بین ۳۰ تا ۶۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی آسمان جریمه‌ای بین ۳۰ تا ۷۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی فلای پرشیا جریمه‌ای بین ۳۰ تا ۸۵ درصد
 • شرکت هواپیمایی وارش جریمه‌ای بین ۰ تا ۹۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی آتا جریمه‌ای از ۱۰ تا ۱۰۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی زاگرس جریمه‌ای از ۰ تا ۹۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی سپهران جریمه‌ای بین ۳۰ تا ۹۶ درصد
 • شرکت هواپیمایی قشم ایر جریمه‌ای بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی ایران ایر جریمه‌ای بین ۳۰ تا ۶۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی ساها جریمه‌ای بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی کاسپین جریمه‌ای بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی ایران ایرتور جریمه‌ای بین ۲۰ تا ۶۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی معراج جریمه‌ای بین ۳۰ تا ۹۰ درصد
 • شرکت هواپیمایی تابان جریمه‌ای بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد
 • هواپیمایی کارون جریمه‌ای بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد
 جریمه استرداد بلیط هواپیما
جریمه استرداد بلیط هواپیما 

کلام آخر در مورد میزان جریمه استرداد بلیط هواپیما

همان‌طور که در مقاله فوق مطالعه کردید میزان جریمه‌ای که به شما تحمیل می‌شود بسته به زمانی که برای کنسل کردن در نظر گرفته‌اید برای شما لحاظ می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر شما قرار باشد روز پرواز بلیط خود را کنسل کنید هیچ‌وجهی به شما عودت داده نمی‌شود. در نقطه مقابل هم اگر یک هفته یا ده روز قبل بسته به شرایط شرکت هواپیمایی از مسافرت خود منصرف شوید ممکن است تمام وجه بدون هیچ جریمه‌ای به شما برگشت داده شود. پس می‌توان گفت هرچقدر به زمان پرواز نزدیک‌تر باشید هزینه جریمه‌ای که برای شما در نظر گرفته می‌شود بیشتر می‌شود. برخی از شرکت‌های هواپیمایی بسته به نوع بلیط خریداری‌شده و کلاس پروازی تا صد در صد حتی شمارا جریمه می‌کنند؛ مثلاً خرید بلیط چارتری لحظه آخری در صورت منصرف شدن از مسافرت هیچ سودی برای شما ندارد چون تمام وجه به‌عنوان جریمه از شما دریافت می‌شود. ما به‌صورت مختصر سعی کردیم این میزان جریمه را برای هر شرکت هواپیمایی با شما به اشتراک بگذاریم. تا در صورت بروز مشکلی از این مهم اطلاعات لازم را داشته باشید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «میزان جریمه استرداد بلیط هواپیما» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.