کد مطلب:  37136 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آمار پایین اهدای عضو در ایران/ مرگ روزانه 7 تا 10 نفر بر اثر کمبود ارگان‌های پیوندی

آمار پایین اهدای عضو در ایران/ مرگ روزانه 7 تا 10 نفر بر اثر کمبود ارگان‌های پیوندی

به گزارش آسمونی:شادنوش گفت: هرمزگان در بین استان های کشور کمترین اهدای عضو را به خود اختصاص داده است، بر همین...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش آسمونی:شادنوش گفت: هرمزگان در بین استان های کشور کمترین اهدای عضو را به خود اختصاص داده است، بر همین اساس، نیازمند فرهنگ سازی برای این امر خیرخواهانه و خداپسندانه هستیم.

مهدی شادنوش با اشاره به ارائه گزارشی از وضعیت کنونی اهدای عضو در کشور و استان هرمزگان افزود: در جمعیت 80 میلیون نفری، PMP (تعداد اهدای عضو در میلیون) عدد 30 است ولی باید عدد ایده آل 48 باشد. البته عدد 30 مطلوب است، اما متاسفانه در کشور ما این میزان 11.57 است.حضور 25 هزار نیازمند پیوند در کشور

وی تصریح کرد: سالانه 16 هزار نفر در کشور در اثر تصادفات جاده‌ای و حوادثجان خود را از دست می‌دهند که از این تعداد 8 هزار نفر دچار مرگ مغزی هستند که می‌توان اعضای بدن آنها را اهدا کرد؛ 2 هزار و 500 تا 4 هزار اهدا از این تعداد مرگ مغزی ممکن است اتفاق بیفتد، اما در حال حاضر امر اهدا در کشور کمتر از یک هزار مورد است. در صورتی که 25 هزار نفر نیازمند پیوند در کشور وجود دارد.

شادنوش یادآور شد: در بخش‌های کلیه، قلب، کبد و سایر ارگان‌ها بیمارانی هستند که نیازمند پیوند هستند و روزانه 7 تا 10 نفر بر اثر کمبود ارگان های پیوندی جان خود را از دست می‌دهند، لذا در سال های گذشته روند رو به رشد پیوند در کشور رشد مناسبی نداشته است.ضرورت ترویج فرهنگ اهداء عضو در جامعه

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: برگزاری این نشست ها، تلاشی برای فرهنگ سازی و ترویجفرهنگ اهدای عضو در بین افراد جامعه در کشور محسوب می شود. پیوند به عنوان قله علم پزشکی شناخته می شود و نیازمند یک سیستم مدرن است، لذا باید کار فرهنگ سازی به درستی انجام شود و دانش پرسنل در این زمینه ارتقا پیدا کند.فوت سالیانه 70 بیماردیالیزی در استان هرمزگان

وی با بیان اینکه در استان هرمزگان 45 نفر در سال به علت مرگ مغزی جان خود را از دست می‌دهند بیان کرد: 560 بیمار دیالیزی در هرمزگان از خدمات دیالیز استفاده می کنند و بیش از 70 نفر از بیماران دیالیزی این استان در سال فوت می‌کنند. هر بار دیالیز برای هر بیمار 350 تا 400 هزار تومان هزینه دارد و از نظر هزینه ای پیوند عضو مقرون به صرفه تر است.

 شادنوش ادامه داد: با فرهنگ سازی از طریق صدا و سیما، حوزه های علمیه، علمای شیعه و سنی، بخشداران و فرمانداران می توان این نهضت را به وجود آورد تا بیماران کیفیت زندگی بهتری پیدا کنند.

گفتنی است، نشست آموزش تخصصی و مدیریتی فرآهم آوری اعضای پیوندی با حضور اکرمی و حیدری از معاونین سیاسی امنیتی و توسعه استانداری هرمزگان، غریب زاده، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، نجفی، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، مدیران شبکه های بهداشت و درمان استان و جمعی از پزشکان و متخصصان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سالن اجتماعات استانداری هرمزگان برگزار شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

: برای دریافت مشاوره درباره آمار پایین اهدای عضو در ایران/ مرگ روزانه 7 تا 10 نفر بر اثر کمبود ارگان‌های پیوندی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «آمار پایین اهدای عضو در ایران/ مرگ روزانه 7 تا 10 نفر بر اثر کمبود ارگان‌های پیوندی» در کادر زیر بنویسید :

5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید