کد مطلب:  4123  درج نظر
معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه

معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه

موزه لوور در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده است. بیش از 35 هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه
معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه

موزه لوور در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده است. بیش از 35 هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. با پورتال آسمونی همراه باشید

موزه لوور یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان است. این بنا توسط پادشاهان فرانسه دائما گسترش می یافت .ریشه کلمه لوور بمعنای "روشنائی آسمان" است. دولت فرانسه آثار هنری با ارزش لوور را در بین دو جنگ جهانی اول و دوم مخفی و بشدت مراقبت کرده است . این مکان برای آنکه در مواقع ضروری دوباره قابل استفاده باشدبه صورت اسرار آمیز و نهان باقی مانده است. قسمت های زیادی از این بنا به سبک رنسانس فرانسه ساخته شده و درسال 1546 معماری با نام پیرسکات به دستور پادشاه فرانسیس اول مجموعه غربی لوور را ساخت.

louvre-museum-1
louvre-museum-1

در قرن 17 بخش اساتید و هنرمندان هلند و فنلاند به آن اضافه شده و در سال 1725 آکادمی نقاشی و مجسمه سازی فرانسه در یکی از سالن های لوور بر پا کرد . این آکادمی آن سالن را مکانی برای برگزاری نمایشگاه های سالیانه کرد . بازدید از بخشی از کاخ سلطنتی لوور در نوامبر 1793 در زمان انقلاب کبیر فرانسه برای عموم مجاز شناخته شد.

معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه
معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه

در سال 1848 مردم فرانسه آثار هنری با ارزشی را به موزه هدیه کردند ودر سال 1981 در زمان ریاست جمهوری فرانسیس میتران پروژه اضافه کردن بنائی جدید به ساختمان موزه بنام Le Grand Lovere مطرح گردید . امروزبنای مجلل هرمی شکل شیشه ای مشخصه ورودی موزه است . بازدید کنندگان می توانند در آن آثار قدیمی و مجسمه های مربوط به دوران رنسانس تا نقاشی های مدرن را ببینند.

louvre-museum-1
louvre-museum-1

سقف این بنا با موزائیک ها، نقاشی هاو حکاکی های زیبا تزئین شده است . بعضی سفالینه های موجوددر موزه قدمتی 5000 ساله دارند . در میان اتاق های آن نقاشی های بی نظیری از فرانسه دیده میشود . بعضی از این نقاشی ها آنقدر بزرگند که بر روی دیوار های یک خانه معمولی جا نمی گیرند. لوور در بر گیرنده میراث ارزشمند هنر مندان از زمان کاپتی ها تا ناپلئون بناپارت و امروز است. ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود، که در آن آثار باارزش هنری نگهداری می‌شد(به عنوان موزه سلطنتی) پس از انقلاب کبیر، در سال 1789 موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال 1793 تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.

معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه
معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه

موزه لوور از سال 1793 میلادی، تا امروزه به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده است. تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد. در مجموعه‌های مختلف این موزه آثاری از دوران پیش از تاریخ تا کنون نگهداری می‌شود، می‌توان گفت معروف‌ترین آثار هنری و تاریخی جهان را در این موزه نگهداری می‌کنند.

louvre-museum-1
louvre-museum-1

این محل قبل از تبدیل به موزه یکی از کاخ‌های سلطنتی فرانسه بود. در پشت این کاخ باغ زیبایی به نام باغ تویلری وجود دارد و رو به روی باغ نیز میدان کنکورد قرار‌ گرفته است.این مکان نزدیک خیابان معروف شانز الیزه است.

از جمله معتبرترین آثار موزه می توان به مونالیزا (لئوناردو داوینچی) - بانوی صخره‌ها (لئوناردو داوینچی) - لوح حمورابی گاو بالدار آشوری - لوح پیروزی نارام سین - نقش برجسته‌های آشوری - ظروف گلی آشوری - بخش‌های قابل توجهی از تخت جمشید - بز بالدار طلایی (هخامنشی) و ونوس میلو اشاره کرد.

معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه
معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه

مجموعه هنر اسلامی این بخش برای اولین بار در ده تالار و در سال 1993 ایجاد شد و در سال 2002 ژاک شیراک(رئیس جمهور وقت فرانسه) پس از بازدید از موزه لوور، تصمیم به ایجاد بخشی مجزا جهت نمایش هنر اسلامی گرفت.به دنبال این تصمیم وی فرانسیس ریشار (رئیس بخش کتب فارسی در کتابخانه ملی فرانسه)را به مسئولیت ایجاد بخش هنر اسلامی در موزه برگزید.برای ساخت این بنا در یکی از حیاط‌های متروک موزه، یک مسابقه بین‌المللی معماری برگزار می‌شود، به گفته ریشار این مجموعه در سال 2009 افتتاح شد، آثار ایرانی در این مجموعه دارای جایگاه مهمی هستند و بیش از نیمی از آثار را به خود اختصاص می‌دهد.

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «معرفی موزه لوور در شهر پاریس فرانسه» در کادر زیر بنویسید :

3 * 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید