کد مطلب: 19819 درج نظر
قطع درختان = قطع زندگی

قطع درختان = قطع زندگی

قطع درختان یک کار ناپسند است که پیامبر اسلام (ص) و امامان (علیهم السلام) در روایات و احادیث بسیاری مردم را از...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

logging2
logging2

قطع درختان یک کار ناپسند است که پیامبر اسلام (ص) و امامان (علیهم السلام) در روایات و احادیث بسیاری مردم را از آن منع کرده اند. آسمونی در این بخش عواقب و پیامدهای قطع درختان را برای شما عزیزان برمی شمارد. از شما خوبان دعوت می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید

قطع درختان در آموزه های دینی 

یادآوری یک حدیث نبوی به تمامی دوستانی که همه چیز را فدای منافع خود می کنند :

شکستن شاخه ای از درختان در نزد من مانند شکستن بال فرشتگان است...

مگر در این حدیث درختان مثمر و غیرمثمر جدا شده اند که امروز به بهانه غیرمثمر بودن درختان آنها را قلع و قمع می کنید.

و دیگر آن که برای خطاهای خود بهانه های واهی نتراشید. در یک منطقه خشک و کویری ارزش یک درخت چنان زیاد است که نمی توان به راحتی از آن گذشت. پس لطفاً از یک اقدام تاسفبار دفاع نکنید.

درخت در دین اسلام جایگاه خاصی دارد و خداوند در قرآن در مورد بسیاری از درختان یاد می کند. در قرآن درخت نماد قدرت خداوندی است. (سوره ی انعام آیه ی 99 و آیاتی دیگر) علاوه بر آیات قرانی در احادیث به کرات در مورد درختان و میوه های بهشتی مانند انجیر و انار و سیب و... بحث شده است.یکی از رایج ترین احادیث حدیثی از حضرت محمد (ص) است که می فرماید:((شکستن شاخه ی درختان همانند شکستن بال فرشتگان است)).

در اوستا صدمه به گیاهان و درختان گناه بزرگی است. زرتشت درختکاری و آبادانی زمین را کرداری نیک می دانسته است.زرتشت معتقد است هر کس درخت کهنسالی را قطع کند یکی از منسوبینش خواهد مرد.

logging1
logging1
در دین مسیح نیز درخت از قداست خاصی برخوردار بوده و است. در انجیل بارها از درخت حیات و درخت دانش و ... یاد شده است.
درخت ابراهیم در نزدیکی هبرون hebron فلسطین یاد اجداد گذشته را در اذهان زنده نگه میدارد. این درخت بلوطی است به نام Querqus calliprions که در حال حاضر فقط بخشی از آن باقی مانده است.

در 12 آگوست مراسم درختکاری در shinto shrines و معبد بوداییان در حومه ی هیروشیما انجام می شود در این مراسم مذهبی درخت را به شیوه ی سنتی زاپنیها میکارند. در اطراف نهال دو سنگ بزرگ فرو می کنند و معتقدند که این سنگها آب را مهار و جمع آوری می کنند.

میگویند بودا در زیر درخت انجیر معابد متولد شد و در زیر آن روانش از آفتاب حقیقت نیرو گرفت.

اثرات قطع درختان

جنگلها اکوسیستم پیچیده ای هستند که به هر صورت در این سیاره نقش مهمی را ایفا میکنند. هنگامی که آنها تخریب میشوند، می توان منتظر حوادثی زنجیره ای – چه در سطح محلی و چه در سطح جهانی – بود.

از دست دادن گونه های گیاهی و جانوری

با توجه به آمارهای منتشر شده از موسسه نشنال جئوگرافیک، 70 درصد از گیاهان و حیوانات جهان در جنگلها زندگی می کنند که تا آینده ای نه چندان دور زیستگاه خود را از دست خواهند داد که منجر به از بین رفتن نسل آنها می شود.

logging3
logging3

چرخه آب

درختان در ایجاد و ثبات چرخه آب در جهان کمک می کنند. آنها آب باران را جذب کرده و با ایجاد بخار آب، دوباره آن را به اتمسفر باز میگردانند. با توجه به تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه کارولینا، درختان در کاهش آلودگی آب نیز دخیل هستند و به گفته انجمن جغرافیای ملی، در آمازون بیش از نیمی از آب اکوسیستم در داخل گیاهان وجود دارد.

فرسایش خاک

میتوان گفت که درخت همانند لنگری در خاک عمل می کند. بدون وجود درختان خاک همانند آب جاری می گردد و به اصطلاح خاک سست نامیده می شود که می تواند برای گیاهان کوچک تر خطر آفرین باشد. دانشمندان تخمین زده اند که حدود یک سوم از زمینهای قابل کشت جهان به دلیل قطع درختان از سال 1960 تا به کنون از بین رفته اند. فرسایش خاک نیز می تواند منجر به ورود گل و لای به دریاچه ها، رودخانه ها و سایر منابع آبی شود که در نتیجه سلامت و کیفیت آب را نیز به شدت کاهش می دهد و مشکلات عدیده را برای مناطق محروم به وجود خواهد آورد.

مقابله با جنگل زدایی

بسیاری معتقدند که ساده ترین راه مبارزه با جنگل زدایی، کاشت نهال درخت توسط مردم است. هرچند این همکاری مردمی به کاهش مشکلات پدید آمده از جنگل زدایی کمک میکند اما همه ی آن را حل نخواهد کرد.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «قطع درختان = قطع زندگی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 6 = ?